Dotacje na pompy ciepła z nowymi kryteriami
NFOŚiGW szykuje zmiany w zasadach dotacji na pompy ciepła w programie Czyste Powietrze. Chce w ten sposób zadbać o lepszą jakość instalowanych urządzeń.
Program Czyste Powietrze to flagowy rządowy program mający na celu walkę z niską emisją generowaną przez domowe kotły i piece na węgiel. W programie można uzyskać wysokie dofinansowanie na termomodernizację i montaż nowego urządzenia grzewczego. Program obejmuje właścicieli domów jednorodzinnych. Im niższe mają oni dochody, tym większą dotację mogą otrzymać.
Urządzeniami, na które można pozyskać dotację z Czystego Powietrza, są między innymi pompy ciepła. Cieszą się one sporym zainteresowaniem wnioskodawców. Ich udział we wszystkich urządzeniach grzewczych uwzględnianych we wnioskach o dofinansowanie w ostatnich dwóch latach wyraźnie wzrósł i obecnie wynosi około 60 procent (największy dotychczas był w styczniu 2023 r. – wyniósł 64 proc.).
W ostatnim czasie pojawiły się jednak głosy wskazujące na problem jakości pomp ciepła zainstalowanych z dofinansowaniem z Czystego Powietrza. Teraz wychodzi im naprzeciw wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Paweł Mirowski, wnioskując do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę kryteriów dotacji na pompy ciepła w Czystym Powietrzu.
Celem jest wykluczenie z dofinansowania pomp ciepła nieposiadających odpowiedniej jakości, w tym urządzeń, w przypadku których deklarowane przez producentów dane techniczne nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistych parametrach pomp ciepła. O pomysłach na zapewnienie odpowiedniej jakości pomp ciepła w Czystym Powietrzu Paweł Mirowski poinformował Polską Agencję Prasową.
Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów
NFOŚIGW chce ograniczyć możliwości dofinansowania do pomp ciepła wpisanych na tzw. Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów, którą prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ – PIB). Fundusz chce wykluczyć możliwość wpisania na nią urządzeń, które w praktyce nie spełniają deklarowanych parametrów. W tym celu konieczne ma być dostarczenie przez producenta wyników badania wykonanego w jednym z akredytowanych laboratoriów.
Ponadto pompy ciepła finansowane z dotacji z Czystego Powietrza mają spełniać określone wymagania w zakresie efektywności energetycznej, w tym minimalnej mocy i sprawności, czy stosowania przyjaznego środowisku czynnika roboczego. Analizowane ma być dopuszczenie do programu tylko pomp ciepła o klasie energetycznej A++ lub wyższej.
NFOŚiGW chce, aby odpowiednie parametry, których spełnienie będzie konieczne do zakwalifikowania pompy ciepła do Czystego Powietrza, opracowała jedna z krajowych uczelni technicznych.
Wprowadzenie dodatkowych kryteriów dla pomp ciepła zgodnie ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom, których pojawienie się w zakresie dotacji z Czystego Powietrza odnotował NFOŚiGW.
W przypadku tanich urządzeń niskiej jakości mamy niejednokrotnie do czynienia z zawyżaniem ich ceny „na potrzeby” programu, np. pompa o wartości 10 tys. zł sprzedawana jest za kilkukrotnie wyższą wartość. Następnie nawet 100 proc. takiej zawyżonej ceny zakupu netto pokrywa dotacja. Nieuczciwi sprzedawcy zyskują więc kilkaset procent marży. Nie żądają wtedy nawet wkładu własnego beneficjenta, bo ten pokrywany jest z nieuczciwego zarobku. Beneficjentowi – nabywcy pompy ciepła – wmawia się, że dostaje produkt za darmo, a w rzeczywistości przepłaca on z należnej mu dotacji, do której wypłaty upoważnia on nieuczciwego sprzedawcę – Polska Agencja Prasowa cytuje Pawła Mirowskiego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Odkryli Amerykę-wszystkie dotację podbijają cenę dotowanego produktu i finalnie jest on droższy dla klienta finalnego niż w okresie gdy nie był dotowany.
Zniszczą małych polskich producentów pomp ciepła bo nie każdy żdąży zrobić badania i ma nja to kasę. Chińczyk przygotuje na kolanie każdy papier jakiego zażądają.
[…] fabricantes alemães, mas isso ocorre porque eles não pagam a mais por bombas de calor mais caras. Outros julgam que onde quer que haja um subsídio, o preço do produto aumenta na proporção do valor do […]