Dystrybutor OZE mocno zwiększył sprzedaż magazynów energii

Dystrybutor OZE mocno zwiększył sprzedaż magazynów energii
BeeIN

Notowany na rynku NewConnect BeeIN przedstawił dane finansowe za 2024 r. Spółka zanotowała w zeszłym roku niższe przychody niż rok wcześniej, jednak w tym czasie mocno zwiększyła sprzedaż magazynów energii. Michał Sochacki z BeeIN w korespondencji z naszym portalem ocenia, że 2025 będzie dla krajowego rynku dystrybutorów urządzeń OZE rokiem przejściowym

W ubiegłym roku dystrybutor komponentów fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii BeeIN miał 49,98 mln przychodów netto ze sprzedaży wobec przychodów na poziomie 50,57 mln zł odnotowanych rok wcześniej. Spółka miała w zeszłym roku stratę netto na poziomie 666,7 tys. zł – mniejszą niż rok wcześniej (856,4 tys. zł).

Zarząd spółki podkreśla, że na jego zeszłoroczne wyniki mocno wpłynęła rynkowa nadpodaż części oferowanych komponentów.

REKLAMA

Zmniejszenie popytu na pompy ciepła, problemy w sektorze elektrotechnicznym oraz dalszy spadek cen paneli fotowoltaicznych sprawiły, że zostaliśmy postawieni przed koniecznością sprzedania części komponentów OZE po cenach niższych niż zakładane – informuje spółka.

Odpowiadając na sytuację rynkową, zarząd spółki zmodyfikował swoją strategię, stawiając w większym stopniu na sprzedaż magazynów energii. Już w ubiegłym roku BeeIN zanotował duży wzrost liczby sprzedanych magazynów. O ile w 2023 r. sprzedał 77 takich urządzeń, to w zeszłym roku ich sprzedaż wyniosła już 1476 sztuk.

BeeIN chce w tym roku dalej wzmacniać sprzedaż magazynów, organizując szkolenia dla instalatorów i uruchamiając platformę sprzedażową Sklepzmagazynami.pl, na której obecnie mają być dostępne urządzenia od kilkunastu producentów.

Michał Sochacki, CEO BeeIN, podkreśla, że ceny magazynów energii obecnie są na stosunkowo niskim poziomie, a dobrze dobrany magazyn wraz ze wsparciem programu Mój Prąd zapewnia szybki zwrot inwestycji.

Ceny paneli fotowoltaicznych znowu zaczęły rosnąć

Jak dystrybutor komponentów fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii widzi aktualną sytuację na krajowym rynku prosumenckim?

Jak informuje w korespondencji z naszym portalem Michał Sochacki, początek 2025 r. rozpoczął się od wyprzedaży paneli z magazynów dystrybutorów, gdzie widoczna była nadpodaż, natomiast w drugiej połowie pierwszego kwartału zaczęły napływać informację o dużym popycie wewnętrznym w Chinach i faktycznym zakończeniu spadku cen u producentów.

REKLAMA

Końcówka pierwszego kwartału to już wyraźne ożywienie na rynku paneli fotowoltaicznych i pierwsze od dawna wzrosty cen – komentuje Michał Sochacki.

W obszarze pomp ciepła CEO BeeIN podkreśla, że kluczowe znaczenie dla popytu na te urządzenia ma program Czyste Powietrze.

My jako producent zbiorników ze stali nierdzewnej i firma która kompleksowo obsługuje wykonawców realizujących projekty związane z Czystym Powietrzem zauważamy wstrzymanie dynamiki realizacji tych projektów i zatory płatnicze u mniejszych instalatorów i operatorów, którzy nie dysponują dużym zapleczem finansowym.

Przejściowy rok dla branży

Michał Sochacki ocenia, że 2025 dla krajowych dystrybutorów komponentów PV, pomp ciepła czy magazynów energii będzie rokiem przejściowym po trudnym okresie dla branży.

– Faktycznie zauważalna stabilizacja cen paneli, najpopularniejszych modeli pomp ciepła oraz renomowanych producentów magazynów energii wpłynie na kondycje finansową importerów i dystrybutorów. Programy wsparcia, których kontynuacja jest zapowiadana – w tym programu Mój Prąd – oraz uruchomienie programu Czyste Powietrze, pozytywnie rokują jeśli chodzi o stronę popytową – mówi CEO BeeIN.

Odrębną kwestią jest wsparcie w zakresie magazynowania energii, które powinno istotnie ukształtować segment magazynów energii przemysłowych. Reasumując, przed nami kolejny ciekawy okres dla branży, w który wchodzimy z umiarkowanym optymizmem zgodnie z powiedzeniem „nawet po najgorszej burzy w końcu wychodzi słonce” – dodaje Michał Sochacki.


Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.