Kaskada pomp ciepła zasila szpital w Świętokrzyskiem
Szpital w Starachowicach zyskał nowoczesny system podgrzewania wody złożony z pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.
Obiekt przeszedł gruntowną termomodernizację, w ramach której m.in. zainstalowano kaskadę pomp ciepła, łącząc ją z instalacją fotowoltaiczną. W kolejnym etapie kompleksowej termomodernizacji w budynkach D, B i F starachowickiego szpitala wymieniono także:
- 506 kaloryferów na bardziej energooszczędne,
- ponad 3500 lamp na oświetlenie ledowe,
- 18 drzwi zewnętrznych,
- część instalacji wodnej (woda ciepła, cyrkulacja i woda zimna).
Prace remontowe objęły częściową wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z instalacją kaskady ośmiu powietrznych pomp ciepła marki De Dietrch. Kaskada wstępnie podgrzewa ciepłą wodę użytkową dla szpitala. Połączono ją z instalacją fotowoltaiczną składającą się ze 110 paneli o mocy 450 W. Do ogrzewania szpitala dalej wykorzystuje system zasilany z sieci miejskiej.
Efektywnie nawet przy niskich temperaturach
Kaskada pomp ciepła HPI S to system, w którym kilka pomp pracuje razem, dzięki czemu zwiększa się efektywność cieplna. Pompy mogą pracować niezależnie, dostosowując się do zmiennych potrzeb cieplnych budynku.
Jak podaje producent, pompy HPI S z uwagi na wysoką sprawność (COP do 5,11) pozwalają zaoszczędzić do 30 proc. energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Technologia Inverter i wysoka sprawność przekładają się na znaczne oszczędności finansowe. Producent podkreśla, że pompy te działają efektywnie nawet przy niskich temperaturach, a system kaskadowy umożliwia elastyczne zarządzanie zapotrzebowaniem na ciepło. Z kolei kompaktowa jednostka wewnętrzna i cicha praca są przyjazne dla szpitalnego środowiska, w którym ważne jest optymalne planowanie przestrzeni oraz spokój pacjentów.
Energia ze słońca podgrzewa wodę
System kaskadowy połączony z instalacją fotowoltaiczną pozwala na efektywne podgrzewanie wody użytkowej. Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania pomp ciepła zmniejsza koszty eksploatacyjne i emisję CO2. Dzięki temu szpital może cieszyć się niższymi rachunkami za prąd oraz stałym dostępem do ciepłej wody.
Dyrekcja szpitala podkreśla, że termomodernizacja pozwoli na znaczne oszczędności. Szacuje się, że zużycie energii elektrycznej spadnie o 158,32 MWh/rok, cieplnej – o 4764,54 GJ/rok, a energii końcowej – o 5487,01 GJ/rok. Z kolei szacowany roczny spadek emisji CO2 może osiągnąć 631,27 ton, a produkcja energii elektrycznej z OZE sięgnie 42,37 MWh/rok.
Niedawno także właściciele hotelu niedaleko Rzeszowa zdecydowali się na wdrożenie w obiekcie kaskadowego układu pomp ciepła. Ma on zapewniać chłodzenie w lecie i ogrzewanie w zimie, elastycznie dostosowując pracę urządzeń do potrzeb obiektu. Więcej o tej modernizacji w artykule: Kaskada pomp ciepła zasila ośrodek wypoczynkowy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.