REKLAMA
 
REKLAMA

RWE sprawdzi metalowo-wodorowe magazyny energii

RWE sprawdzi metalowo-wodorowe magazyny energii
EverVenue

Technologia metalowo-wodorowych magazynów energii zostanie przetestowana przez niemiecką grupę energetyczną RWE, która dotychczas inwestowała w magazyny energii bazujące na ogniwach litowo-jonowych.

Pilotażowe testy metalowo-wodorowych magazynów energii zostaną przeprowadzone w ośrodku testowym niemieckiej grupy energetycznej RWE w Stanach Zjednoczonych. Energetyczny gigant będzie testować technologię z myślą o wdrożeniu jej w większej skali.

Nawet do 30 tys. cykli

Partnerem RWE w tym zakresie będzie amerykańska firma EnerVenue, pionier w technologii akumulatorów metalowo-wodorowych. W ramach projektu pilotażowego grupa RWE zakupiła i wykona testy technologii EnerVenue o nazwie Energy Storage Vessels. Projekt zostanie zrealizowany w ośrodku testowym RWE w Milwaukee w USA.

REKLAMA

Technologia EnerVenue oferuje wyjątkowo długą żywotność (ponad 30 tys. cykli) i elastyczność użytkowania magazynów energii. Może stanowić bardzo kuszącą alternatywą dla obecnie dominujących na rynku magazynowania energii baterii litowo-jonowych. W ramach testów RWE planuje dokonać m.in. oceny wydajności cyklicznej, charakterystyki ładowania/rozładowania oraz efektywności temperaturowej magazynów Energy Storage Vessels.

Wyniki testu posłużą do oceny możliwości wdrożenia tej technologii w przyszłych projektach niemieckiej grupy energetycznej.

Przewaga technologiczna EnerVenue

Amerykański producent wskazuje, że jego rozwiązanie wyróżnia się na tle technologii litowo-jonowych m.in. dzięki możliwości cyklowania nawet trzy razy w ciągu dnia, braku ryzyka niekontrolowanego wzrostu temperatury oraz łatwiejszemu procesowi recyklingu zużytych pojemników. Magazyny Energy Storage Vessels mają oferować również większe bezpieczeństwo i mieć mniej szkodliwy wpływ na środowisko, szczególnie w kontekście produkcji i recyklingu.

Firma z USA w ciągu ostatnich lat udoskonaliła swój produkt. W 2022 roku, kiedy opisywaliśmy technologię firmy EverVenue, była mowa o 20 tys. cykli. Obecnie po niemal 2 latach producent poprawił wynik dokładając kolejne 10 tys. W 2023 r. pojawiła się informacja, że nowa generacja zbiorników ma zaoferować o 150 proc. większą pojemność magazynowania niż wersje poprzednie.

REKLAMA

Obecna, czwarta generacja baterii ESV-4, zgodnie ze wstępnie opublikowaną kartą katalogową (oznaczoną: preliminary) oferuje jednostkową pojemność 3 kWh (przy temp. 25 st. C), zakres napięcia 23-30 Vdc oraz moc nominalną 1,5 kW. Waga baterii to 62 kg, średnica i długość wynoszą odpowiednio 183 i 2078 mm. Energy Storage Vessel ESV-4 może pracować w zakresie temperatur od -10 do +45 st. C. Standardowa gwarancja wynosi 3 lata, z możliwością wydłużenia tego okresu do 20 lat.

RWE stawia na magazynowanie energii

Niemiecki gigant z branży energetycznej obsługuje obecnie na całym świecie magazyny energii o łącznej mocy około 700 MW, a w budowie ma być kolejne 1,4 GW. Cel RWE to rozbudowa portfela magazynowania energii do 6 GW w roku 2030. Pilotażowe testy Energy Storage Vessels od EnerVenue pokażą, czy technologia amerykańskiej firmy będzie miała szansę wykroić swój kawałek w portfelu magazynowych inwestycji RWE.

 

 

Radosław Błoński 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady