REKLAMA
 
REKLAMA

Koreański producent z sektora EV z dotacją na inwestycję na Podkarpaciu

Koreański producent z sektora EV z dotacją na inwestycję na Podkarpaciu
Fot. Pixabay - Łukasz Klepaczewski

Południowokoreańska spółka SK Nexilis, największy na świecie producent folii miedzianej wykorzystywanej do produkcji akumulatorów, otrzymał od polskiego rządu dotację na budowę zakładu w Stalowej Woli.

Jak podaje SK Nexilis, firma otrzymała 545 mln zł dotacji w ramach programu Temporary Crisis and Transition Framework (TCTF).  Program TCTF, uruchomiony przez Unię Europejską, oferuje wsparcie finansowe dla firm inwestujących w strategiczne sektory, które wspierają przejście na gospodarkę neutralną węglowo.

Dotacja dotyczy szczególnie branż związanych z produkcją baterii, paneli słonecznych, technologii wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla, a także kluczowych komponentów, które są niezbędne do produkcji tych urządzeń.

REKLAMA

Największa dotacja

SK Nexilis jest pierwszą południowokoreańską firmą produkującą materiały do ​​baterii do aut elektrycznych i hybrydowych, która otrzymała wsparcie z tego programu. Jest także podmiotem z największą jednorazową wypłatą od polskiego rządu.

Przypomnijmy – SK Nexilis rozpoczął w 2022 r. budowę wielkiej fabryki w Stalowej Woli, w województwie podkarpackim, której jak dotąd nie ukończył. Po otrzymaniu dotacji budowa zakładu zostanie ukończona. Firma, choć jeszcze w budowie, zatrudniła już część pracowników, którzy przechodzą szkolenia. Część z nich odbywała się także w Korei Południowej.

Koreański inwestor obiecał zainwestować w Stalowej Woli około 3 mld zł i stworzyć 500 nowych miejsc pracy. Po zakończeniu budowy fabryka będzie największą fabryką folii miedzianej w Europie, o rocznej zdolności produkcyjnej 50 tys. ton.

REKLAMA

Przyznana dotacja ma wzmocnić współpracę SK Nexilis z rządem Polski nie tylko w zakresie budowy zakładu, ale także rozwoju różnych innych projektów związanych z pozyskiwaniem czystej energii.

W nowej fabryce wyprodukują folie miedziane

To jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Proces produkcji według założenia ma obejmować m.in. wstępną obróbkę surowca, proces trawienia miedzi, proces powlekania elektrolitycznego, cięcie oraz kontrolę jakości produktu wraz z załadunkiem do transportu. Szacowana wielkość produkcji ma wynieść 137 ton na dobę i 50 tys. ton rocznie.

Folia miedziana jest podstawowym elementem w produkcji anod, które są wykorzystywane w bateriach litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Folia miedziana pełni funkcję bieguna ujemnego, do którego jony litu przepływają od bieguna dodatniego, gdy bateria uwalnia energię elektryczną. Do wytworzenia pojazdu elektrycznego potrzeba 35-40 kg folii miedzianej.

Według SNE Research firma SK Nexilis ma zdolność produkcyjną około 100 tys. ton rocznie. Zamierza ona zwiększyć tę liczbę do 250 tys. ton do końca 2025 r. Jej głównymi klientami są LG Energy Solution, Samsung SDI, SK On, Panasonic i CATL.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady