REKLAMA
 
REKLAMA

Dopłaty do pomp ciepła w Niemczech. Ile można otrzymać?

Dopłaty do pomp ciepła w Niemczech. Ile można otrzymać?
fot. Bosch

Państwowy bank w Niemczech będzie obsługiwał federalny program dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Przyjmowanie wniosków już się rozpoczęło. W pierwszej kolejności dotacja udzielana jest właścicielom domów jednorodzinnych. 

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu niemiecki portal PV Magazine, państwowy bank KfW uruchomił nowy federalny program finansowania, którego celem jest promocja ekologicznych systemów grzewczych: pomp ciepła, fotowoltaiki, systemów ogrzewania drewnem i ogniwami paliwowymi.

Na początek o dofinansowanie mogą się starać właściciele nowych domów jednorodzinnych (środki są dla nich dostępne już teraz). Właściciele mieszkań i wspólnoty mieszkaniowe mają zyskać taką możliwość od maja, a właściciele wynajmowanych domów – od sierpnia br.

REKLAMA

Dotacja do 70 proc. kosztów

W ramach uruchomionego programu dotacyjnego rząd federalny pokryje maksymalnie 70 proc. kosztów poniesionych przy wymianie systemu ogrzewania olejowego lub gazowego na system odnawialny – z górnym limitem kwotowym 30 tys. euro dla domu jednorodzinnego. Wszystkie wydatki powyżej tej kwoty właściciele muszą pokryć sami.

Podstawowy poziom dotacji dla wszystkich wnioskodawców wyniesie 30 proc. kosztów, do tego jednak dochodzą różne premie. PV Magazine wymienia niektóre z nich. W przypadku instalowania pompy ciepła, która wykorzystuje wodę, grunt lub ścieki jako źródło ciepła – bądź też naturalny czynnik chłodniczy – przewidziano dodatkowe 5 proc. dofinansowania. Ponadto każdy, kto przed 2029 r. wymieni działający piec na olej, węgiel, gaz lub biomasę, który będzie miał co najmniej 20 lat, otrzyma dodatkową premię klimatyczną w wysokości 20 proc. – pod warunkiem że dom jest zamieszkiwany przez właściciela.

Rząd przewidział także dodatkową premię dochodową w wysokości 30 proc. Mogą ją uzyskać właściciele nieruchomości wykorzystywanych na własny użytek, u których roczny dochód gospodarstwa domowego podlegający opodatkowaniu nie przekracza 40 tys. euro.

Premie można dowolnie łączyć, jednak ich łączny poziom nie może przekroczyć 70 proc. kosztów.

REKLAMA

Wsparcie dla branży pomp ciepła przyniesie kolejny rekord?

Jak podaje PV Magazine, bank KfW oprócz obsługi programu dotacyjnego oferuje także promocyjną, niskooprocentowaną pożyczkę na sfinansowanie wymiany systemu grzewczego. Jej wysokość to maksymalnie 120 tys. euro. Mogą się o nią starać właściciele domów jednorodzinnych o rocznym dochodzie na poziomie 90 tys. euro.

Doprecyzowanie zasad dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne i uruchomienie programu spotkało się z uznaniem branży pomp ciepła.

Konsumenci mają teraz jasność i mogą zaplanować wymianę ogrzewania. Przemysł i handel czekają w blokach startowych – skomentował Martin Sabel, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.

Od kilku miesięcy Niemieckie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (BWP) wyrażało swojego obawy o przyszłość branży. Wynikało to najpierw z istotnie malejącej liczby wniosków o udzielane wówczas dotacje, następnie z braku jasnego określenia nowych zasad dofinansowania. Jak podkreślało w swoich komunikatach BWP, branża w Niemczech udowodniła, że jest w stanie wyprodukować i zainstalować 500 tys. pomp ciepła rocznie. Taki poziom jest potrzebny do osiągnięcia celów wyznaczonych przez rząd federalny dla sektora budowlanego.

Mimo wyrażanych obaw w Niemczech w ubiegłym roku sprzedano 356 tys. pomp ciepła – więcej niż kiedykolwiek w historii. A także więcej od prognoz, które mówiły o sprzedaży 350 tys. urządzeń.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

szkoda że my nie dostaniemy dopłat bo pompa już zamontowana 😉 ale nie żałujemy, bo jest super efekt i całość udało się szybko zrealizować. ale taki był plan jak wybieraliśmy hymon i wszystko się udało jak trzeba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA