Francuzi zbudują bateryjne magazyny energii. Na Syberii

Francuzi zbudują bateryjne magazyny energii. Na Syberii
Magazyn energii firmy Saft. Fot. Saft

Owocem współpracy francuskiego producenta baterii Saft i lidera rosyjskiego rynku fotowoltaicznego, firmy Hevel Solar, będzie budowa pierwszych w Rosji bateryjnych magazynów energii. W przyszłości te urządzenia mają stać się integralną częścią systemów fotowoltaicznych, które intensywnie uruchamia rosyjska firma.

W ramach pilotażu Hevel i Saft postawią na Syberii bateryjne, litowo-jonowe magazyny energii, które staną przy postawionych tam przy Hevel farmach fotowoltaicznych. Wiadomo, że kontenerowe magazyny energii staną m.in. przy zbudowanej przez Hevel farmie fotowoltaicznej o mocy 10 MW, która powstała w Republice Ałtaju, przy granicy z Mongolią

W tym regionie Hevel – firma utworzona z inicjatywy rosyjskich koncernów Renova i Rusnano – postawił już elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 40 MW i chce tam uruchomić kolejne 100 MW do roku 2020.

REKLAMA

W całej Rosji lider tamtejszego rynku fotowoltaicznego zbudował do tej pory farmy fotowoltaiczne o mocy ok. 190 MW i zapowiada, że do 2020 r. postawi w sumie 500 MW.

Budowa kolejnych bateryjnych magazynów energii w ramach projektu Hevel i Saft mają być realizowane – głównie w systemach offgridowych – w latach 2020-22, a ich łączna moc ma przekraczać 20 MW (nie podaje się planowanej pojemności).

Ostatnio Saft, niemieckie firmy Siemens i Manz, a także belgijska firma z sektora chemicznego Solvay poinformowały, że wspólnie uruchomią w ciągu dwóch lat produkcję nowej generacji baterii litowo-jonowych, których gęstość będzie o połowę wyższa niż w produkowanych obecnie bateriach Li-Ion.

Produkcja baterii z płynnym elektrolitem miałaby rozpocząć się w pierwszej połowie 2020 roku, a od roku 2024 produkowane mają być baterie ze stałym elektrolitem.

REKLAMA

Należący do koncernu paliwowego Total francuski producent baterii aktywnie włączył się zresztą w budowę europejskiego przemysłu bateryjnego w ramach promowanej przez Komisję Europejskiej inicjatywy European Battery Alliance.

Nie tylko budowa farm PV

Działalność Hevel Solar wychodzi poza granice Rosji.  W ubiegłym miesiącu rosyjski deweloper zdobył 15-letnie kontrakty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o mocy 70 MW, które postawi w Kazachstanie dzięki przeprowadzonej tam aukcji dla PV.

Hevel to nie tylko największy w Rosji deweloper elektrowni fotowoltaicznych, a jednocześnie największy rosyjski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku Hevel rozpoczął produkcję modułów fotowoltaicznych w technologii heterojunction (HJT) o mocy 315 W, których sprawność ma przekraczać aż 22 proc. Obecnie Rosjanie mają posiadać zdolności do produkcji takich modułów o mocy 160 MW w skali roku. Produkcję ogniw i modułów PV rosyjska firma prowadzi w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji.

Kilka dni temu Hevel informował o zrealizowaniu dostaw modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych w technologii HJT dla dachowej instalacji o mocy 279 kW, która powstała w Tajlandii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.