Tak sprzedają się pompy ciepła na świecie. Polska ważnym rynkiem
Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła raport na temat globalnego rynku pomp ciepła. Pokazuje w nim między innymi, jaki jest udział pomp ciepła w ogólnej sprzedaży urządzeń grzewczych na poszczególnych rynkach, także w Polsce.
Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) wynika, że w ubiegłym roku na świecie sprzedaż pomp ciepła wzrosła średnio o 11 proc. w względem sprzedaży z 2021 roku (rok wcześniej wzrost wyniósł 13 proc.).
Liderem w inwestycjach w pompy ciepła pozostaje Europa. Na naszym kontynencie w ubiegłym roku sprzedaż pomp typu powietrze-woda wzrosła nawet o 49 proc. W przypadku pomp powietrze-powietrze wzrost sprzedaży na europejskim rynku wyniósł 19 proc.
W sumie w Europie w ubiegłym roku zostało sprzedanych około 3 mln pomp ciepła, co jest wartością wyższą o niemal 40 proc. względem sprzedaży odnotowanej w 2021 roku.
Polska wśród liderów
W swoim raporcie MAE wskazuje Polskę jako jednego z europejskich liderów, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Nasz kraj, podobnie jak Czechy, podwoił sprzedaż tych urządzeń w 2022 roku. Największymi rynkami pod względem sprzedaży pomp w ubiegłym roku były Włochy, Niemcy i Francja, które razem wygenerowały niemal połowę sprzedaży tych urządzeń w Europie.
Z kolei w przeliczeniu na liczbę mieszkańców europejskimi liderami w sprzedaży pomp ciepła pozostają kraje nordyckie. Pod tym względem notują one 5-krotnie wyższy wynik niż inne kraje Europy.
Pod względem nowej sprzedaży największy udział jednostek powietrze-powietrze mają kraje nordyckie i bałtyckie, które stanowią od około 50 proc. do 80 proc. instalacji. Podobnie zakupy tego typu jednostek są wysokie również w Europie Południowej. W Niemczech i Polsce preferowaną technologią są pompy ciepła typu powietrze-woda. Systemy hybrydowe, łączące pompy ciepła z kotłami gazowymi, popularne są np. we Włoszech, gdzie w 2022 roku odpowiadały za ponad 40 proc. sprzedaży w segmencie powietrze-woda. To najbardziej wydajne modele – ale i najdroższe. Zapotrzebowanie na prace ziemne i dodatkowa przestrzeń sprawiają, że obecnie stanowią one mniej niż 10 proc. sprzedaży w Europie – odnotowuje MAE.
Eksperci agencji pokazują także, jak w ostatnich dwóch latach zmienił się udział pomp ciepła w ogólnej sprzedaży urządzeń grzewczych na wybranych rynkach: w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych.
W 2022 roku udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych w Polsce wyraźnie wzrósł w porównaniu z udziałem, który miały te urządzenia w naszym rynku w 2021 roku. Według MAE w ubiegłym roku wyprzedziliśmy nawet Niemców i Włochów.
Udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych na wybranych rynkach w latach 2021–2022
100 mln domów
W najnowszym raporcie dotyczącym globalnego rynku pomp ciepła MAE odnotowuje, że w efekcie dotychczasowych inwestycji w te urządzenia pompy ciepła globalnie zaspokajają już około 10 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w budynkach. To oznacza, że z tego rodzaju ogrzewania korzysta już około 100 mln gospodarstw domowych.
Agencja zaznacza jednak, że o ile inwestycje w pompy ciepła realizowane są z powodzeniem w domach jednorodzinnych, o tyle instalacje tych urządzeń w innych budynkach nadal idą zbyt wolno.
Wielorodzinne budynki mieszkalne i powierzchnie komercyjne będą musiały stać się priorytetem, jeśli ma być kontynuowany solidny wzrost. Modernizacje zwiększające efektywność energetyczną również muszą przyspieszyć, aby nowe pompy ciepła instalowane w istniejących budynkach były jak najbardziej wydajne i nie były przewymiarowane. Obniży to koszty początkowe i operacyjne dla odbiorców oraz zmniejszy obciążenie systemów zasilania, zwłaszcza w połączeniu z inteligentnym sterowaniem zapewniającym elastyczną pracę – oceniają eksperci MAE.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Pompy to syf, czym się tu zachwycać. Na szczęście UE już pracuje nad unicestwieniem także i ich
A moja pompa ciepła ( zrobiona w Polsce, mniejsza o markę) w tym sezonie, czyli Od 16 listopada 2022 (dzień montażu) do końca lutego 2023 wzięła średnio nieco mniej niż 1000 kWh miesięcznie. A grzeje około 250 m(2) w domu jednorodzinnym. I to do temperatury 23 st. C, bo żona lubi ciepło. A ponieważ z fotowoltaiki już po oddaniu tych 20% miałem przed sezonem 6001 kWh na magazynie, to jest po prostu git. Moc instalacji fotowoltaicznej to 9,98 kWh na dachu skierowanym na południe.
Za marzec pompa zużyła niecałe 550 kWh.