REKLAMA
 
REKLAMA

Kaskada pomp ciepła zasila ośrodek wypoczynkowy

Kaskada pomp ciepła zasila ośrodek wypoczynkowy
fot. De Dietrich

Właściciele hotelu niedaleko Rzeszowa zdecydowali się na wdrożenie w obiekcie kaskadowego układu pomp ciepła. Ma on zapewniać ogrzewanie w zimie i chłodzenie latem, elastycznie dostosowując pracę urządzeń do potrzeb obiektu.

Podczas modernizacji kompleksu hotelowego na Rzeszowszczyźnie właściciele zdecydowali się na wymianę dotychczasowego źródła ciepła i zastosowanie ekologicznego systemu ogrzewania. Zainstalowali kaskadę złożoną z pomp ciepła HPI S marki De Dietrich. Urządzenia te mają zapewniać wysoką sprawność, osiągając współczynnik COP na poziomie do 5,11 (za każde 1 kWh zużytej energii elektrycznej uzyskuje się do 5,11 kWh energii cieplnej).

Inwestor zdecydował się na kaskadę pomp ciepła składającą się z sześciu urządzeń o mocy 27 kW każde. Dodatkowe dwie pompy o takiej mocy zamontowano w drugim budynku.

REKLAMA

Postawiliśmy na zmianę, ponieważ dotychczasowe ogrzewanie węglowe było nieekologiczne i nieekonomiczne, a przy tym wymagało stałego pilnowania. Pompy są dużo wygodniejsze w użytkowaniu – mówi Karina Guzek-Buk, dyrektor Zielonego Kompleksu Dwór Ostoya.

Elastyczny i cichy system pomp ciepła

Wybrane pompy ciepła producent oferuje w zakresie mocy od 4,5 do 27 kW. Mają one działać efektywnie nawet przy temperaturach zewnętrznych do -20 st. C (modele 4,5 i 6 MR do -15 st. C). Jak podaje inwestor, zastosowanie systemu Inverter z pompami HPI S pozwala na dostosowanie mocy grzewczej do aktualnych potrzeb obiektu, co ma dawać oszczędność nawet 30 proc. energii w porównaniu do tradycyjnych pomp ciepła. Zastosowane modele HPI S zapewniają ogrzewanie w zimie i chłodzenie latem.

Urządzenia mają się charakteryzować dobrą izolacją akustyczną (poziom hałasu w zakresie 58-77 dB(A)). Kompaktowy moduł wewnętrzny ma wymiary nieprzekraczające wymiarów kotła naściennego, dzięki czemu nadaje się do zamontowania także w ograniczonej przestrzeni. Producent wdrożył funkcję hybrydową, która pozwala na współpracę pomp z dodatkowymi źródłami ciepła.

REKLAMA

Dla nas najważniejszy jest fakt, że kaskada pomp ciepła jest praktycznie bezobsługowa i bezinwazyjna, a dotychczas używana kotłownia wygląda teraz jak pokój hotelowy. Poza tym te urządzenia są naprawdę czyste, ponieważ podczas pracy nie emitują żadnych zanieczyszczeń, więc da się oddychać świeżym powietrzem w sezonie grzewczym. Nasz dział księgowy docenia natomiast zalety ekonomiczne takiego systemu ogrzewania – wyjaśnia Karina Guzek-Buk.

Kaskadowy układ pomp ciepła

Kaskady pomp ciepła działają na zasadzie modułowej. Kilka jednostek pracuje razem, aby zapewnić wymaganą moc grzewczą lub chłodzącą. W zależności od zapotrzebowania system automatycznie uruchamia odpowiednią liczbę pomp, optymalizując zużycie energii.

Wśród zalet kaskadowego układu pomp ciepła wskazywana jest możliwość elastycznego dostosowania mocy grzewczej do bieżących potrzeb budynków. Kilka jednocześnie pracujących jednostek powoduje, że system może dostarczać odpowiednią ilość ciepła w zależności od zapotrzebowania, co ma szczególne znaczenie w obiektach o dużej zmienności obciążenia.

Poza tym instalacja kilku pomp ciepła w kaskadzie ma zwiększać niezawodność systemu. Awaria jednej z jednostek nie powoduje bowiem wstrzymania pracy całego układu.

Nasze doświadczenia pokazują, że bez wahania warto postawić na innowacyjne zmiany, które mogą wpłynąć na ochronę środowiska. One zawsze są na plus. Warto jednak współpracować z doświadczonymi instalatorami, ponieważ ich sugestie często są bardzo pomocne. Należy też kierować się jakością i bezawaryjnością wybieranego sprzętu – podsumowuje Karina Guzek-Buk.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady