85% dotacji na magazyny energii dla prosumentów z Ciechanowa

85% dotacji na magazyny energii dla prosumentów z Ciechanowa
Gramwzielone.pl / Midjourney

Mieszkańcy Ciechanowa będący prosumentami mogą zainwestować w magazyny energii przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym dzięki dotacji z funduszy unijnych. Miasto szuka wykonawcy magazynów.

Miasto Ciechanów realizuje projekt montażu magazynów energii w domach swoich mieszkańców. Do projektu finansowanego ze środków unijnych przystąpiły 162 gospodarstwa domowe, których wkład własny w zakup i montaż magazynów energii wyniesie tylko 15%. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które posiadają instalacje do produkcji energii odnawialnej. Magazyny energii w ramach projektu zostaną zainstalowane także w ośmiu obiektach należących do miasta.

Teraz władze Ciechanowa przystąpiły do wyboru wykonawcy w projekcie „Magazyny energii elektrycznej dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej w Ciechanowie”. Do zadań wykonawcy będzie należeć zaprojektowanie instalacji, dostawa, montaż oraz uruchomienie magazynów energii. Termin składania ofert w przetargu mija 5 maja o godz. 11.

REKLAMA

Władze miasta liczą, że dzięki temu projektowi łączna pojemność magazynów energii na terenie Ciechanowa zwiększy się o 1,6 MWh, z czego 1,24 MWh przypadnie na domy prosumentów, a 0,36 MWh na budynki publiczne. Zgodnie z założeniami projektu pojemność każdego magazynu energii zostanie dostosowana do mocy instalacji OZE, z którą będzie współpracować i nie będzie przekraczać 1,5-krotności mocy zainstalowanej.

Montaż magazynów energii w Ciechanowie jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, działanie 2.3 „Odnawialne źródła energii – Magazyny energii i ciepła”.

W poprzednich latach mieszkańcy Ciechanowa mogli skorzystać z unijnego dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł energii. W latach 2019-2020 z wykorzystaniem unijnych funduszy w 123 gospodarstwach domowych i 9 obiektach zarządzanych przez miasto zainstalowano 236 systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła. Dzięki oszczędnościom uzyskanym w projekcie wykonano ponadto instalację ładowarki do samochodów elektrycznych.

Klaster energii w Ciechanowie

Ciechanów jest ważnym punktem na mapie krajowych klastrów OZE. Członkami Ciechanowskiego Klastra Energii są Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. oraz gmina miejska Ciechanów. W klastrze znajduje się 478 punktów poboru energii należących do Energi-Operatora.

REKLAMA

Produkcję energii w klastrze zapewniają: elektrociepłownia biomasowa o mocy cieplnej 9,5 MW, ciepłownia centralna wyposażona w stacjonarne kotły przemysłowe o łączonej zainstalowanej mocy cieplnej 71,1 MW, kogeneracja gazowa o łączonej mocy cieplnej 3,54 MW, agregaty kogeneracyjne w zabudowie kontenerowej oparte na silnikach gazowych o łącznej moc elektrycznej 2,99 MW, turbina parowa o łącznej mocy elektrycznej 1,1 MW, a także mniejsze instalacje fotowoltaiczne.

Ciechanów buduje farmę fotowoltaiczną

W zeszłym miesiącu na terenie miasta ruszyła budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW, którą realizuje miejska spółka Elektrociepłownia Ciechanów. Wykonawcą tej inwestycji jest Unimot Energia i Gaz Sp. z o.o. Farma fotowoltaiczna ma być gotowa jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Panele fotowoltaiczne zostaną ustawione w orientacji wschód-zachód.

Jak podkreślają władze miasta, uruchomienie farmy fotowoltaicznej w ramach klastra umożliwi zmniejszenie kosztów dystrybucji energii elektrycznej w Ciechanowie, ponieważ klastry mogą uzyskać rabaty na jej dystrybucję. Upusty w ramach klastra są uzależnione od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze zieloną energią i mogą zmniejszyć opłaty za dystrybucję do 25%. Energia z farmy fotowoltaicznej pokryje częściowo zapotrzebowanie na prąd w obiektach zarządzanych przez miasto.

To właśnie klaster energii utworzony w Ciechanowie podpisał pierwszą w kraju umowę dystrybucji między klastrem a operatorem sieci dystrybucyjnej. Więcej na ten temat w artykule: Pierwszy klaster energii w Polsce z umową dystrybucji.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.