Duży wzrost inwestycji w magazyny energii. Nadal dominuje jedna technologia

Duży wzrost inwestycji w magazyny energii. Nadal dominuje jedna technologia
Fluence

Rok 2024 okazał się rekordowy dla globalnych inwestycji w bateryjne magazyny energii. Dominuje technologia litowo-jonowa. Jej niskie koszty utrudniają wejście na rynek nowym, obiecującym technologiom magazynowania.

Analitycy z firmy Rho Motion oszacowali, że w 2024 r. na całym świecie powstały bateryjne magazyny energii o skumulowanej pojemności 205 GWh, co jest wynikiem o 53 proc. lepszym od osiągniętego rok wcześniej. Za ten wzrost odpowiadał przede wszystkim segment największych magazynów energii, których zadaniem jest m.in. stabilizowanie sieci elektroenergetycznych – ich pojemność w zeszłym roku zwiększyła się o 160 GWh. Ten segment zanotował aż 68-proc. wzrost inwestycji względem 2023 r.

Ubiegłoroczna koniunktura w inwestycjach w segmencie sieciowych magazynów energii to przede wszystkim zasługa Chin, które odpowiadały za 67 proc. ubiegłorocznego wzrostu zainstalowanej globalnie pojemności.

REKLAMA

Największe nowe magazyny energii

Według Rho Motion to w Państwie Środka powstały dwa z pięciu największych uruchomionych w zeszłym roku na świecie magazynów energii – ich pojemność wyniosła odpowiednio 1,416 GWh i 1,2 GWh. W pierwszej piątce znalazły się ponadto: amerykański projekt Gemini Solar z magazynem energii o pojemności 1,3 GWh, magazyn zrealizowany w Arabii Saudyjskiej (1,2 GWh) oraz inwestycja Rexford Solar w USA z magazynem o pojemności 1,2 GWh.

Rho Motion odnotowuje wzrost średnich jednostkowych pojemności magazynów uruchomionych w zeszłym roku na świecie. W Europie w 2024 r. uruchamiano magazyny zdolne do pracy z pełną mocą przeciętnie przez ponad 2 godziny, podczas gdy średnia dla 2023 r. wynosiła 1,3 godziny. W USA i Kanadzie dominowały magazyny, które mogą pracować z pełną mocą przynajmniej przez 3 godziny. O ile dla Kalifornii średnia wynosiła nawet 4 godziny, o tyle dla drugiego największego rynku magazynów energii w USA – Teksasu – było to jedynie 1,7 godziny.

Kolejny zauważony przez Rho Motion trend to spadek udziału inwestycji polegających na kolokacji magazynu i źródła wytwórczego (z reguły farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej). W 2023 r. co drugi uruchamiany na świecie magazyn miał być kolokowany ze źródłem OZE, a w 2024 r. odsetek takich inwestycji zmalał do 40 proc. Ten spadek wynikał głównie ze specyfiki inwestycji magazynowych w Chinach.

W mniejszym stopniu w 2024 r. za wzrost pojemności magazynów energii odpowiadał segment prosumencki. Iola Hughes, analityk Rho Motion, zauważa na łamach serwisu energy-storage.news, że o ile we wcześniejszych latach inwestycje w tym segmencie były zdominowane przez Europę, do czego przyczyniały się obawy odbiorców o wzrost cen energii i subsydia, o tyle ubiegłoroczna stabilizacja na europejskich rynkach energii zmniejszyła zainteresowane prosumenckimi magazynami. W tej sytuacji większe znacznie dla rozwoju tego segmentu w ubiegłym roku miały Chiny.

REKLAMA

Niskie ceny LFP blokują inne technologie

Zrealizowane w ubiegłym roku bateryjne magazyny energii niemal w całości bazowały na technologii litowo-jonowej. Rho Motion odnotowuje wzrost dominacji technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP).

Potwierdziły to ostatnie komentarze przedstawiciela największego na świecie producenta baterii CATL, wygłoszone podczas wystąpienia na forum gospodarczym w Davos. Wiceprezes chińskiej firmy Pan Jian stwierdził, że o ile jeszcze kilka lat temu technologia LFP stanowiła około 30 proc. globalnej produkcji baterii, która była zdominowana przez baterie NMC, o tyle obecnie udział obu technologii wynosi około 50/50. Jego zdaniem w ciągu 3  lat LFP będzie mieć 70 proc. rynku (CATL ogłosił niedawno plany budowy europejskiej fabryki baterii LFP o rocznej zdolności produkcyjnej 50 GWh, którą kosztem 4,1 mld euro ma wybudować wspólnie ze Stellantisem).

Baterie przepływowe szansą na dłuższe magazynowanie energii

Rho Motion w podsumowaniu rynku magazynów energii za 2024 r. odnotowuje pewien wzrost wykorzystania technologii przepływowej. Uruchomione w zeszłym roku magazyny przepływowe miały pojemność 2,3 GWh, co oznacza wzrost rok do roku o 300 proc.

Znacznie mniej uruchomionych w 2024 r. magazynów bazowało na innej obiecującej technologii – ogniw sodowo-jonowych. Według szacunków Rho Motion w ubiegłym roku oddano do użytku tego typu magazyny o pojemności poniżej 200 MWh – zrealizowano je głównie w Chinach.

W ocenie analityków firmy główną barierą w szerszym wejściu na rynek alternatywnych technologii magazynowania energii, takich jak magazyny przepływowe czy magazyny z bateriami sodowo-jonowymi, pozostają niskie – i nadal malejące – koszty inwestycji bazujących na bateriach LFP.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.