Duży spadek sprzedaży pomp ciepła w Europie

Duży spadek sprzedaży pomp ciepła w Europie
fot. Gramwzielone.pl/AI

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pomp Ciepła przedstawiło pierwsze zestawienia dotyczące rynku tych urządzeń w 2024 r. Dane z 13 krajów pokazują spore wyhamowanie. 

Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pomp Ciepła (EHPA) w 2024 r. sprzedaż pomp ciepła w Europie spadła o 23 proc. Liczba sprzedanych jednostek wyniosła 2 mln, podczas gdy w roku 2023 było to 2,6 mln urządzeń.

Zgromadzone dane pochodzą na razie z 13 europejskich krajów: Finlandii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski, Austrii, Belgii, Danii, Włoch, Norwegii, Portugalii i Szwecji.

REKLAMA

Jak podkreśla branżowe stowarzyszenie, zaobserwowana sytuacja jest kontynuacją trendu widocznego już w roku 2023. Wówczas sprzedaż w 21 europejskich krajach, z których dane zestawia EHPA w swoich raportach, spadła o 6,5 proc. w zestawieniu z rokiem 2022. W 2023 r. sprzedano w tych krajach 3,02 mln pomp ciepła, co oznaczało odwrócenie wcześniejszej kilkuletniej fali wzrostowej.

Według raportu EHPA obecnie w europejskich budynkach zainstalowanych jest około 24 mln pomp ciepła.

 

Wykres: Roczna sprzedaż pomp ciepła w 13 krajach europejskich
Roczna sprzedaż pomp ciepła w 13 krajach europejskich. Źródło: EHPA

Kryzys w branży pomp ciepła

Sprzedaż pomp ciepła systematycznie spada w związku z trudną sytuacją rynkową, skutkującą też zwolnieniami w branży. Jak zauważa EHPA, po ogromnych inwestycjach w latach 2022 i 2023, które miały na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych branży pomp ciepła i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Europy, wiele z tych inwestycji pozostaje niewykorzystanych. Sektor, który w ciągu ostatnich lat stanowił ważny element polityki energetycznej w Europie, teraz zmaga się z wyzwaniami związanymi z nadprodukcją.

Wśród krajów, które obejmują wstępne dane za rok 2024, wzrost rynku pomp ciepła względem 2023 r. widoczny był tylko w Wielkiej Brytanii oraz (nieznaczny) w Austrii i Portugalii. Pozostałe kraje, w tym Polska, muszą się zmierzyć ze spadkami.

REKLAMA

 

Wykres: Porównanie sprzedaży pomp ciepła (2023 vs 2024)
Porównanie sprzedaży pomp ciepła (2023 vs 2024) w 13 krajach. Źródło: EHPA

 

Eksperci EHPA wskazują trzy główne powody spadku sprzedaży pomp ciepła:

  1. zmiany w programach wsparcia rządowego, które wpłynęły na zmniejszenie zaufania konsumentów;
  2. problemy gospodarcze i rosnące koszty utrzymania działalności;
  3. niski koszt dotowanych paliw kopalnych, które wciąż stanowią alternatywę dla odnawialnych źródeł energii.

W związku z obserwowanym kryzysem w branży odnotowano też znaczące cięcia zatrudnienia. Organizacja wylicza, że zlikwidowano co najmniej 4 tys. miejsc pracy. Ogółem zaś ponad 6 tys. osób ucierpiało wskutek wstrzymania produkcji lub innych działań oszczędnościowych. Obecnie branża pomp ciepła w Europie ma zatrudniać około 170 tys. osób.

Konsumenci potrzebują zachęt

Według EHPA pomimo wskazanych trudności konsumenci wciąż są gotowi korzystać z rozwiązań z obszaru czystej energii, w tym pomp ciepła. To jednak wymaga wsparcia w polityce unijnej i rządowej. Powinno ono objąć m.in. systemy podatkowe faworyzujące odnawialne źródła energii.

Dlatego też EHPA apeluje do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich o podjęcie działań, które zapewnią wsparcie dla technologii pomp ciepła i umożliwią jej wykorzystanie w procesie transformacji energetycznej Europy.

Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.