Nowa pompa ciepła Daikin do pracy w niskich temperaturach
Nowa pompa ciepła typu powietrze-powietrze Nepura Daikin ma sprostać surowym warunkom klimatycznym i temperaturom spadającym do -30 st. C. Praca urządzenia opiera się na mechanizmach sztucznej inteligencji.
Seria pomp ciepła Nepura, jak opisuje producent, ma stanowić przedłużenie uruchomionej w 2017 r. serii Optimized Heating 4. Nowa seria produktów dostępna jest na terenie Europy od zeszłego miesiąca.
Jak czytamy w komunikacie Daikina, wprowadzenie na rynek pomp ciepła Nepura jest częścią strategii firmy, która ma na celu opracowywanie i sprzedaż produktów dostosowanych do mroźnych warunków nordyckich. Oferowane przez firmę pompy ciepła typu powietrze-powietrze mają gwarantowaną zdolność od pracy przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -30 st. C.
Urządzenia występują w kilku wariantach mocowych – w zależności od wybranej jednostki wewnętrznej – od 2,5 do 4 kW. Pompy ciepła z serii Nepura dostępne są w dwóch kolorach: białym i czarnym, choć dostępność zależy od końcowo wybranej jednostki wewnętrznej. Daikin Emura oraz Stylish firma oferuje dwóch kolorach. Natomiast modele Perfera (wall mounted oraz floor standing) i Comfora dostępne są jedynie w kolorze białym.
Pompy ciepła Nepura wykorzystują R32 (difluorometan) w roli czynnika chłodniczego.
Pompy ciepła i sztuczna inteligencja
W zależności od wybranej jednostki wewnętrznej pompy ciepła z serii Nepura oferują różne dodatkowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Użytkownik może korzystać między innymi z tzw. kompensacji pogodowej, która polega na możliwości utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach dzięki zdolności do automatycznej adaptacji w zależności od warunków zewnętrznych (ta opcja jest dostępna w jednostce Perfera wall).
Zastosowanie jednostek wewnętrznych Emura, Stylish oraz Perfera wall oferuje funkcję „fireplace logic”, co można przetłumaczyć jako logikę kominka. Polega to na tym, że kiedy w wyniku pracy pompy ciepła zostanie osiągnięta wymagana temperatura, jednostka wewnętrzna wstrzymuje dalszy proces ogrzewania, ale wentylator wciąż się obraca, rozprowadzając ciepłe powietrze po pomieszczeniu.
Pompy ciepła z Polski
Japoński Daikin swoje pompy ciepła będzie produkować w Polsce. W tym roku pod Łodzią zaczęła się budowa fabryki tego producenta. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. Zakład ruszy w połowie 2024 r. Docelowo znajdzie tam pracę 3 tys. osób.
W fabryce Daikina położonej na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wytwarzane będą pompy ciepła, a także klimatyzatory oraz oczyszczacze powietrza bazujące na mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
ja mam pompe blaupunktu co mi hymon zamontował i przy takich temperaturach jak są teraz radzi sobie bez problemu
Sztuczna inteligencja wchodzi do pomp.
To niech wejdzie do termodynamiki i zobaczy ze przy -15 COP leci na pysk i jest coraz mniejsze im T zadana wyzsza. A wtedy AL mysli i bingo załaczamy grzalke yeaa… Bo COP = 1 … Przerabialem to w 8.klasie i pompa nie nadaje sie w naszym klacie w zime ( kto wywalił zwykly piec dzis siedzi w nidogrzanym domu i klnie bo miało być tak pieknie )
Ale sztuczna ściema.
Do Serwisant Pomp – tak, u nas jest za zimno na pompy, na pocieszenie w takiej Finlandii i Norwegii mają zamontowane kilka milionów pomp, ale musza narzekac frajerzy, pewnie palą oponami w kominkach…