Niemcy kupują dużo mniej pomp ciepła niż przed rokiem

Niemcy kupują dużo mniej pomp ciepła niż przed rokiem
Bosch

W trzecim kwartale 2024 r. sprzedaż pomp ciepła na ryku niemieckim wzrosła w stosunku do wcześniejszych kwartałów br. Jednak w zestawieniu z trzecim kwartałem roku ubiegłego była niższa aż o 52 proc. Branżowa organizacja ocenia, że realizacja celu instalacji pomp ciepła wyznaczonego przez rząd federalny jest bardzo odległa.

Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Ciepłowniczego (Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie, BDH) opublikowało statystyki sprzedaży urządzeń grzewczych za trzeci kwartał 2024 r. W okresie tym w Niemczech sprzedano 548 tys. urządzeń, co oznacza znaczący spadek względem analogicznego okresu roku wcześniejszego (r/r) – o 48 proc.

W segmencie samych pomp ciepła spadek w trzecim kwartale br. w ujęciu r/r był jeszcze większy – o 52 proc. Jednak w zestawieniu uwzględniającym dotychczasowe kwartały w 2024 r. trzeci kwartał zamknął się najlepszym wynikiem dla pomp ciepła.

REKLAMA

Jakie systemy grzewcze dominują?

Według danych BDH udział pomp ciepła w niemieckim rynku urządzeń grzewczych w trzecim kwartale br. wzrósł, wciąż jednak wynosił tylko około 30 proc. Łącznie niemiecki rynek grzewczy sprzedał w tym okresie 51,5 tys. pomp ciepła, podczas gdy w drugim kwartale wynik ten wyniósł 42 tys. (był to 26-proc. udział w rynku), a w pierwszym kwartale – 44 tys. (21 proc. udziału).

 

Sprzedaż pomp ciepła w Niemczech od stycznia do września 2024 - wykres
Sprzedaż pomp ciepła w Niemczech od stycznia do września 2024. Źródło: Statystyki sprzedaży BDH/BWP

W Niemczech wciąż w ciepłownictwie dominują gazowe systemy grzewcze. Branża sprzedała łącznie w trzecim kwartale 170 tys. takich systemów. Mimo dominującej pozycji w rynku także w tym segmencie nastąpił spadek o 50 proc. r/r.

W analizowanym okresie znacznie zmniejszył się także rynek urządzeń grzewczych na biomasę. Tego typu urządzeń sprzedano 18 tys. (-61 proc. r/r).

 

Sprzedaż urządzeń grzewczych w Niemczech od stycznia do września 2024 - wykres
Sprzedaż urządzeń grzewczych w Niemczech od stycznia do września 2024 z ujęciem procentowej zmiany r/r (kolory: granatowy – systemy gazowe; niebieski – grzejniki olejowe; zielony – pompy ciepła; fioletowy – systemy na biomasę). Źródło: BDH

Pesymistyczne nastroje w branży

Notowane obniżki na rynku pomp ciepła w Niemczech w tym roku nastąpiły po rekordowym pod względem sprzedaży pomp ciepła roku 2023. Niemieckie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (Bundesverband Wärmepumpe, BWP) podawało, że sprzedano wówczas 356 tys. takich urządzeń – więcej, niż zakładały prognozy. Po raz drugi z rzędu sprzedaż ta wzrosła o ponad 50 proc. względem roku wcześniejszego.

Tymczasem stowarzyszenie BDH spodziewa się, że w całym 2024 r. w Niemczech zostanie sprzedanych zaledwie 200 tys. pomp ciepła (na 740 tys. urządzeń grzewczych ogółem). To znacznie mniej niż w 2023 r. Jednocześnie jest to wynik bardzo daleki od zakładanych przez niemiecki rząd 500 tys. pomp ciepła instalowanych rocznie. Stowarzyszenie zaznacza, że sprzedaż systemów grzewczych powróciła do poziomu notowanego w latach 2014-2019.

REKLAMA

Badanie przeprowadzone przez BDH wśród firm członkowskich, ponawiane co pół roku, pokazało, że nastroje w branży nie poprawiły się względem sytuacji z wiosny br. We wszystkich grupach produktowych producenci są przeważnie pesymistycznie nastawieni do nadchodzącego półrocza.

Przestarzałe urządzenia grzewcze do wymiany

Jak podkreśla BDH, wobec notowanych liczb i ambitnych celów klimatycznych w obszarze budownictwa ​​konieczne jest pilne zwiększenie tempa modernizacji budynków w Niemczech. Stowarzyszenie wylicza, że spośród około 21,6 mln systemów zainstalowanych w niemieckich kotłowniach około 10 mln jest przestarzałych technicznie.

Ustawa o energetyce budowlanej dopuszcza szeroką gamę rozwiązań technicznych. Oprócz pompy ciepła dostępne są na przykład hybrydowe systemy grzewcze lub grzejniki na biomasę. Państwo wspiera niektóre systemy grzewcze nawet do 70 proc. kosztów inwestycji. Mimo niepewności wywołanej długą debatą na temat ustawy o energetyce budowlanej teraz jest właściwy czas, aby przyjrzeć się modernizacji ciepłownictwa – podkreśla dyrektor zarządzający BDH Markus Staudt.

Plany pobudzenia niemieckiego rynku pomp ciepła

Według informacji PV Magazine rynek pomp ciepła mogą pobudzić działania planowane przez federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka. Zakładają one m.in. obniżenie opłat sieciowych i podatku od energii elektrycznej, co podniosłoby opłacalność inwestycji w pompę ciepła.

Dyrektor zarządzający BWP Martin Sabel, cytowany przez PV Magazine, zauważa, że choć udział energii odnawialnej w koszyku energetycznym Niemiec wzrósł do ponad 60 proc., to Niemcy nadal mają jedne z najwyższych detalicznych cen energii elektrycznej w Europie. Dlatego też BWP popiera proponowane zmiany.

Koalicja podjęła już decyzję o zwolnieniu konsumentów przemysłowych z podatku od energii elektrycznej. To logiczne i sprawiedliwe, że państwo musi teraz zrobić ten krok również w odniesieniu do konsumentów prywatnych – uważa Martin Sabel.

Jedną z propozycji jest także obniżenie VAT-u na energię elektryczną. – Do marca tego roku państwo obniżyło podatek VAT na zużycie gazu ziemnego do 9 proc. Jeśli niemiecki rząd w przeszłości tak bardzo wspierał konsumentów gazu, to rozsądne jest oczekiwanie, że teraz podejmie podobne kroki w odniesieniu do energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii – podkreślił cytowany przez PV Magazine dyrektor zarządzający BWP.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.