REKLAMA
 
REKLAMA

PORT PC podpowiada, jak wybrać instalatora pompy ciepła

PORT PC podpowiada, jak wybrać instalatora pompy ciepła
fot. LG

W ramach kampanii „Pompuj ciepło z głową” Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wymienia najważniejsze aspekty wyboru instalatora do montażu pompy ciepła. Podkreśla przy tym, że nieodpowiednio dobrana pompa lub niefachowy montaż nie zapewnią efektywnej, ekonomicznej i bezpiecznej pracy urządzenia.

Jak podkreśla PORT PC, wybór pompy ciepła to istotna i często pociągająca za sobą wieloletnie skutki decyzja. Dlatego też niezbędna jest specjalistyczna pomoc fachowca, który wskaże najlepsze w danym przypadku rozwiązanie i wykona profesjonalny montaż. „Szukajmy zatem fachowców doskonale znających ten temat, zajmujących się instalacjami pomp ciepła. Warto skorzystać z poleceń znajomych lub poszukać na stronach renomowanych producentów tych urządzeń, którzy współpracują z firmami autoryzowanymi do montażu pomp ciepła. Lepiej nie spieszyć się z podjęciem decyzji i porównać różne oferty” – doradza PORT PC.

Oferta pompy ciepła szyta na miarę

Organizacja wskazuje, że od kompetentnego instalatora trzeba oczekiwać przede wszystkim przedstawienia konkretnych propozycji w zakresie doboru pompy ciepła i innych komponentów układu grzewczego, indywidualnie dopasowanych do potrzeb danego domu. Wśród elementów układu grzewczego wymienia: zasobnik c.w.u., bufor, regulator pogodowy, pompę cyrkulacyjną. Dostarczane informacje powinny być zrozumiałe dla odbiorcy i pomocne w doborze rozwiązań.

REKLAMA

Według PORT PC dobry fachowiec powinien także powiadomić o możliwościach i warunkach otrzymania dofinansowania na instalację pompy. „To istotne, by dysponował stosowną wiedzą na ten temat, dlatego przed skorzystaniem z jego usług zapytajmy o tę kwestię” – podkreśla organizacja.

Po spełnieniu wskazanych warunków właściciel lokalu, w którym ma być instalowane urządzenie, powinien oczekiwać nie tylko sprawnego i profesjonalnego montażu pompy ciepła wraz z instalacją, ale też – co zaznacza PORT PC – pierwszego jej uruchomienia. Na koniec zaś powinien otrzymać gruntowną informację na temat gwarancji i serwisowania oraz zasad efektywnego i bezpiecznego korzystania z pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła – i co dalej?

Kolejny element, na który zwraca uwagę PORT PC, to obecność konkretnego producenta w Polsce. Po tym, jak inwestor zdecyduje się na konkretną markę urządzenia, przed podpisaniem umowy z wykonawcą powinien – według organizacji – sprawdzić, czy producent lub importer urządzenia ma formalne przedstawicielstwo w Polsce. I czy zapewnia wygodny dostęp do wsparcia technicznego, usług serwisowych i oryginalnych części zamiennych. Według PORT PC producent powinien gwarantować dostęp do części zamiennych i eksploatacyjnych pompy ciepła przynajmniej przez 10 lat od momentu zakończenia produkcji danego modelu.

Ponadto przyda się sprawdzenie, jak funkcjonuje serwis techniczny firmy, od której kupuje się pompę ciepła, czy jej infolinia działa codziennie i gdzie znajdują się punkty serwisowe (czy są na terenie całej Polski). Według PORT PC serwis powinien obejmować usługi nie tylko w okresie obowiązywania gwarancji, ale też po jej wygaśnięciu.

REKLAMA

Pamiętajmy, że możliwość przedłużenia gwarancji na pompę ciepła to atut, bo potwierdza to nie tylko dobrą jakość obsługi, ale także naszej pompy ciepła” – zaznacza PORT PC.

Profesjonalny instalator – na co zwracać uwagę?

PORT PC formułuje 10 wskazówek dotyczących wyboru instalatora pompy ciepła:

  1. Zwracajmy uwagę na to, czy fachowiec ma kwalifikacje i doświadczenie w instalowaniu pomp ciepła. Sprawdźmy, czy ma odpowiednie certyfikaty, ukończone szkolenia i doświadczenie w tym zakresie, a także autoryzację producenta lub producentów wybranych pomp ciepła.
  2. Zapytajmy o certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na montaż pompy ciepła lub akredytację uznanych stowarzyszeń branżowych, jak PORT PC. Takie dokumenty dodatkowo potwierdzą jego kompetencje.
  3. Profesjonalny wykonawca powinien dobrze orientować się w lokalnych warunkach i wymogach prawnych dotyczących instalacji pomp ciepła w Polsce. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybierze model pompy ciepła dostosowany do potrzeb i warunków naszego domu.
  4. Wymagajmy, aby firma realizowała prace zgodnie z wytycznymi branżowymi dotyczącymi projektowania, doboru, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła. Zostały one opracowane przez PORT PC. Warto, by zapis o realizacji prac zgodnie z nimi znalazł się w umowie z wykonawcą.
  5. Ważne są rekomendacje. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy opinie innych inwestorów o danym instalatorze – jego kwalifikacjach, umiejętnościach i wykonanym montażu. Popytajmy znajomych, przeczytajmy komentarze w internecie, odwiedźmy domy, w których wykonał podobne prace.
  6. Stawiajmy na rzetelność oferty wykonawcy i przy wyborze nie kierujmy się głównie niską ceną. Tania oferta powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Może ona oznaczać zastosowanie w instalacji gorszej jakości komponentów albo nieuwzględnienie części materiałów lub prac.
  7. Bardzo ważny jest również tzw. czynnik ludzki. Zwróćmy więc uwagę, czy instalator jest skłonny do odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości, czy odpowiada na nie wyczerpująco oraz proponuje fachowe doradztwo już po instalacji.
  8. Aby lepiej zabezpieczyć inwestycję, zdecydujmy się na wykonawcę posiadającego ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności zawodowej, co zapewni ochronę w przypadku ewentualnych szkód powstałych podczas montażu. Nie wszyscy instalatorzy decydują się na takie ubezpieczenie.
  9. Wymagajmy, aby umowa określająca zasady współpracy miała formę pisemną i była sformułowana w czytelny dla nas sposób. Pamiętajmy, że powinny się w niej znaleźć jasno ustalone warunki współpracy, w tym ściśle określony zakres prac, koszty, terminy i gwarancje.
  10. Jeszcze przed podpisaniem umowy dopytajmy szczegółowo o warunki gwarancji i o to, na jaką pomoc możemy liczyć w razie jakichkolwiek problemów z obsługą czy eksploatacją pompy ciepła.

 

Grafika pokazująca, na co zwracać uwagę przy wyborze instalatora pompy ciepła
Na co zwracać uwagę przy wyborze instalatora pompy ciepła? Źródło: PORT PC

Więcej szczegółowych można znaleźć na stronie kampanii „Pompuj ciepło z głową”.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czesiek Hydraulik 22-03-2024 17:21

Najlepszy to taki który jest tani i bierze kasę z góry wtedy mamy efekt gwarantowany.

Zgadzam się z panem z tego portu, ale czy wiecie, że większość klientów nie zadaje takich pytań bo nie ma pojęcia. Z moich obserwacji raczej kierują się piękną buzią przedstawiciela handlowego i jego nienagannymi manierami I myślą że to on w przyszłości będzie rozwiązywał ich problemy z pc 😆😆😆😆😆. Mamy zatem do czynienia z ciekawym zjawiskiem socjologicznym. Ten co sprzedaje nic nie wie o tym co sprzedaje, ten co kupuje też nic nie wie o tym co kupuje ale wszyscy są szczęśliwi się cieszą. Pierwsze wątpliwości pojawiają się gdy przejedzie ekipa montująca z odległości 300 lub 500km i w pośpiechu wykona montaż lub pochodząca zza wschodniej granicy🤨🤨🤨🤨 potem mina rzednie bo pompa nie działa prawidłowo , albo działa ale żre dużo prądu, albo działa żre prądu a w domu i tak jest zimno.

zgadza się. zanim zdecydowaliśmy się na firmę to zrobiliśmy research i popytaliśmy też znajomych. powtórzyła się firma hymon, więc jak najbardziej poszliśmy w ich kierunku. współpraca udana, pompa dobrana świetnie pod nasze warunki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady