Fundusz inwestujący w magazyny energii wszedł na giełdę w Londynie

Fundusz inwestujący w magazyny energii wszedł na giełdę w Londynie
Magazyn energii w Mira Loma. Fot. Southern California Edison

Gore Street Capital, pierwszy fundusz inwestycyjny, który swoją uwagę skupia wyłącznie na obszarze magazynów energii, wszedł na londyńską giełdę, z której chce pozyskać 100 mln funtów.

Uzyskane na London Stock Exchange fundusze Gore Street Capital ma przeznaczyć na inwestycje w bateryjne, przemysłowe magazyny energii, ale także na wejścia kapitałowe w przedsięwzięcia polegające na produkcji baterii litowo-jonowych.

Fundusz zapowiada wypłacanie docelowo dywidendy sięgającej co roku 7 proc.

REKLAMA

Gore Street Capital zapewnia, że dzięki wspieranym przez niego inwestycjom zwiększy się możliwość wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszy się koszt inwestycji sieciowych, skutkując ograniczaniem produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni i przechodzeniem na niskoemisyjną gospodarkę.

Brytyjski fundusz utworzony już w 2013 r. ma na koncie na razie inwestycje warte 14 mln funtów. W Wielkiej Brytanii pojawia się coraz więcej projektów bateryjnych magazynów energii, które mają stabilizować pracę sieci, łagodząc fluktuacje podaży energii pochodzącej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, a także które mają dostarczać brakującą moc w okresach szczytowego zapotrzebowania.

REKLAMA

Gore Street Capital ma na koncie m.in. zrealizowane w ubiegłym roku wejście kapitałowe w projekt dostarczonego przez NEC Energy Solutions bateryjnego magazynu energii o mocy 6 MW i pojemności 6 MWh, który powstał w North Yorkshire.

W sumie fundusz zaangażował się dotąd w projekty o mocy 18 MW i pojemności 20 MWh, a w obszarze jego zainteresowania mają być projekty na 1,34 GW, przy czym Gore Street Capital rozważa możliwość inwestowania nie tylko w instalacje bazujące na bateriach litowo-jonowych, ale także jest zainteresowany innymi technologiami magazynowania.

Funduszem kieruje Alex O’Cinneide, który wcześniej pracował na stanowisku dyrektora działu inwestycji w potężnym arabskim funduszu Masdar, zarządzał również inwestycjami w obszarze OZE w Deutsche Bank i Credit Suisse.

Wcześniej w tym roku na brytyjski rynek bateryjnych magazynów energii wszedł bank Santander, wspierając lokalnego dewelopera takich instalacji Battery Energy Storage Solutions (BESS) sumą 28,5 mln funtów. BESS ma zbudować do końca roku portfel działających magazynów o mocy 100 MW.

gramwzielone.pl