Tyle jest fabryk pomp ciepła w Europie. Będą miały problem?

Tyle jest fabryk pomp ciepła w Europie. Będą miały problem?
Panasonic

Prawie połowa energii zużywanej w Unii Europejskiej jest wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia. Obszar ten można zdekarbonizować, sięgając po rozwiązania wykorzystujące energię ze źródeł innych niż paliwa kopalne. Jedną z możliwości są pompy ciepła, które do niedawna cieszyły się rosnącym zainteresowaniem. Ten trend jednak osłabł – co będzie dalej?

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (European Heat Pump Association, EHPA) podaje, że energia zużywana do ogrzewania i chłodzenia w Unii Europejskiej w ponad 70 proc. pochodzi z paliw kopalnych, głównie importowanych. Jako alternatywę umożliwiającą zmniejszenie zależności od węgla i gazu EHPA wskazuje pompy ciepła, uznane za kluczową branżę czystych technologii w unijnej regulacji Net-Zero Industry Act (NZIA).

Jak wskazano w raporcie, w ciągu ostatniej dekady sektor pomp ciepła w Europie doświadczył silnego, dwucyfrowego wzrostu. W roku 2022, w którym na wielu rynkach europejskich obserwowany był boom na te urządzenia, sprzedaż pomp ciepła zwiększyła się o 38 proc.

REKLAMA

W liczbach taki wzrost oznaczał ponad 3 mln sprzedanych jednostek. Wśród nich około 1,2 mln stanowiły pompy typu powietrze-woda, a 1,5 mln – pompy ciepła powietrze-powietrze. W efekcie w takich urządzeniach przybyło ponad 28 GW mocy zainstalowanej. Według wyliczeń EHPA pozwoliło to zaoszczędzić wykorzystanie około 4 mld m3 gazu i zmniejszyć o 8 Mt emisję dwutlenku węgla.

Notowany w ostatnich latach trend wzrostowy na europejskim rynku pomp ciepła został jednak zatrzymany w zeszłym roku.

Spadek sprzedaży pomp ciepła w 2023

Dane zebrane przez EHPA pokazują, że sprzedaż pomp ciepła w 21 krajach europejskich (18 państwach członkowskich UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) w 2023 r. była o 6,5 proc. niższa niż w roku wcześniejszym. I był to pierwszy spadek po 10 latach corocznego wzrostu. Mniejszą sprzedaż pomp ciepła w ubiegłym roku zanotowały: Francja, Włochy, Szwecja, Finlandia, Polska, Dania, Austria i Szwajcaria.

Były także kraje, w których zwiększyła się sprzedaż pomp w 2023 r. To Portugalia, Belgia, Norwegia, Holandia, Hiszpania i Niemcy. Nie wystarczyło to jednak, by zrównoważyć malejący zbyt w pozostałych krajach. Co więcej – w niektórych krajach z ogólnym wzrostem w 2023 r. w ostatnim kwartale zeszłego roku odnotowano spadek. Według EHPA jeszcze gorsze są przewidywania producentów pomp ciepła na rok 2024.

 

Wykres pokazujący sprzedaż pomp ciepła w 21 krajach europejskich w latach 2013-2023
Sprzedaż poszczególnych typów pomp ciepła w 21 krajach europejskich w latach 2013-2023. Źródło: EHPA

 

Skutki trendu spadkowego

Jak zauważa EHPA, spadek sprzedaży pomp ciepła zmusza producentów do redukcji zatrudnienia. Według ogłoszonych już planów zmiany dotkną prawie 3 tys. pracowników.

Organizacja ostrzega, że ten spadkowy trend zagraża osiągnięciu europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, dlatego sytuacja wymaga pilnego wsparcia politycznego. Obecne cele unijne zakładają udział OZE w ogrzewaniu w 2030 r. na poziomie 49 proc. Jednocześnie osiągnięcie celu zerowej emisji netto w UE do 2050 r. wymagać ma zainstalowania 60 mln pomp ciepła. Tymczasem przy obecnym rocznym poziomie sprzedaży (3 mln) do 2030 r. zainstalowanych zostanie około 45 mln urządzeń – o 25 proc. mniej, niż zakładają cele UE.

