To będzie największy na świecie magazyn CAES. Ruszyła rozbudowa
We wschodniochińskiej prowincji Jiangsu trwa rozbudowa kawernowego magazynu energii wykorzystującego technologię sprężonego powietrza. Po zakończeniu prac będzie to największy tego typu magazyn energii na świecie.
Projekt magazynowania energii z wykorzystaniem sprężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage, CAES) realizowany jest w mieście Changzhou we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu. Odpowiadają za niego wspólnie przedsiębiorstwa China National Salt Industry Group (CNSIG) i China Huaneng Group oraz Uniwersytet Tsinghua.
Obiekt o nazwie Jintan Salt Cavern CAES jest pierwszym w Chinach kawernowym magazynem sprężonego powietrza. Niedawno chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że ruszyła druga faza projektu, mająca na celu znaczącą rozbudowę magazynu. W ramach pierwszej fazy zainstalowano jednostkę CAES o mocy 60 MW.
Kilkukrotny wzrost mocy i pojemności
Druga faza projektu Jintan zakłada, że powstaną dwie nowe jednostki CAES o mocy 350 MW każda i łącznej pojemności 1,2 mln m3. Po ukończeniu magazyn ma mieć zdolność przechowywania 2,8 GWh energii elektrycznej przy szacowanej rocznej liczbie 330 cykli ładowania/rozładowania. Deweloperzy wyliczają, że uruchomienie instalacji przyczyni się do zaoszczędzenia emisji dwutlenku węgla o 520 tys. ton rocznie i zmniejszenia wydobycia węgla o 270 tys. ton.
Docelowe parametry magazynu CAES sprawią, że będzie to największa tego typu instalacja na świecie. Obecnie największym magazynem energii przechowującym energię w postaci sprężonego powietrza jest obiekt zbudowany na terenie byłej kopalni soli w chińskim Yingcheng, w prowincji Hubei. Ten uruchomiony w ubiegłym roku magazyn ma moc 300 MW i pojemność 1,5 GWh.
W rozbudowywanym magazynie CAES energia elektryczna wykorzystywana jest do sprężania powietrza w podziemnej jaskini solnej, a następnie uwalniania w celu napędzania turbiny, która może generować energię elektryczną w odpowiedzi na zapotrzebowanie. Kawerna solna w Changzhou powstała w wyniku eksploatacji podziemnych złóż soli na tym obszarze. Znajduje się na głębokości około 1 tys. metrów pod ziemią.
Magazyny CAES w Europie
Technologia magazynowania energii w sprężonym powietrzu znajduje swoich zwolenników także w Europie. Współpraca dwóch holenderskich firm Corre Energy i Eneco ma doprowadzić do powstania magazynów CAES w Niemczech i Holandii. Ukończenie obiektu w Holandii planowane jest do roku 2026, natomiast w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia – do 2027. Więcej na ten temat w artykule: Holendrzy zbudują magazyn CAES w Niemczech.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.