Ukraina zyska sieć magazynów energii. Wiadomo, kto dostarczy baterie
Prowadzony w Ukrainie projekt sieci magazynów energii należy do prywatnej ukraińskiej firmy energetycznej DTEK. Tej samej, która w ubiegłym roku przejęła wielkoskalowy magazyn od polskiego Columbusa.
Łączna planowana moc nowych magazynów energii, które powstaną w Ukrainie, wyniesie 200 MW, a pojemność – 400 MWh. Inwestycja kosztować ma 140 mln euro.
Projekt rozwijany jest przez DTEK, największą prywatną firmę energetyczną w Ukrainie, a dokładnie przez jej spółkę zależną DTEK Renewables. W momencie planowanego oddania do użytku może to być największa operacyjna sieć magazynów energii w Europie Wschodniej.
Kto dostarczy baterie?
Plany budowy magazynów energii na Ukrainie ujawnione zostały jesienią 2024 r. Teraz natomiast DTEK poinformował o wyborze dostawcy technologii. Będzie nim Fluence Energy B.V., spółka zależna z grupy Fluence specjalizującej się w dostawach i zarządzaniu magazynami energii.
Według planów Fluence i DTEK projekt zakończy się w październiku 2025 r., tak by systemy zostały wdrożone przed sezonem zimowym. Inwestycja obejmie sześć magazynów energii zlokalizowanych w kilku miejscach w Ukrainie. Moc poszczególnych jednostek BESS wyniesie od 20 MW do 50 MW (łącznie 200 MW). Ich sumaryczna pojemność osiągnie 400 MWh energii elektrycznej. DTEK szacuje, że taki wolumen wystarczyłby do krótkoterminowego zasilania 600 tys. ukraińskich domów (to mniej więcej połowa gospodarstw domowych w Kijowie).
– Magazynowanie energii jest krytycznym elementem ukraińskiej wizji budowy zdecentralizowanego systemu energetycznego, który zmniejsza nasze emisje i zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne. Partnerstwo z Fluence dodatkowo pokazuje nasze zaangażowanie w dziedzinie magazynowania energii w akumulatorach, zarówno w Ukrainie, jak i całej Europie. Wspólnie dostarczymy najnowocześniejszą technologię, która wzmocni ukraińską infrastrukturę energetyczną – powiedział dyrektor generalny DTEK Maxim Timchenko.
Magazyny energii mają zabezpieczyć ukraińską sieć energetyczną przed przerwami w dostawach energii. Projekt jest kluczową częścią kampanii DTEK #FightforLight, której celem jest zapewnienie Ukraińcom zasilania w ekstremalnych warunkach wojny.
Ponad 35 GWh w magazynach z portfolio Fluence
DTEK wyjaśnia, że wybrał na dostawcę firmę Fluence, ponieważ jest to amerykańsko-europejski lider rynku z wybitnymi osiągnięciami. Wskazuje, że firma założona przez Siemens i AES Corporation dostarczyła ponad 35 GWh rozwiązań do magazynowania energii oferujących wyjątkową szybkość reakcji i wydajność.
Fluence może pochwalić się dużym doświadczeniem w integracji zasobów magazynowania energii z krajową infrastrukturą energetyczną. Portfel wdrożonych przez firmę magazynów energii obejmuje m.in. projekty o łącznej mocy 201 MW na Litwie i 450 MW w Niemczech.
Po dostarczeniu baterii do Ukrainy zespoły DTEK i Fluence będą nadzorować ich instalację, konfigurację, integrację z siecią i testowanie systemów, aby zapewnić ich gotowość do wspierania potrzeb energetycznych Ukrainy. Pracownicy DTEK zostaną przeszkoleni przez Fluence, by mogli działać jako certyfikowani partnerzy w zakresie instalacji na miejscu, uruchomienia i przyszłych działań konserwacyjnych systemów BESS.
Akumulatorowe magazyny energii budowane przez DTEK będą świadczyć usługi bilansowania i stabilizacji sieci energetycznej dla ukraińskiego operatora systemu przesyłowego Ukrenergo. Deweloper podkreśla, że magazyny zapewnią odpowiedź na zapotrzebowanie w ciągu milisekund, a sieć obiektów pozwoli systemowi energetycznemu uniknąć przestojów i przywrócić stabilność systemu energetycznego na poziomie lokalnym znacznie szybciej niż dotychczas.
Wielkoskalowy magazyn energii w Chrzanowie
W połowie ubiegłego roku spółka DTEK Renewables International przejęła od polskiej firmy Columbus Energy projekt magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh.
Planowany magazyn energii ma powstać na terenie gminy Chrzanów w województwie małopolskim. Projekt wygrał aukcję mocy. Po wybudowaniu powinien to być największy magazyn energii w Polsce i jeden z największych w Europie.
Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Columbus zarobi 130 mln zł na sprzedaży projektu magazynu energii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A kto dostarczy falowniki? Redaktorzyny nigdy o tym nie piszą