Będą aukcje dodatkowe na rynku mocy
![Będą aukcje dodatkowe na rynku mocy](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/Volker_N-Pix-aspect-ratio-618-360.jpg)
W ostatnim czasie procedowane były dwie nowelizacje ustawy o rynku mocy. Jedna z nich jest już podpisana przez prezydenta, druga na razie została przyjęta przez rząd.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o rynku mocy, która ma na celu wprowadzenie aukcji uzupełniających w ramach obecnego mechanizmu rynku mocy.
Aukcje przewidziane ustawą będą przeprowadzane na cztery okresy dostaw: w 2025 r. (aukcja półroczna) w okresie od 1 lipca do 31 grudnia oraz w latach 2026–2028 (aukcje roczne) w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia.
Aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. z wyprzedzeniem krótszym niż rok względem momentu rozpoczęcia trwania obowiązku mocowego.
Dodatkowe aukcje na lata 2029 i 2030
Jednocześnie w rządzie trwały prace nad kolejną nowelizacją ustawy o rynku mocy, która wprowadza możliwość przeprowadzenia dodatkowych aukcji na lata 2029 i 2030. Ta nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów na posiedzeniu 4 lutego br.
Za projekt przedłożonej ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (UD190) odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnia, że przepisy te są oczekiwane przez krajowy sektor energetyczny.
– Zrobiliśmy kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rada Ministrów przyjęła właśnie przedłożony przez MKiŚ projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy (UD190). Zapewniamy długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Zasady aukcji dogrywkowych
Jak wyjaśniono na stronach rządowych, aukcje dodatkowe przewidziane w projekcie nowelizacji będą w istocie przedłużeniem procesu aukcji głównych. Mają być organizowane w przypadku, gdy po przeprowadzeniu aukcji głównej na dany rok dostaw nie zostanie rozwiązany problem z „wystarczalnością zasobów wytwórczych” – i zostanie to potwierdzone i uzasadnione przez operatora systemu przesyłowego.
Aukcje dogrywkowe na rynku mocy będą mogły zostać przeprowadzone na rok dostaw 2029 oraz na rok dostaw 2030. Do udziału w nich będą uprawnione te same podmioty, które mogą wziąć udział w aukcjach głównych. Możliwa będzie jednak zmiana parametrów, zwłaszcza zaś korekcyjnych współczynników dyspozycyjności. Będą one ogłaszane na drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. energii.
Rynek mocy
Mechanizm rynku mocy ma zapewniać długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej w Polsce. W ramach tego rynku moc traktowana jest jak towar, który można kupować i sprzedawać.
Jednostki wytwórcze i inni uczestnicy rynku – np. magazyny energii – wyłaniane są podczas aukcji do świadczenia tzw. obowiązku mocowego, czyli gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu i zobowiązania do faktycznej dostawy mocy w przypadku wystąpienia problemów z pokryciem zapotrzebowania w krajowym systemie elektroenergetycznym. Za taką gotowość podmioty te otrzymują wynagrodzenie.
Moc jest kontraktowana z kilkuletnim wyprzedzeniem, co ma zapewnić pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na energię w danym roku. Jak wyjaśnia resort klimatu, na zmianę proporcji mocy nabywanej na rynku mocy wpłynął niedostateczny poziom nakładów inwestycyjnych na budowę magazynów energii elektrycznej. Ministerstwo tłumaczy, że doszło do zaburzenia równowagi między źródłami wytwórczymi, które mają zdolność dostarczania mocy bez ograniczeń czasowych, a magazynami energii elektrycznej.
Ze wskazanych powodów ustawa przewiduje przeprowadzenie aukcji dogrywkowych, umożliwiających dodatkowy zakup mocy z innych źródeł – np. gazowych.
Dłuższy termin dla przedsiębiorców dotyczący cen energii
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy wydłuży także termin na przekazanie przez przedsiębiorców do swoich sprzedawców energii informacji dotyczących stosowania w drugiej połowie 2024 r. ceny maksymalnej energii elektrycznej. Obecny termin na przekazanie tych informacji mija 28 lutego 2025 r., ustawa ma go wydłużyć do 30 czerwca 2025 r.
Szczegółową analizę rynku mocy w Polsce przeprowadziło Forum Energii w opracowaniu: Mechanizm wsparcia nowych mocy po 2030 r. – dla kogo i po co?
O wynikach ostatniej aukcji na rynku mocy, przeprowadzonej w grudniu 2024 r., pisaliśmy w artykule: Coraz więcej magazynów energii na rynku mocy. Sukces deweloperów z rynku OZE.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.