Ponadto, jak zauważono w raporcie, Unia Europejska straciłaby także rzeczywiste i potencjalne inwestycje w sektorze pomp ciepła. EHPA wskazuje, że UE pozostaje jedynym regionem świata, w którym producenci tych urządzeń ogłaszają plany ekspansji – w tej dekadzie chcą uruchomić ponad 30 GW mocy produkcyjnych.

REKLAMA

Możliwości zakładów wytwarzających pompy ciepła w Europie zdaniem EHPA można szybko zwiększyć, aby sprostać rosnącemu popytowi. Dlatego też potrzebna jest polityka wspierająca rozwój produkcji i działania stymulujące trwały popyt rynkowy.

Ilu jest producentów pomp ciepła w Europie?

Autorzy raportu wyliczają, że przemysł pomp ciepła tworzą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają zakłady produkcyjne w ponad 250 lokalizacjach na całym kontynencie. Obiekty te często działają na obszarach oddalonych od centrów przemysłowych, co powoduje, że odgrywają istotną rolę w zapewnianiu zatrudnienia i rozwoju gospodarczego lokalnych społeczności.

Według EHPA sektor pomp ciepła w Europie charakteryzuje się kilkoma kluczowymi atutami, które sprawiają, że odgrywa on znaczącą rolę na rynku globalnym. Przede wszystkim europejscy producenci pomp mają znaczący udział w rynku. Komisja Europejska oszacowała, że 60-73 proc. pomp ciepła zainstalowanych w Europie jest produkowanych na kontynencie. To potwierdza zdolność branży do skutecznego konkurowania w skali globalnej.

Poza tym sektor pomp ciepła w Europie charakteryzuje się wykorzystaniem stosunkowo powszechnych surowców i prostych procesów montażowych. To wpływa na optymalizację zużycia energii i zasobów oraz kosztów pracy i dodatkowo zwiększa konkurencyjność.

Europejskie zakłady produkcyjne są ponadto rozproszone w kilku państwach członkowskich, a cały sektor może się pochwalić wysokim poziomem gotowości technologicznej (Technology Readiness Level, TRL), co eliminuje potrzebę natychmiastowych innowacji. Zamiast tego można się skoncentrować na postępie w obszarach takich jak: efektywność kosztowa, optymalizacja rozmiaru, redukcja hałasu, technologie czynnika chłodniczego i łatwiejsze procesy instalacji.

Czego potrzebuje branża?

Organizacja podkreśla, że sektor pomp ciepła potrzebuje stałego wzrostu przez resztę obecnej dekady, aby UE osiągnęła cele dekarbonizacji sektora grzewczego w zastosowaniach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych, a także w dekarbonizacji lokalnych sieci energetycznych.

Kluczowe jest zbudowanie silnego przemysłu pomp ciepła i komponentów tych urządzeń. Według EHPA wymaga to stworzenia silnych ram politycznych. Brak działania zagrażać ma inwestycjom o wartości 7 mld euro, które sektor planował w Europie na lata 2022-2025. Wśród elementów koniecznych do zwiększenia konkurencyjności europejskiej branży pomp ciepła EHPA wskazuje:

  • długoterminowe i spójne ramy polityczne;
  • bardziej sprawiedliwy stosunek cen energii elektrycznej do gazu, aby pompy ciepła stały się bardziej opłacalną finansowo inwestycją;
  • obniżone koszty produkcji w UE;
  • scentralizowane gromadzenie danych rynkowych w celu monitorowania instalacji i trendów rynkowych;
  • zniechęcanie do zmiany lokalizacji poprzez ustanowienie funduszy ukierunkowanych na konkretne potrzeby przemysłowe;
  • kampanie komunikacyjne.

Z całym raportem EHPA można się zapoznać pod tym linkiem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.