Dotacje na magazyny energii. Szkolenie dla wnioskodawców

NFOŚiGW zaprasza na szkolenie inwestorów chcących uzyskać dofinansowanie w programie Systemy Magazynowania Energii. Nabór wniosków w programie trwa tylko do 14 marca br.
Nabór wniosków w programie Systemy Magazynowania Energi uruchomiony został 17 lutego br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie ma środki w wysokości 893,4 mln zł, pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Realizacja inwestycji ma się przyczynić do zapisanego w KPO celu w postaci uruchomienia wielkoskalowego bateryjnego systemu magazynowania energii o pojemności 0,9 GWh i czasie pracy od 4 do 5 godzin.
Już w piątek 28 lutego inwestorzy będą mogli uzyskać więcej informacji na temat programu i procedury składania wniosków o dofinansowanie. NFOŚiGW przeprowadzi szkolenie online dla wnioskodawców, które odbędzie się w godzinach 10-13 w formule online.
Obowiązuje rejestracja na szkolenie poprzez formularz udostępniony przez NFOŚiGW pod tym linkiem. Rejestracja zostanie zamknięta 27 lutego o godz. 23.59.
Nabór wniosków o dofinansowanie w programie Systemy Magazynowania Energii ma się zakończyć już 14 marca 2025 r.
Jednocześnie NFOŚiGW pracuje nad uruchomieniem znacznie większego programu dofinansowania na magazyny energii – o nazwie „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej” – z budżetem 4,2 mld zł. Więcej na ten temat w artykule: NFOŚiGW szykuje duży program dofinansowania na magazyny energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
OZE musi mieć odrębną sieć energetyczną do której wielcy producenci i prosumenci będą dostarczali swoją wyprodukowaną moc.
OZE bez odrębnej sieci i magazynów energii rozłoży naszą energetykę , panele słoneczne od indywidualnych prosumentów w małych ośrodkach mieszkalnych zagrażają innym użytkownikom korzystającym z tej sieci zasilającej ( małe trafo na wiosce). Panele słoneczne w małych ośrodkach mieszkalnych czynią dużo zamieszania ( wzrost napięcia ). Ich moc nie dociera do sieci ogólnokrajowej . Energia z OZE musi współpracować z PSE przez „Obowiązek mocowy”, a nie „wchodzić bez pardonu, bo muszą ją odbierać” i niszczyć elektrownie. Czyli dostawa energii przez 24 godziny.
OZE musi sprzedawać energię dla PSE na warunkach rynkowych. OZE jest nieuregulowane z zewnątrz, więc zaburza pracę systemu i łatwo o blackout. Nadmiar musi sobie magazynować w swoich magazynach i to dużej mocy.
To PSE ma decydować kiedy, ile, ( reguluje mocą bloków elektrowni w Polsce) a nie pod przymusem odbierać wszystko, bo wiatr wieje i słońce świeci. Sieć to nie balon.
Skończą się dofinansowania to ceny spadną o połowę, tak jak z pompami ciepła. Magazyn off-grid i skończyć z tym rozdawnictwem i biurokracją