Enea angażuje się w prace nad technologią magazynowania energii
Państwowy koncern energetyczny Enea oraz amerykański Electric Power Research Institute (EPRI) podpisały umowę, na mocy której Enea będzie uczestniczyć w programach badawczych dotyczących magazynowania energii oraz generacji rozproszonej.
Działania w obszarze bateryjnego magazynowania energii prowadzą już trzy pozostałe państwowe koncerny energetyczne – PGE, Tauron i Energa, które szykują projekty pilotażowych magazynów energii mających współpracować ze znajdującymi się w danych lokalizacjach elektrowniami fotowoltaicznymi (PGE) oraz wiatrowymi (Tauron i Energa).
Teraz zainteresowanie tą technologią sygnalizuje Enea, która poinformowała o podpisaniu umowy z amerykańskim instytutem Electric Power Research Institute, na mocy której będzie uczestniczyć w programach badawczych dotyczących magazynowania energii oraz generacji rozproszonej.
Electric Power Research Institute to organizacja non-profit skupiająca naukowców i inżynierów ze środowisk akademickich i przemysłowych. Członkowie zrzeszeni w EPRI stanowią około 90 procent podmiotów wytwarzających i dostarczających energie elektryczną w Stanach Zjednoczonych, a międzynarodowe uczestnictwo obejmuje ponad 30 krajów. Główne biura i laboratoria EPRI znajdują się w Palo Alto w Kalifornii, Charlotte (Karolina Północna), Knoxville (Tennessee) i Lenox (Massachusetts).
Energa zapewnia, że udział w programach badawczych Electric Power Research Institute zwiększy jej wewnętrzne możliwości wdrożenia i wykorzystania magazynowania energii.
Jak podaje koncern energetyczny, dzięki tej współpracy uzyska możliwość zdobycia fachowej wiedzy od EPRI oraz wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami badań. Wspólne badania mają pomóc w ocenie korzyści płynących z wykorzystania magazynowania energii, jak również poznaniu nowych technologii magazynowania oraz wyciągnięciu wniosków z wdrożeń i integracji w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.
Program badawczy obejmuje i integruje wiele działań, w tym ocenę technologii, modelowanie ekonomiczne i techniczne, mające na celu wsparcie planowania i eksploatacji sieci dystrybucyjnej oraz demonstracje technologii. Udział w programie ma oznaczać dostęp do szeregu narzędzi oraz wyników badań umożliwiających ocenę kosztów, wartości i ograniczeń danej technologii magazynowania energii.
Wspomniane technologie zapewnią korzyści dla systemu elektroenergetycznego, w tym zwiększoną jakość energii, efektywność operacyjną i większą integrację z odnawialnymi źródłami energii – podsumowuje Enea.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.