Największy bateryjny magazyn energii w UE. Jakie spełni funkcje?
Rosnący udział energii wiatrowej i słonecznej w europejskich sieciach stwarza zapotrzebowanie na urządzenia gromadzące nadmiar energii i stabilizujące pracę sieci elektroenergetycznej. Widać to zwłaszcza na północy Niemiec, gdzie znajduje się najwięcej w Europie elektrowni wiatrowych i to właśnie tam uruchomiono jak dotąd największy bateryjny magazyn energii, który ma wspomagać pracę lokalnego systemu energetycznego.
Wywodząca się z Holandii grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi uruchomiły w ramach wspólnego projektu „EnspireME” bateryjny magazyn energii o mocy 48 MW i pojemności ok. 50 MWh.
Eneco zapewnia, że magazyn energii uruchomiony właśnie w Jardelund, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, to największa tego rodzaju instalacja w Europie.
Obiekt zajmuje powierzchnię 100×30 metrów i składa się z około 10 tys. zestawów baterii litowo-jonowych, które mają gromadzić energię w ilości wystarczającej do pokrycia dobowego zapotrzebowania dla ok. 5,3 tys. niemieckich gospodarstw domowych.
Budowa magazynu energii w Jardelund trwała 8 miesięcy, a jego oficjalne uruchomienie nastąpiło w ostatnim dniu maja. Technologię dostarczyła firma NEC Energy Solutions.
Początkowo instalacja ma świadczyć usługi w ramach rynku tzw. rezerwy pierwotnej, dbając o utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci energetycznej. Dotychczas takie usługi świadczyli operatorzy konwencjonalnych elektrowni, nad którymi w zakresie jakości i szybkości wykonywania usług regulacji częstotliwości baterie mają dużą przewagę.
Eneco i Mitsubishi mają ponadto w planie połączenie magazynu energii w Jardelund ze znajdującymi się w regionie farmami wiatrowymi. W ten sposób będzie mógł gromadzić nadwyżki energii wiatrowej, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.
W ramach projektu badawczego na miejscu sprawdzana będzie również możliwość świadczenia przez magazyn energii usług polegających na utrzymaniu w sieci odpowiedniego poziomu mocy biernej.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.