Coraz więcej magazynów energii na rynku mocy. Sukces deweloperów z rynku OZE

Coraz więcej magazynów energii na rynku mocy. Sukces deweloperów z rynku OZE
Enel

Wyniki najnowszej aukcji dla rynku mocy pokazują kierunek, w jakim idą czołowi deweloperzy z krajowego rynku OZE. Zabezpieczyli oni kontrakty mocowe dla projektów magazynów energii, które należą do największych w Europie.  

Najnowsza aukcja dla rynku mocy, którą kilka dni temu przeprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), mimo gorszych niż wcześniej warunków dla projektów bateryjnych magazynów energii przyciągnęła deweloperów rozwijających takie projekty. Wyniki aukcji pokazują, jak duża jest skala realizowanych przez nich inwestycji w obszarze magazynowania energii.

Zabezpieczone kontrakty mocowe dają solidną podstawę do zabezpieczenia finansowania bankowego, co umożliwi inwestorom budowę magazynów energii. Inwestycje zgłoszone przez nich do aukcji mocowej należą do największych projektów magazynów bateryjnych na naszym kontynencie. Ich moc jest liczona w setkach megawatów. Jeśli te projekty uda się zrealizować, znacząco poprawią one elastyczność i bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Zabezpieczone duże kontrakty

Na razie nie wiemy, czy do ostatniej aukcji na rynku mocy przystąpiły z projektami magazynów energii państwowe koncerny energetyczne. Skutecznym udziałem w zakresie projektów magazynowych pochwalili się natomiast czołowi deweloperzy z polskiego rynku OZE.

Zaraz po zakończeniu ostatniej aukcji mocowej o skutecznym złożeniu ofert dla swoich projektów magazynów energii poinformował Columbus Energy. Spółka z Krakowa, która rozwija projekty magazynowe zaledwie od dwóch lat, zabezpieczyła już kolejne kontrakty mocowe dla tego typu inwestycji. Wcześniej Columbus zdobył kontrakt mocowy dla dużego projektu magazynu energii, który następnie sprzedał firmie związanej z ukraińską grupą energetyczną DTEK. Wartość tej transakcji wyniosła 30 mln euro, przy czym całą kwotę Columbus ma otrzymać, jeśli doprowadzi projekt do gotowości do budowy.

Teraz Columbus zabezpieczył kolejne kontrakty mocowe dla posiadających już warunki przyłączenia projektów magazynów energii o mocy przyłączeniowej 265 MW i pojemności około 1 GWh.

Informacja od Columbusa była jednak tylko preludium do kolejnych wiadomości, które pokazały, jak duża jest skala projektów bateryjnych realizowanych przez deweloperów działających wcześniej głównie w obszarze budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Magazyny R.Power zgarną 1,6 mld zł

O skutecznym złożeniu ofert dla magazynów energii w ostatniej aukcji mocowej wczoraj poinformował R.Power – dotychczas rozwijający głównie farmy fotowoltaiczne. Warszawska spółka zabezpieczyła obowiązek mocowy na rok 2029, wygrywając aukcję mocy dla 4 projektów magazynów energii o docelowej mocy 655 MW i pojemności 2,3 GWh.

Jak podkreśla R.Power, model biznesowy dla tych projektów zakłada ich uczestnictwo także w rynku bilansującym, który stwarza coraz lepsze warunki dla zarabiania na magazynach energii. Nie stanowi on jednak długoterminowego zabezpieczenia przychodów dla takich inwestycji, co jest konieczne do zdobycia finansowania bankowego dla tak kapitałochłonnych inwestycji. Takie zabezpieczenie – przynajmniej częściowo – mogą dawać kontrakty na rynku mocy.

R.Power szacuje, że dzięki zdobytym 17-letnim kontraktom przychody z rynku mocy dla zgłoszonych projektów magazynowych wyniosą około 1,6 mld zł.

Green Capital chce zarobić na arbitrażu cenowym

Do ostatniej aukcji mocowej przystąpił z projektami magazynów także inny polski deweloper odnawialnych źródeł energii – Green Capital SA. Ta firma zabezpieczyła kontrakty mocowe dla inwestycji zakładających budowę magazynów energii o mocy 335 MW i pojemności ponad 1,3 GWh. Oferowany obowiązek mocowy wynosił 203,5 MW.

Planowane inwestycje będą zlokalizowane w południowo-wschodniej i centralnej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Wszystkie projekty mają warunki przyłączenia. Jak poinformowała nas spółka, część magazynów może zostać przyłączona do sieci już pod koniec 2025 r., natomiast pozostałe w latach 2027-2028.

Jak mają zarabiać magazyny energii rozwijane przez Green Capital? – Oprócz przychodów z rynku mocy Green Capital planuje generować dochody z innych źródeł. Przewidujemy również wykorzystanie arbitrażu cen energii oraz udziału w rynku bilansującym, co umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie potencjału naszych magazynów – poinformowała nas Wiktoria Guła z Green Capital SA.

Strategia tego dewelopera w obszarze magazynów zakłada rozwój projektów w Polsce zarówno na średnim napięciu (SN), jak i na wysokim napięciu (WN). Projekty na SN mają być realizowane samodzielnie przez Green Capital, natomiast dla projektów na WN spółka zakłada współpracę z inwestorami branżowymi.

