Samsung wprowadza nową pompę ciepła pracującą na czynniku R290
Kolejny producent zdecydował się zaoferować pompę ciepła typu powietrze-woda, która pracuje na propanie (R290) jako czynniku chłodniczym. Nowa pompa Samsunga ma się nadawać do wykorzystania w szerokim zakresie w budownictwie, oferując temperaturę wody zasilającej do 75 st. C.
Nowa pompa ciepła EHS Mono R290 została zaprezentowana przez Samsung na tegorocznych targach IFA 2023 w Berlinie. Producent promuje nowe urządzenie, informując głównie o zastosowaniu nowego czynnika chłodniczego R290 (poprzednia seria pracuje na R32). Ponadto podaje, że pompa ciepła nadaje się do zastosowania w budownictwie. Ma być odpowiednia również do budynków niepoddanych termomodernizacji.
Do 75 st. C na wyjściu
Na razie o nowej serii pomp ciepła pracującej na czynniku R290 wiemy niewiele. Samsung zapowiada, że będzie to jednostka typu monoblok o wymiarach 1270 x 1018 x 530 mm i nominalnej mocy 14 kW (najprawdopodobniej będzie to jeden z dostępnych wariantów mocowych).
Na uwagę zasługuje deklaracja, że pompa ciepła EHS Mono R290 będzie mieć zdolność wytwarzania wody zasilającej do temperatury 75 st. C. Oznacza to bowiem, że urządzenie powinno bez większego problemu pasować do starych budynków niepoddanych termomodernizacji, w których głównym emiterem ciepła wciąż są grzejniki starszej generacji, a przed instalacją pompy ciepła głównym źródłem ciepła był np. piec olejowy lub piec na paliwo stałe.
Wspomniana temperatura ma być osiągana, gdy temperatura na zewnątrz zmieści się w przedziale od -10 do +35 st. C.
Producent zapowiada również, że pompa ciepła EHS Mono R290 jest wyposażona w większy wymiennik ciepła w porównaniu do poprzednich wersji. To ma zwiększyć wydajność wymiany ciepła nawet o 39 proc.
Sztuczna inteligencja na pokładzie
Warto również wspomnieć, że Samsung wyposażył pompę ciepła EHS Mono R290 w moduł AI Energy Mode. Zwiększa on zakres funkcji pompy ciepła, umożliwiając jej „uczenie się” zachowań użytkowników i dostosowywanie na podstawie zgromadzonej wiedzy, w zależności od potrzeb, temperatury c.w.u., co ograniczy też zużycie energii elektrycznej.
Obecnie na stronie producenta nie jest dostępna karta katalogowa nowego produktu. Nie znamy również ceny pompy ciepła. Wiemy jednak, że EHS Mono R290 ma być dostępna dla klientów jeszcze w 2023 r.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czy ktoś z obeznanych w pompach ciepła mógłby tu napisać gdzie jest haczyk? Niby już są pompy ciepła z wysoką temperaturą nadające się teoretycznie do zastąpienia kopciucha bez zmian w starych kaloryferach – ale czy to faktycznie się nadaje czy głównie marketing?
@Edi
Jest to pompa monobloc, czyli z niej wychodzi zasilanie na wodzie. Trzeba pamiętać, że przy wielogodzinnym braku zasilania w zimie przy mrozie co dalej? W tych pompach ciepła jest przekręt monopolu korporacji, bo przeforsowali, że w układach klimatyzacji propan jest gazem wybuchowym i nie może być stosowany wewnątrz budynków, czyli nie może być stosowany w układach split (sprężarka na zewnątrz, odbiornik ciepła/zimna w budynku), dlatego stosowany jest tylko w układach monoblock
Haczyk jest bardzo prosty: Pompa w zimie pociągnie tyle prądu że będziesz musiał wziąść kredyt zeby go spłacić. Jak to pompa realizuje? Grzałkami. Jaki grzałki mają COP 1:1.
Napisano: „temperatura (woda 75 st.) ma być osiągana, gdy temperatura na zewnątrz zmieści się w przedziale od -10 do +35 st. C.”
Jeżeli grzałki poniżej -10 st.C to by jeszcze nie było tragicznie. Gorzej, jeżeli już przy 0 st.C włączałyby się grzałki…
Edi przyjmij że PC na sezon weźmie 6.000kWh (kaloryfery). I zastanów się czy na prąd Ciebie stać czy nie.
No i elegancko, teraz każdy domowy majsterkowicz będzie mógł sobie samemu zamontować pompę gdyż do r290 nie potrzeba żadnych uprawnień ponieważ jest to zwykły propan. Krok w dobrym kierunku
Ale inne pompy w wersji monoblok też każdy majsterkowicz może sobie zamontować, obojętne jaki czynnik chlodniczy bo to urządzenia hermetyczne, inna sprawa co wtedy z gwarancją…
A tak swoją drogą to zastanawiam się czy rosyjscy żołnierze mają uprawnienia na f-gazy? Tyle klimatyzatorów na Ukrainie zdemontowali…
To nie jest pierwszą pompa propanowe na rynku, która potrafi wg. karty katalogowej zagrzać wodę do 75st C. Tylko czy wydajność takiej pompy ciepła mieści się w granicach rozsądku…
Podniecanie się wysoką temperaturą w pompie ciepła jest żałosne i marketoidy doskonale o tym wiedzą. Jak dom potrzebuje wysokiej temperatury do ogrzania to najpierw trzeba zrobić termomodernizację a nie pakować pompę bo grzanie dziurawej chałupy pompą ciepła to zaproszenie do bankructwa.
