Spadek cen fotowoltaiki i magazynów energii zwiększy popyt na pompy ciepła
Pompy ciepła mają przed sobą dobre perspektywy. Jako jeden z wielu wpływających na to czynników wymieniany jest spodziewany spadek cen fotowoltaiki oraz magazynów energii. Branża widzi swoje szanse m.in. w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz innych działaniach w zakresie transformacji energetycznej.
O dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) mówi się, że będzie ona rewolucyjna dla rynku nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że została przyjęta już 14 lat temu, a obecnie mówimy wyłącznie o drugiej nowelizacji. Jej celem jest zwiększenie tempa poprawiania efektywności energetycznej już istniejących budynków.
Ona zakłada m.in. odejście od stosowania kotłów na paliwa kopalne do 2040 r. we wszystkich budynkach. To jest bardzo krótki okres i bardzo duże wyzwanie. Dodatkową ważną zmianą będzie przejście na budynki zeroemisyjne, zarówno w nowych budynkach, jak też w pewnym momencie głęboko termomodernizowanych, czyli takich budynków, w których nie ma emisji CO2 w procesie ich ogrzewania – mówi Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
W tym wypadku nie mówimy jednak wyłącznie o pompach ciepła, ale także o sieciach ciepłowniczych wysokiej efektywności czy kotłach na biomasę.
Rewolucja w podejściu do charakterystyki energetycznej budynków często kojarzona jest wyłącznie z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Branża wskazuje jednak, że decyzje, które zapadają w Brukseli, nie wynikają wyłącznie z politycznych idei. Wpisują się bowiem w światowe trendy, które wyznaczane są przez agencje energetyczne z różnych zakątków świata.
Obowiązek montażu fotowoltaiki na budynkach
Eksperci zwracają także uwagę na duże zmiany, jakie dotkną inwestycje. Wiele technologii stanie się powszechnie stosowanych za sprawą ceny, która w wielu przypadkach powinna relatywnie spadać, a to może być dużą zachętą, by otworzyć się na ekonomiczne i zeroemisyjne rozwiązania.
Trzeba pamiętać o szerokim podejściu do transformacji, bo w okolicach roku 2029–2030 pojawi się obowiązek montażu fotowoltaiki na budynkach. W perspektywie pięciu lat fotowoltaika i magazyny energii będą coraz tańsze, będzie to technologia ogólnie dostępna i ten kierunek będzie dosyć mocno opłacalny – uważa prezes PORT PC.
Zgodnie z harmonogramem dekarbonizacji do końca 2029 r. na każdym nowym budynku mieszkalnym będzie obowiązek instalowania paneli fotowoltaicznych, jeśli tylko będzie to możliwe z punktu widzenia opłacalności oraz możliwości technicznych. PORT PC przewiduje, że taki rozwój prawodawstwa może się przyczynić do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym UE.
Koniec dofinansowania kotłów na paliwa kopalne
W tym obszarze liczyć się będzie dyskusja nie tyle o przepisach, ile przede wszystkim o gotowości sprostania wymogom. W przypadku pomp ciepła dużym impulsem może być kwestia dofinansowania kotłów na paliwa kopalne, która ma się definitywnie zakończyć już w przyszłym roku.
Nie jest jednak tak, że do wyboru inwestorów będą wyłącznie pompy ciepła. Pewną konkurencją mogą być sieci efektywne energetycznie, kotły na biomasę czy hybrydowe pompy ciepła. Nie ma jednak wątpliwości, że elektryfikacja sektora w zakresie ogrzewania może być głównym kierunkiem. Technologia pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie i z pewnością pod tym względem producenci takich rozwiązań nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
Technologie pomp ciepła rozwijają się bardzo szeroko, jest ich wiele różnego typu, bo są pompy ciepła, które korzystają z powietrza i z wody, z gruntu, z ciepła odpadowego, są różne technologie przekazywania ciepła, np. pompy ciepła powietrza–powietrze czy też pompy ciepła centralnego ogrzewania wodnego. Trwają prace nad nowymi technologiami pomp ciepła, które lada moment mogą się stać powszechne – zaznacza Paweł Lachman.
Net-Zero Industry Act
Branża wiąże duże nadzieje z unijnym dokumentem Net-Zero Industry Act. Wskazuje on, w jakim kierunku należy pójść z produkcją technologii, które przyczynią się do realizacji celów neutralności klimatycznej. Kluczowe działy, które zostały wymienione w tym dokumencie, to energetyka wiatrowa, fotowoltaika, magazyny energii, pompy ciepła i elektrolizery do wytwarzania zielonego wodoru.
Te technologie są jasno wskazane jako najważniejsze technologie, które powinny być produkowane w Europie. Analizy z 2022 r. wskazują, że w zakresie pomp ciepła ponad 60 proc. urządzeń sprzedawanych w Europie było produkowanych w Europie i to był najlepszy wynik z tych wszystkich pięciu technologii, o których mówimy – ocenia prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Globalna konkurencja jednak nie śpi. Swoją produkcję pomp ciepła rozwija obecnie wiele krajów, w tym również poza Unią Europejską. Jednym z nich są Stany Zjednoczone.
Europa robi to za wolno. Konieczne jest przestawienie się na produkcję w Europie tych kluczowych technologii, które będą zostawać w Europie. Plany są, natomiast to rozporządzenie unijne, czyli Net–Zero Industry Act, jest dopiero konstruowane. Jednak już od ponad roku te działania są skutecznie prowadzone w Stanach Zjednoczonych, więc warto przyspieszyć – zaznacza ekspert.
W styczniu 2024 r. koalicja 19 organizacji europejskich, wśród których znalazły się organizacje branżowe i pozarządowe, wystosowała apel do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, w sprawie ogłoszenia planu KE dla pomp ciepła. Organizacje zwracają uwagę, że opóźnienie może zagrażać transformacji energetycznej Europy. Pierwotnie plan miał ujrzeć światło dzienne w pierwszym kwartale br. Później plany te zostały przełożone na czas po wyborach do europarlamentu.
Newseria
Chyba spadek wzrostu cen. Co Wy bredzicie o spadku cen???
Tak , najlepsze magazyny energii to:
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106758/bufory-ciepla-najlepszym-magazynem-energii-dla-prosumenta
Koszt produkci Kwh jest poniżej 30 gr a nas chca doic po 69 gr
„Obowiązek montażu fotowoltaiki na każdym domu” a sieć to wytrzyma? 🤣 Teraz są problemy z wyłączaniem się falowników…
Rzeczywiście musi być rewolucja. Koszty zamiany systemu ogrzewania kulkudziesiecioletniego domu ze starego na nowy, to nie tylko pompa ciepła, to również w wielu przypadkach remont kompleksowy całego domu. Przy dochodach przeciętnego Polaka, będzie to możliwe dla wielu za 20-30 lat. Chyba, że weźmiesz kredyt, i zadłużysz rodzinę na dwa pokolenia, a za dwadzieścia lat, gdy jeszcze będziesz spłacać raty, konieczna będzie wymiana części instalacji na nową oraz podniesienie kosztów utylizacji już zużytej, i nie wiadomo co jeszcze wymyślą. Może bogate Niemcy na to stać, (w końcu nie po wodę do nas przyszli w 39), ale koszty dla przeciętnego Polaka serwowane są z najwyższej półki, a sposoby rozliczania z najniższej. Trzeba mieć głowę, żeby dobrać się do portfeli, w imię zielonego ładu.
Fajnie się czyta taki artykuł po tym jak wcześniej przeczytałem o koniecznych wyłączeniach instalacji fotowoltaicznych bo jest za dużo prądu w sieci.
Mam fotowoltaike na domu z lat 80. Aby ogrzać dom pompą ciepła potrzebuje 100-150 tys. zł. na remont. Muszę wymienić całą instalacje co, na podłogowe, a i tak nie osiągnę takiego ciepła jak mam teraz. Do tego docieplenie strychu. Nie wiem czy sie w takiej kasie zmieszcze. I oto chodzi j*****j Uni. Banki, bankowcy mają się wzbogacić na naszych kredytach. Jak Niemcy mieli gaz za pół darmo do gaz był dobry do ogrzewania. A mieli go tyle od ich przyjaciół że wschodu, że jeszcze nadwyżki sprzedawali. Teraz gaz jest be…
@Qwerty – o tym, że cena nośników ciepła i energii będzie rosła trąbi się od 30 lat. A tu nagle zaskoczenie! A czemuś domu nie docieplił przez te 30 lat?
Najlepsze magazyny energii to samochody elektryczne. Wystarczy wprowadzic inteligentne ladowarki, z licznikami energii ktore będa mialy elastyczne ceny. Wzrost produkcji energii z OZE- cena spada, wlascicielie samochodow w tym czasie laduja. I wszyscy sa zadowoleni
@Arek – chyba żartujesz. Magazyn energii ma magazynować energię, a nie jeździć. Wersja z kierownicą kosztuje ok. 3-4x drożej niz wersja stacjonarna i ta różnica cały czas rośnie.
Sprzedawca PV@ Nie każdy ma tak dobrze jak ty. Nie każdego stać na generalny remont i ocieplenie budynku. A może się go nawet nie da dobrze ocieplić. Od 30 lat, to wszystko drożeje oprócz pensji, które nieadekwatnie podnoszą do inflacji. Pleciesz trzy po trzy nie biorąc pod uwagę, że życie to nie bajka i pasmo sukcesu jaki ty masz.
A co ma fotowoltaika, czy magazyn energii do pompy ciepła? Przy obecnych a nawet nowszych zasadach od lipca. Przecież to jest naciąganie a nawet paragrafy za takie mówienie. Art. 286
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8
no i dobrze, bo pompa to dobre urządzenie i niezła alternatywa. sami zamontowaliśmy swoją dzięki hymon, dali nam dobrą cenę i świetną ofertę, idealnie skrojoną pod nasze potrzeby. jesteśmy zadowoleni.
Mieszkam w 100 letnim domu i mam pompę ciepła Panasonic 9 kW pompa spełnia swoją rolę w domu jest ciepło ale ciągle trzeba modernizować dom na tą chwilę ceny prądu do węgla to bardzo się opłacało mieć pompę ale to szaleństwo ETS w cenie prądu to podnosi znacząco koszty utrzymania domu