To może być przełom w podejściu do magazynowania energii

To może być przełom w podejściu do magazynowania energii
XL Batteries

Młody amerykański start-up XL Batteries poinformował o wdrożeniu pierwszego komercyjnego systemu magazynowania energii opartego na technologii organicznych baterii przepływowych.

XL Batteries ogłosiło udane uruchomienie swojej pierwszej komercyjnej, w pełni zintegrowanej organicznej baterii przepływowej w ramach projektu pilotażowego realizowanego w Houston wspólnie z firmą Stolthaven Terminals.

To pierwsze wdrożenie technologii XL Baterries na dużą skalę i jednocześnie potwierdzenie gotowości technologicznej młodej, amerykańskiej firmy do wejścia na rynek z gotowym rozwiązaniem.

REKLAMA

Technologia przez przypadek

CEO i współzałożyciel XL Batteries, Thomas Sisto, natrafił na kluczową cząsteczkę stosowaną dziś w organicznych bateriach firmy zupełnie przypadkowo. Opracował ją początkowo z myślą o ogniwach słonecznych podczas pracy badawczej na Columbia University.

Jak sam przyznał w wypowiedzi dla PV Magazine, „to był czysty przypadek” – materiał wykazał wyjątkową stabilność elektrochemiczną i nie degradował się w czasie. To właśnie ten moment miał stać się impulsem do założenia XL Batteries i zmiany naukowca w przedsiębiorcę działającego na rzecz czystej energii.

Organiczne baterie przepływowe

System organicznych baterii przepływowych zaprojektowano jako bezpieczne, niskokosztowe i niezawodne rozwiązanie do długoterminowego magazynowania energii (Long Duration Energy Storage, LDES). W przeciwieństwie do systemów opartych na metalach czy pierwiastkach rozwiązanie XL Baterries umożliwia modyfikację struktury cząsteczek na poziomie molekularnym, co przekłada się na ich trwałość, bezpieczeństwo i kompatybilność z tanimi, odpornymi materiałami konstrukcyjnymi.

XL Baterries twierdzi, że nowa technologia charakteryzuje się niemal 100-procentową sprawnością elektrochemiczną i może działać przez ponad 20 lat. Jak czytamy na stronie amerykańskiego start-upu, kluczowe zalety to niskie koszty budowy i eksploatacji, brak zagrożeń pożarowych oraz pełna skalowalność.

Niski koszt magazynowania energii

Jednym z kluczowych wyróżników technologii XL Batteries ma być wyjątkowo niski koszt magazynowania energii. Firma deklaruje, że wskaźnik LCOS (Levelized Cost of Storage) – czyli całkowity koszt przechowania jednej kilowatogodziny energii w całym cyklu funkcjonowania magazynu – wynosi mniej niż 0,05 dol./kWh. Taki poziom kosztów plasuje technologię XL Batteries wśród konkurencyjnych rozwiązań długoterminowego magazynowania energii dostępnych obecnie na rynku.

Dzięki rozpuszczalności elektrolitu w wodzie o neutralnym pH system magazynowania energii jest bezpieczny dla środowiska i nie wymaga stosowania kosztownych membran czy odpornych na korozję materiałów. Bateria XL może zarówno świadczyć usługi regulacji częstotliwości w sieciach elektroenergetycznych, jak i zapewniać długoterminowe magazynowanie energii. To odpowiada na potrzeby nowoczesnych systemów energetycznych bazujących na energetyce wiatrowej i słonecznej.

REKLAMA

.

.

Make America Great Again?

Technologia XL Batteries wpisuje się w realizowaną przez Stany Zjednoczone strategię budowy samowystarczalności energetycznej poprzez rozwój własnej, bezpiecznej i niezawodnej technologii magazynowania energii. W odpowiedzi na rosnące obawy o bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych XL Batteries stawia na technologię całkowicie niezależną od globalnego handlu krytycznymi minerałami.

Jak podkreśla CEO Thomas Sisto, aż 95% światowego wanadu znajduje się w rękach Rosji i Chin. XL Batteries zamiast tego wykorzystuje cząsteczkę odkrytą w USA, co pozwala uniezależnić produkcję od tych źródeł i wzmocnić amerykański łańcuch dostaw.

Systemy magazynowania energii XL, oparte na wodnych roztworach o neutralnym pH, eliminują ryzyko wybuchów i pożarów. Dzięki temu mogą wzmocnić zaufanie społeczne do systemów magazynowania energii. Jak zaznacza Sisto w wypowiedzi dla PV Magazine: „Ludzie wiedzą, że potrzebujemy magazynowania – ale muszą mieć pewność, że jest ono bezpieczne”.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.