6.000kWh to nie tak dużo, węgiel też nie jest tani.
MlaskaczWaflami – to co piszesz to każdy laik powtarza, konkretów w tym żadnych. Od 100 lat żyją ludzie w takich domach, i teraz taka nowoczesność przyszła że nie przeżyją bez termomodernizacji kosztującej tyle co pół domu z wymianą instalacji . A do tego pompa ciepła.
Nasuwa się pytanie: czy to czynnik R290 decyduje o tym, że pompa potrafi grzać do 75 stC?
To ja może o swojej PC zainstalowanej w 2021 roku. Sezon 2022/23 zużycie licznikowe 3500 kWh. Dom z okresu miedzywojennego czyli 100 letni, 75 m parter plus poddasze tj. koło 125 m^2, docieplony ponad 10 lat temu 10 cm styropianu, na dachu 2 lata temu 30 cm wełna, okna plastik ale tylko 2 szybowe ponad 10 letnie. Podłogówka parter plus 2 przewymiarowane grzejniki na poddaszu plus drabinka w łazience. Temperatura wewnątrz 23° parter i poddasze, łazienki 25°. Było pewnego dnia -17° i PC dawała radę (praktycznie katologowo dawala 6.5 kW ponizej -15°). Max 4 kWh zużycia godzinowego, wiec COP dla tych -15 wynosilo 1.65. PC nominalnie 10 kW. Według danych technicznych PC powinna pracować na układzie sprężarkowych nawet do -25°C możliwe że tak jest, ale przez prawie 2 sezony nie było możliwości sprawdzenia. Ale w PC są zamontowane 3 grzałki po 3 kW. Więc przy -80° będzie zwykle 9 kW na zwykłych grzałkach. A jeśli całkiem sterownik by się popsuł w PC, to mam 3 kW grzalkę w buforze 100 L włożoną, plus w dwóch drabinkach grzałki 900 W to daje 4.8 kW na podtrzymanie temp. przy zewnętrznej temp. -10°. A gdy przyjdzie kataklizm to jest zwykły kominek bez płaszcza o mocy 12 kW. Swoja instalacja PV pokrywająca z nadwyżki roczne zużycie PC więc ogrzewanie można powiedzieć za darmo. Jeszcze przez 13 lat na starych zasadach. Przez wymiennik CO idzie również do sporego garażu 80 m wysokość ponad 3 m, przez nagrzewnicę oddawane ciepło mimo przykładowo tylko 35-40 ° na zasilaniu temp. w minusowych zewnętrznych +15 w garażu/pracowni. To rozwiązanie było testowane tylko przez 2 tygodnie, oczywiście jakby grzać dodatkowo garaż to zużycie o 30% większe.
@Edi Nie ma haczyka. Prosta matematyka. Wchodzisz na https://cieplo.app/, wypełniasz sumiennie formularz i dostajesz zapotrzebowanie na ciepło. W moim przypadku – dom 180 m2, wiek 10 lat – styropian 15, wełna 25 na poddaszu – 80% kaloryfery ale na rozdzielaczach (cienkie rurki) i podłogówka w łazienkach i wiatrołapie wyszło 22 tyś kWh/rocznie na ogrzewanie i ciepłą wodę.
Moja pompa (R290) zużyła od lipca 2022 do końca czerwca 2023 6500 kWh, co daje COP na poziomie 3.4 czy poziomie akceptowalnym. Wiadomo że katalogowo to piszą COP na poziomie 4.5 – 5 ale to jest przy 20st na zewnątrz a nie -5/-10 jak mamy ostatnio maks w zimie.
BTW: Ja mam panele foto. które zapewniają mi 75%-80% mojego zużycia, więc rachunki za prąd nie są generalnie duże, ok. 3tyś rocznie. A węgla (dobrego ekogroszku) spalałem rocznie ok. 4t, więc przy obecnych cenach to koszt 7-8 tyś złotych. Więc teoretycznie zwrot z inwestycji przy obecnych cenach prądu to min. 20 lat. Czy warto ? Wg mnie tak, bo nie muszę się męczyć z piecem, czyścić go, dźwigać węgla i mam w końcu czysto w domu i przed domem (zero pyłu, czy sadzy) .
Saruman nie do końca rozumiem, wyliczyłeś 22000 kWh, a faktycznie zużyłeś 6500 kWh?
Wielka nowość ja mam taką pompę od kołtona polska fajna firma rodzinną a pompy na propan czyli r290 to od 4 lat produkują
Eko, a jaką masz temperaturę wody w kaloryferach?
Thermatec polskie pompy r290 przy -20 zasilanie 60 stopni bez grzałek nie piszcie bzdur że pompa na grzejnikach ciebie zrujnuje !!!! Zawsze można zamontować fotowoltaike i rachunek znika szczególnie teraz jak rząd daje takie dotacje a z kąd wiesz co kochana UE wymyśli z gazem i węglem,tu przynajmniej fotow. I pc jesteś niezależny od cen.
Pompa ciepła do CO i fotowoltaika na nowych zasadach to nieporozumienie zimową porą prądu jest na żarówkę LED s to co płacą latem to są grosze dodatkowo płacimy za przesył.Koniec pomp ciepła tanio czy darmowo zasilanych z PV.Pomontowano na nowych zasadach Pv i mamy faktury grozy bo za 6 msc