
Opolskie: Rusza budowa fabryki katod do baterii litowo-jonowych
Wczoraj zainaugurowano budowę fabryki firmy Umicore w Radzikowicach na Opolszczyźnie. Będą w niej wytwarzane kluczowe elementy baterii litowo-jonowych.
Wczoraj zainaugurowano budowę fabryki firmy Umicore w Radzikowicach na Opolszczyźnie. Będą w niej wytwarzane kluczowe elementy baterii litowo-jonowych.
W ubiegłym tygodniu o zawarciu umowy na zakup energii z ogromnego bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW informowała brytyjska spółka grupy paliwowej Shell. Teraz zamówienie na magazyny o takiej samej mocy złożył brytyjski odział francuskiego koncernu paliwowego EDF.
Rozwiązania przygotowane przez polską firmę Codibly pomogą w optymalizacji pracy domowych magazynów energii produkowanych w USA przez firmę Electriq Power.
Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii pracę ma rozpocząć najwiekszy w Europie bateryjny magazyn energii, którego moc ma być równa mocy obecnie największej tego typu instalacji na świecie, którą w Australii wybudowała Tesla...
Kanadyjski start-up H2 V Energies opracował nowatorski sposób pozyskiwania czystego wodoru z biomasy. Sprzedaż ma ruszyć w roku 2022, a Kanadyjczycy podali już nawet cenę.
To właśnie technologia wodorowa ma być kolejnym etapem w rozwoju niemieckiej Energiewende, umożliwiającym zagospodarowanie nadwyżek energii wiatrowej i słonecznej, i wykorzystanie ich do redukowania emisji CO2 w transporcie czy przemyśle.
PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów podpisała umowę na realizację zadania „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 110/30/15 kV Rzepedź o kontenerowy stacjonarny magazyn energii”. To jeden z kilku magazynów energii realizowanych w Polskiej Grupie Energetycznej...
Niemiecka grupa energetyczna uruchomi swój największy bateryjny magazyn energii w Irlandii. Ostatnio w tym kraju podobną instalację, która współpracuje z lokalną farmą wiatrową, wybudował inny europejski potentat energetyczny.
Prosumenci potrzebują magazynów energii. Dodanie funkcji magazynowania do instalacji fotowoltaicznych pozwoliłoby na przechowywanie nadwyżek energii i zużywanie ich np. w nocy, dzięki czemu gospodarstwa domowe mogłyby osiągnąć nawet 90-proc...
Największy bateryjny magazyn energii w naszym kraju powstaje na terenie farmy wiatrowej w Bystrej koło Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu. Inwestor, którym jest Energa, zapewnia, że projekt jest bliski wejścia w fazę operacyjną.
Ma to być pierwszy w Europie komercyjny projekt, w którym zostanie wykorzystany wodór wytwarzany z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej – w tym przypadku produkowanej przez morskie farmy wiatrowe.
Niemcy wybrali lokalizację instalacji typu power-to-gas, która ma przetwarzać nadwyżki energii odnawialnej w wodór. Moc obecnie największego tego typu urządzenia, które zostało uruchomione kilka miesięcy temu w Austrii, jest kilkanaście razy mniejsza.
Władze amerykańskiego stanu Nevada zatwierdziły plan koncernu energetycznego NV Energy, który chce zakontraktować zakupy energii z wielkich farm fotowoltaicznych wspomaganych magazynami energii.
Japoński producent samochodów chce, aby miasteczko zamieszkiwane przez 2 tysiące osób było w całości zasilane przez ogniwa wodorowe, a jego działanie ma być sterowane przez Internet.
Brytyjska firma Highview Power zbuduje w Stanach Zjednoczonych duży magazyn energii w technologii Liquid Air Energy Storage (LAES). Brytyjczycy zapewniają, że to obecnie najtańsza technologia pozwalająca na przechowywanie energii na dłuższy okres.