Współpraca z inwestorami pozwala nam na wykorzystanie dodatkowych środków i zasobów, co umożliwia efektywną realizację bardziej złożonych przedsięwzięć, takich jak jednostki o mocach 80 MW i 220 MW – poinformowała nas Wiktoria Guła.

Projekty ogromnych magazynów trafią na sprzedaż?

Informacje na temat projektów magazynów energii, dla których zabezpieczono kontrakty mocowe, przekazał nam także inny beneficjent ostatniej aukcji – Hynfra Energy Storage. Ta spółka zdobyła kontrakty mocowe dla dwóch projektów: BESS9 o mocy 100,2 MW i pojemności 200,4 MWh oraz BESS10 o mocy 203,7MW i pojemności 814,4 MWh.

REKLAMA

W związku z tym, że w tegorocznej aukcji rynku mocy korekcyjny współczynnik dyspozycyjności dla technologii magazynów energii elektrycznej w postaci akumulatorów, kinetycznych zasobników energii i superkondensatorów został wyznaczony na poziomie 61,3 proc., wielkość obowiązku mocowego dla projektu BESS9 wynosi dokładnie 30,418 MW, natomiast dla projektu BESS10 – 122,354 MW.

Oprócz przychodów z kontraktu rynku mocy Hynfra Energy Storage rozważa udział swoich magazynów w rynku bilansującym, a także w hurtowym rynku energii.

Na jakim etapie są oba projekty? Hynfra Energy Storage poinformowała nas, że jest o krok od uzyskania pozwoleń na budowę. Uruchomienie projektu BESS9 ma nastąpić w 2027 r. Natomiast sfinalizowanie projektu BESS10 jest planowane najpóźniej na rok 2028. Hynfra zastrzega, że ostateczne daty uruchomienia magazynów są uzależnione od operatora systemu przesyłowego i będą szczegółowo ustalane w ramach negocjacji umowy przyłączeniowej.

Oba projekty na końcowym etapie mają być realizowane przez docelowych inwestorów.

– Hynfra Energy Storage będzie koordynować inwestycje do finalnego podłączenia. Po oddaniu projektów do eksploatacji zamierzamy w ramach umów z inwestorami zarządzać magazynami energii, świadcząc usługi związane z operowaniem magazynami, w tym zawieraniem kontraktów przychodowych w oparciu o opracowany przez nas model decyzyjny na bazie rozwiązań AI, ewentualnie innymi usługami z zakresu O&M oraz z zakresu Asset Management – poinformowała nad Magdalena Piekarska, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Hynfra Energy Storage.

Kolejne magazyny energii OX2 Polska

Kontrakty mocowe dla swoich magazynów energii zdobył także polski oddział szwedzkiej grupy OX2, będącej jednym z największych deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie. OX2 w ostatnim czasie intensyfikuje działania w obszarze magazynów, a Polska w tym zakresie staje się dla Szwedów kluczowym rynkiem.

Teraz OX2 zakontraktował w aukcji głównej rynku mocy na 2029 r. 56,5 MW obowiązku mocowego dla dwóch magazynów energii w Polsce o łącznej, docelowej mocy blisko 200 MW.

17-letnie kontrakty uzyskano dla projektu realizowanego w północno-wschodniej Polsce, gdzie powstanie magazyn energii OX2 o mocy 99,5 MW i pojemności 199 MWh. Firma zakontraktowała dla niego 28,2 MW obowiązku mocowego. Uruchomienie tego magazynu planowane jest na rok 2028. OX2 zakontraktował także obowiązek mocowy dla magazynu energii zlokalizowanego w województwie podkarpackim. Instalacja o mocy przyłączeniowej i pojemności 99,5 MW/199 MWh (28,3 MW obowiązku mocowego) ma być gotowa w 2027 r.

Spółka nie zadeklarowała w korespondencji z naszym portalem, czy te projekty trafią na sprzedaż, podobnie jak miało to miejsce z realizowanymi dotychczas przez OX2 w naszym kraju farmami wiatrowymi.

Całkowite portfolio projektów magazynowych w OX2 Polska na koniec trzeciego kwartału 2024 r. miało wynosić ponad 570 MW, co stanowi około 18 proc. całego portfela projektów OX2 w rozwoju w Polsce. Portfel rozwijanych przez firmę magazynów energii na terenie Polski stanowił jednocześnie około 58 proc. wszystkich projektów magazynowych na poziomie całej grupy OX2.
.

.
Kontrakty mocowe zdobył także wywodzący się z Danii deweloper European Energy. Polski oddział tej firmy zabezpieczył przychody z rynku mocy dla projektów magazynów energii o łącznej mocy 114 MW. Powstaną one w północno-zachodniej części Polski.

European Energy ma 24 miesiące na doprowadzenie swoich bateryjnych projektów do etapu gotowości do budowy. Deweloper deklaruje, że podłączenie do sieci nastąpi w 2027 roku, przy czym wsparcie w ramach rynku mocy rozpocznie się w 2029 r.

To będzie pierwsza wielkoskalowa bateria w Polsce

OX2 powinien już wkrótce uruchomić pierwszy w Polsce wielkoskalowy bateryjny magazyn energii, który ma już gwarancje przychodów z rynku mocy. Obecnie trwa budowa tego magazynu. Więcej na ten temat w artykule: OX2 buduje największy bateryjny magazyn energii w Polsce.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.