To będzie największa pompa ciepła na świecie

To będzie największa pompa ciepła na świecie
fot. MAN Energy Solutions

Największą w skali globalnej pompę ciepła typu powietrze-woda dostarczy MAN Energy Solutions. Zasili ona system ciepłowniczy stolicy jednego z państw Unii Europejskiej.

Fińska firma energetyczna Helen Oy postanowiła wykorzystać pompę ciepła do obniżenia emisyjności systemu ciepłowniczego Helsinek. Zamówiona przez Finów pompa typu powietrze-woda ma oferować moc 33 MW. Będzie to największa na świecie tego typu jednostka kiedykolwiek zastosowana w zakładzie ciepłowniczym. Dostarczy ją niemiecki producent MAN Energy Solutions.

Według wyliczeń Helen Oy zastosowanie ogromnej pompy ciepła zmniejszy emisję CO2 systemu ciepłowniczego Helsinek o 26 tys. ton rocznie. Jednostka ma być zasilana energią elektryczną ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Fińskie ministerstwo gospodarki przyznało Helen Oy dotację na zainstalowanie wielkoskalowych pomp ciepła w celu redukcji emisji CO2.

Pompa ciepła w nowej ciepłowni w Helsinkach

Helen Oy planuje budowę nowoczesnej ciepłowni w dzielnicy Patola w Helsinkach. Ciepłownia będzie wyposażona w ogromną pompę ciepła oraz dwa kotły elektryczne o mocy 50 MW. Cała instalacja ma się przyczynić do ograniczenia emisji CO2 o 56 tys. ton rocznie.

Jak podaje MAN Energy Solutions, moc grzewcza megapompy osiągać będzie 20-33 MW w zależności od temperatury powietrza. Urządzenie wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy może pracować przy temperaturach zewnętrznych sięgających nawet do -20 st. C, co jest istotne w zimnym klimacie Finlandii.

Sercem pompy ciepła, która trafi do ciepłowni w Patola, jest bezolejowy zintegrowany kompresor silnikowy High-Speed ​​(HOFIM). Zostanie on wyprodukowany i przetestowany przez MAN w Zurychu w Szwajcarii.

Pompa ciepła MAN planowana do zainstalowania w Helsinkach ma być zasilana energią elektryczną z OZE. Urządzenie będzie wykorzystywać powietrze z otoczenia jako źródło energii cieplnej w celu podniesienia temperatury wody zgodnie z wymaganiami sieci ciepłowniczej. Rocznie dostarczy około 200 GWh ciepła, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 30 tys. gospodarstw domowych w stolicy Finlandii.

Stabilizowanie sieci

MAN Energy Solutions wskazuje, że cechą wyróżniającą rozwiązanie firmy jest wykorzystanie bezpiecznego dla środowiska CO2 jako czynnika chłodniczego w całym cyklu pracy pompy. Urządzenie ma zapewniać ciepło o temperaturze do 90 st. C. Ponadto – jak podaje producent – wykorzystanie pompy ciepła będzie pomagać w bilansowaniu sieci elektroenergetycznej, wspierając integrację zależnych pogodowo źródeł energii, takich jak elektrownie słoneczne i wiatrowe.

REKLAMA

Nasza technologia pomp ciepła zapewnia ekonomicznie konkurencyjny i wydajny sposób na wykorzystanie neutralnego dla klimatu ciepła z otaczającego powietrza, nawet w niskich temperaturach -20 st. C. Miejskie projekty ciepłownicze, które wykorzystują technologie neutralne dla klimatu, są niezbędne do wspierania globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla – powiedział Uwe Lauber, dyrektor generalny MAN Energy Solutions.

Według założeń Helen Oy nowa ciepłownia w Helsinkach zacznie działać w sezonie grzewczym 2026-2027.

Ogromne pompy ciepła w Danii

Podobne rozwiązanie do zasilania lokalnego systemu ciepłowniczego MAN Energy Solutions dostarczy do duńskiego miasta Esbjerg. Lokalny dostawca ciepła DIN Forsyning wykorzysta dwie pompy ciepła o łącznej mocy 60 MW, które jako źródło ciepła będą wykorzystywać wodę morską. Czynnikiem chłodniczym będzie CO2.

To część planu firmy DIN Forsyning, która wycofuje się z produkcji ciepła zasilanej węglem i tworzy nowoczesny system ciepłowniczy bazujący na pompach ciepła i odnawialnej energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie wiatrowe.

 

Polska Wrompa

Na podobne rozwiązanie, choć w mniejszej skali, zdecydował się operator systemu ciepłowniczego we Wrocławiu – wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny Fortum. Powstająca w stolicy Dolnego Śląska pompa ciepła o nazwie Wrompa umożliwi pozyskiwanie energii cieplnej ze ścieków komunalnych i deszczowych. Jej moc wyniesie 12,5 MW i będzie to największa pompa ciepła w Polsce.

Inwestycja jest realizowana przez Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a wykonawcą inwestycji jest Strabag. Więcej na ten temat w artykule: Największa w Polsce pompa ciepła ogrzeje wrocławian.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.