Niemiecki rząd sfinansuje potężną przemysłową pompę ciepła

Niemiecki rząd sfinansuje potężną przemysłową pompę ciepła
fot. BMWK/Andreas Mertens

Według producenta to będzie największa na świecie przemysłowa pompa ciepła. Wykorzysta ciepło odpadowe i radykalnie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w produkcji kwasu mrówkowego.

Koncern chemiczny BASF uzyskał finansowanie na budowę ogromnej pompy ciepła w swoim zakładzie w niemieckim Ludwigshafen. Urządzenie umożliwi wytwarzanie pary bez emisji dwutlenku węgla. Do jej produkcji będzie wykorzystywać ciepło odpadowe z krakingu parowego.

Według wyliczeń BASF dzięki tej inwestycji emisja gazów cieplarnianych powstających w wyniku produkcji kwasu mrówkowego w fabryce w Ludwigshafen zmniejszy się nawet o 98 proc.

REKLAMA

Ponad 300 mln euro na wsparcie projektu

Na dofinansowanie budowy najpotężniejszej na świecie – jak twierdzi producent – przemysłowej pompy ciepła zdecydowało się niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu. Przeznaczy na ten cel 310 mln euro. Środki przyznano w ramach programu finansowania Carbon Contracts for Difference.

Decyzja ministerstwa została ogłoszona w połowie października. W nadchodzących miesiącach BASF zamierza rozpocząć prace przygotowawcze w Ludwigshafen. Budowa ogromnej pompy ciepła ma ruszyć w pierwszym kwartale 2025 r.

Włączanie nowych technologii do naszych procesów produkcji chemicznej jest jednym z kluczowych elementów zielonej transformacji w BASF. Nasza pompa ciepła ma wyjątkową zaletę: planowany obiekt będzie pierwszym tego rodzaju, który zostanie wykorzystany do wytwarzania pary – nigdzie na świecie nie ma podobnych przemysłowych projektów pilotażowych – podkreśla Markus Kamieth, prezes zarządu BASF SE.

Ciepło odpadowe w produkcji pary

Planowana pompa ciepła będzie miała wydajność do 500 tys. ton metrycznych pary rocznie. Ciepło odpadowe, które zostanie wykorzystane jako źródło energii cieplnej, jest generowane podczas chłodzenia i oczyszczania gazów procesowych w jednym z dwóch krakerów parowych na terenie zakładu. Energia elektryczna do zasilania procesu ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Dzięki temu wytwarzana para będzie wolna od CO2.

Większość z tak produkowanej pary wodnej zostanie wykorzystana do produkcji kwasu mrówkowego. Mniejsza jej część natomiast trafi do innych zakładów produkcyjnych BASF za pośrednictwem sieci parowej.

Producent wylicza, że planowana pompa ciepła może potencjalnie zmniejszyć o 98 proc. emisję gazów cieplarnianych w procesie wytwarzania kwasu mrówkowego. Łącznie urządzenie zmniejszy emisje w siedzibie firmy nawet o 100 tys. ton metrycznych rocznie.

REKLAMA

Trzymamy się naszych celów w zakresie ochrony klimatu: BASF dąży do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2050 r. Naszym celem jest również zapewnienie naszym klientom najlepszego możliwego wsparcia w ich transformacji. Nasz zakład w Ludwigshafen odgrywa kluczową rolę w tym zakresie. Chcemy przekształcić go w wiodący, zrównoważony zakład produkcji chemicznej w Europie – mówi Uwe Liebelt, prezes European Verbund Sites, BASF SE.

Przedstawiciel firmy podkreśla, że elektryfikacja wytwarzania pary jest kluczowym krokiem w kierunku generowania energii w bardziej zrównoważony sposób. – Nasz zintegrowany zakład produkcyjny Verbund idealnie nadaje się do wdrażania nowych technologii, takich jak planowana pompa ciepła, na skalę przemysłową – dodaje Uwe Liebelt.

Zakład ma zostać oddany do użytku w 2027 r.

Cel: produkty chemiczne o zmniejszonym śladzie węglowym

Producent wyjaśnia, że para wodna obok energii elektrycznej jest jednym z najważniejszych źródeł energii w przemyśle chemicznym. Zakład w Ludwigshafen wykorzystuje ją głównie jako parę technologiczną w procesie produkcji, m.in. do suszenia produktów, ogrzewania reaktorów i destylacji. W ubiegłym roku BASF zużył około 14 mln ton metrycznych pary w Ludwigshafen.

Obecnie BASF zaspokaja już połowę zapotrzebowania na parę w swoim głównym zakładzie, odzyskując ciepło z zakładów produkcyjnych w procesie niskoemisyjnym. Pozostała połowa jest generowana przez elektrownie gazowe i parowe.

Firma w ramach zielonej transformacji zamierza wykorzystywać surowce odnawialne i energię elektryczną z OZE, ale też testować i opracowywać technologie, które zmniejszą wykorzystanie surowców kopalnych w produkcji energii i pozwolą na wytwarzanie produktów chemicznych o zmniejszonym śladzie węglowym. Do takich technologii należą m.in. elektrolizer w zakładzie w Ludwigshafen (w budowie), instalacja demonstracyjna elektrycznie ogrzewanych krakerów parowych (uruchomiona w kwietniu br.) i planowana pompa ciepła.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.