REKLAMA
 
REKLAMA

Pompa ciepła z dotacją z Czystego Powietrza w 2025. NFOŚiGW potwierdza zmiany

Pompa ciepła z dotacją z Czystego Powietrza w 2025. NFOŚiGW potwierdza zmiany
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zmiany w regulaminie listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) wprowadzone latem tego roku sprawiły, że z zestawienia warunkującego uzyskanie dotacji na pompy ciepła w Czystym Powietrzu zniknęło wiele urządzeń. Aby znów się na niej znaleźć, producenci muszą wnioskować o ponowny wpis. Do końca 2024 r. podstawą do otrzymania wpisu jest m.in. certyfikat HP Keymark – nie trzeba robić badań w akredytowanym laboratorium. Czy tak będzie również w 2025 r.?

Zmiana dotycząca wymagań dla pomp ciepła, którą wprowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ma zapewnić gwarancję wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości. Dotyczy to pomp ciepła, na które beneficjenci programu Czyste Powietrze chcą uzyskać dofinansowanie.

W ramach pierwszego uszczelnienia programu Czyste Powietrze pompy ciepła kupowane od 14 czerwca br. są kosztem kwalifikowanym w programie tylko wówczas, gdy znajdują się na liście ZUM.

REKLAMA

Branża dobrze zareagowała na takie zmiany, popierając zabezpieczenie beneficjentów korzystających z dofinansowań przed nieuczciwymi praktykami firm działających na rynku pomp ciepła. Jednak po ogłoszeniu nowych wymogów przez NFOŚiGW okazało się, że wielu producentom i dystrybutorom pomp ciepła w Polsce trudno będzie je spełnić w proponowanym terminie.

Czym jest lista ZUM?

Lista ZUM jest wykazem zielonych urządzeń i materiałów, które spełniają kryteria efektywności energetycznej programu Czyste Powietrze. Obecność na liście pozwala na ubieganie się o dotację w Czystym Powietrzu.

Korzystając z listy ZUM, możemy sprawdzić pompę ciepła, jej parametry techniczne i sprawność, a także przejrzeć protokół z badań. Lista jest narzędziem niezbędnym dla beneficjentów programu Czyste Powietrze, ponieważ tylko urządzenia i materiały znajdujące  się na niej pozwolą uzyskać dofinansowanie.

Jak się znaleźć na liście ZUM?

Możliwość przywrócenia na listę ZUM zawieszonych z dniem 14 czerwca pomp ciepła odbywa się na m.in. podstawie popularnego w  Europie znaku jakości HP Keymark. Ten europejski system certyfikacji stosowany jest w wielu branżach. Uczestniczy w nim także Polski Komitet Normalizacyjny. Więcej o tym w artykule: Pompy ciepła z europejskimi znakami jakości na liście ZUM. Ale tylko do końca roku.

Otrzymanie wpisu umożliwia także posiadanie certyfikatu EHPA Q lub Eurovent.

Drugim sposobem, aby pompa ciepła znalazła się na liście ZUM, jest przedłożenie certyfikatu uzyskanego w jednym z europejskich laboratoriów. Zgodnie z wytycznymi listy ZUM przeprowadzane badania mają się opierać na następujących normach europejskich:

  • Badanie w warunkach znamionowych znormalizowanych według EN 14511;
  • Badanie według EN 14825 w warunkach klimatu umiarkowanego w zakresie wymaganym do obliczenia sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ηs;
  • Wyznaczenie poziomu mocy akustycznej zgodnie z normą EN 12102-1.

W tym przypadku producenci pomp grzewczych wielokrotnie zgłaszali problem z możliwością uzyskania takich badań. Wynika on z niewielkiej liczby laboratoriów. Teraz mają one do sprawdzenia wyjątkowo dużą liczbę urządzeń: w całej Unii Europejskiej laboratoriów jest 21, a urządzeń do przebadania – kilka tysięcy.

REKLAMA

Producenci pomp ciepła zgłaszali także, że wyraźnie wzrosły koszty certyfikacji urządzeń, a czas oczekiwania na realizację badania wydłużył się kilkunastokrotnie. Z tego powodu niektóre firmy sygnalizowały konieczność wydłużenia okresu przejściowego dotyczącego obowiązkowych badań dla pomp ciepła. Pisaliśmy o tym w artykule: Producenci pomp ciepła chcą wydłużenia okresu przejściowego na liście ZUM.

Od początku wprowadzania zmian mówiło się, że wpisy pomp ciepła na listę ZUM na podstawie znaków jakości HP Keymark mają obowiązywać tylko do końca roku. Z uwagi na to, że znacznie wydłużył się czas oczekiwania na realizację badań w laboratoriach, producenci obawiają się, że marki posiadające szerokie portfolio produktów nie zdążą przeprowadzić badań do końca roku. Czy będą musieli to zrobić?
.

.

Coraz mniej czasu na badania pomp ciepła

Podczas ostatniego spotkania sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda potwierdził, że od 1 stycznia 2025 r. w programie Czyste Powietrze wprowadzony zostanie obowiązek przedstawienia badań z laboratorium z akredytacją PCA lub równoważną dla innych krajów UE lub EFTA, które będą potwierdzać jakość pomp ciepła.

Zapytaliśmy serwis prasowy NFOŚiGW, czy potwierdza takie stanowisko. W odpowiedzi NFOŚiGW poinformował nas, że podtrzymuje konieczność przedstawienia badań, aby od 1 stycznia 2025 r. konkretny model pompy ciepła mógł znaleźć się na liście ZUM.

- Mając na względzie czas, jaki Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy potrzebuje na analizę dokumentów (około miesiąca), badania należy dostarczyć tak naprawdę do końca listopada, aby od 1 stycznia nie zniknąć z listy ZUM - poinformował nas  NFOŚiGW.

Sytuacja przedstawiona w komentarzu może jednak jeszcze ulec zmianie. Narodowy Fundusz zastrzegł bowiem, że niebawem rozpoczną się konsultacje dotyczące kolejnych zmian w programie Czyste Powietrze.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zero firm i po co ten artykuł?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady