Browar ograniczy koszty paliwa o 40 proc. dzięki pompie ciepła

Browar ograniczy koszty paliwa o 40 proc. dzięki pompie ciepła
Futraheat

Jeden z brytyjskich browarów zdecydował się na instalację pompy ciepła, która ma doprowadzić do znaczącej redukcji wykorzystania paliwa i redukcji emisji.

Browar Hepworth działa w hrabstwie West Sussex w południowo-wschodniej Anglii. Przeprowadził on w swoim zakładzie produkcyjnym modernizację polegającą na całkowitym wyłączeniu kotła olejowego, który podpowiadał za generację znaczącej ilości ciepła niezbędnego do produkcji piwa, i zastąpieniu go pompą ciepła. Urządzenie to może dostarczać parę wodną o temp. do 130 st. C.

Redukcja paliwa i CO2

Za dostarczenie pompy ciepła odpowiedzialna jest firma Futraheat, o której pisaliśmy już w zeszłym roku. Start-up otrzymał wówczas 1,5 mln funtów (około 8 mln zł) wsparcia na rozwój i komercjalizację technologii wysokotemperaturowych pomp ciepła Greensteam wykorzystujących sprężarki TurboClaw.

REKLAMA

W ramach pilotażowego projektu w zakładzie Hepworth zainstalowano pompę ciepła Greensteam o mocy 300 kW. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by wykorzystywać ciepło odpadowe o temp. do 30 st. C. i konwertować je na parę wodną o temp. do 130 st. C. Dokładnie takiej bowiem wymaga produkcja piwa.

W wyniku instalacji pompy ciepła Greensteam 330 przewiduje się zmniejszenie kosztów paliwa w zakładzie produkującym browar nawet o 40 proc. oraz znaczącą redukcję emisji CO2.

 

TurboClaw sercem Greensteam

Zgodnie z informacjami publikowanymi przez Futraheat firma pracuje obecnie nad kolejną jednostką – Greensteam 360. Będzie ona w stanie konwertować ciepło odpadowe o temp. 60 st. C i dostarczać ciepło procesowe o temp. do 150 st. C. W tym celu wykorzysta opatentowaną sprężarkę TurboClaw (zastosowaną również w pompie ciepła Greensteam 330), zaprojektowaną z myślą o pracy w wysokich temperaturach z niską prędkością i bez konieczności smarowania olejem.

REKLAMA

Jak twierdzi producent pomp ciepłą, sprężarka TurboClaw dzięki swojej prostocie i wydajności gwarantuje znaczącą redukcję kosztów. Dotyczy to zarówno etapu wdrożenia (CAPEX), jak i późniejszego funkcjonowania instalacji (OPEX).

Sprężarka wykorzystuje czynnik chłodniczy Solstice R1233zd firmy Honeywell. Bazuje on na technologii hydrofluoro-olefinowej i zdaniem Honeywell oferuje podobną wydajność jak popularny czynnik chłodniczy R-123. Ten jednak ze względu na negatywny wpływ na globalne ocieplenie jest powoli wycofywany z użytku.

 

Futraheat poszukuje obecnie partnerów technologicznych, z którymi mogłaby wdrażać kolejne projekty pilotażowe.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.