REKLAMA
 
REKLAMA

Jaki będzie rok 2025 dla rynku domowych magazynów energii?

Jaki będzie rok 2025 dla rynku domowych magazynów energii?
Fot. beeIN

Ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, podłączając domowy magazyn energii do paneli fotowoltaicznych? Na co powinien zwrócić uwagę prosument, dobierając magazyn energii? Jaki będzie rok 2025 r. dla polskiego rynku magazynów energii? Na te pytania odpowiada w rozmowie z Gramwzielone.pl Roman Krawczyk, ekspert ds. magazynowania energii w firmie beeIN.

Katarzyna Poprawska-Borowiec, Gramwzielone.pl: Jak kształtowała się sprzedaż domowych magazynów energii na przestrzeni 2024 roku? Czy zauważyli Państwo widoczne wzrosty sprzedaży w tej kategorii rok do roku?

Roman Krawczyk, beeIN: Wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 2023 jest naprawdę imponujący – odnotowaliśmy aż 20-krotne zwiększenie sprzedaży produktów z tego segmentu. W samym trzecim kwartale 2024 r. sprzedaliśmy 656 domowych magazynów energii, podczas gdy w okresie od lipca do końca września 2023 r. były to zaledwie trzy sztuki.

REKLAMA

Widzimy rosnący potencjał w trwającej od początku 2024 roku kontynuacji wzrostu sprzedaży magazynów energii, który wynika głównie z coraz bardziej przystępnych cen oraz wprowadzania na rynek nowych urządzeń, które są lepiej dopasowane do potrzeb klientów. Nie bez znaczenia jest także wzrost świadomości klientów co do opłacalności inwestycji w magazynowanie energii.

To wszystko sprawia, że jako beeIN dostrzegamy w rynku magazynowania energii ogromny potencjał. Pozytywne informacje płynące z rynku i znajdujące odbicie w zestawieniach sprzedaży beeIN skłoniły nas do rozszerzenia oferty handlowej o produkty kolejnych, cenionych na rynku dostawców, jak Kehua Tech, CFE, Dyness i Deye.

Z czego wynikały obniżki cen magazynów energii w 2024 r. i jak mogą się kształtować ceny w 2025 r.?

W 2024 r. magazyny energii bardzo staniały, mówimy tu o obniżce rzędu 30-40 proc. Jej przyczyn należy upatrywać w spadku cen surowców i zwiększeniu mocy produkcyjnych, które doprowadziło do obniżenia jednostkowej ceny produktu.

Czynnikiem wpływającym na spadek cen domowych magazynów energii był także rozwój technologii oraz taniejące surowce do produkcji urządzeń z tego segmentu, między innymi lit. Zakładamy, że rok 2025 przyniesie większą stabilizację cen, jednak możliwe będą jeszcze drobne spadki na poziomie 10 proc.

Magazyny energii z półstałym elektrolitem

Jakie innowacje produktowe pojawiły się w obszarze domowych magazynów energii?

W ostatnim czasie obserwujemy pojawienie się bardzo wielu nowych technologii. Zanim jednak zdecydujemy się wprowadzić którąś z nich do sprzedaży, dogłębnie je testujemy. Są to bowiem produkty, które muszą sprawnie działać przez wiele lat i są u nas objęte 10-letnią gwarancją.

Przykładem takich produktów są choćby innowacyjne magazyny energii z półstałym elektrolitem, które właśnie testujemy. Jeśli nasze wewnętrzne testy zakończą się sukcesem, jako pierwsza firma w Polsce wprowadzimy do oferty magazyny energii nowej generacji. Na razie jest jednak za wcześnie na obietnice – musimy mieć pewność, że urządzenia, których wdrożenie rozważamy, są niezawodne i spełnią pokładane w nich nadzieje.

Czym wyróżniają się magazyny energii z półstałym elektrolitem?

Są to urządzenia wyprodukowane w oparciu o zupełnie nową technologię, która zwiększa bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii w sposób niemożliwy dotąd do uzyskania. Wystarczy dodać, że w przypadku magazynów z półstałym elektrolitem nawet tak poważne uszkodzenie jak przebicie baterii nie doprowadzi do powstania pożaru. Pozostała nieuszkodzona część modułu bateryjnego będzie działać nadal.

Aktualnie testujemy moduły bateryjne w technologii Semi Solid, które gwarantują jeszcze większe bezpieczeństwo oraz dużą moc uzyskiwaną z małego ogniwa. Zaletą tych urządzeń jest także to, że radzą sobie lepiej w niskich temperaturach niż magazyny energii obecnie dostępne na rynku.

Magazyny energii dla prosumentów

Czym kierują się klienci przy zakupie domowych magazynów energii? Czy posiadają już wystarczającą wiedzę związaną z działaniem tych urządzeń?

Świadomość klientów w obszarze magazynowania energii na potrzeby gospodarstwa domowego jest niestety nadal niewystarczająca. Osoby chcące obniżyć rachunki za prąd kierują się przy wyborze magazynów energii głównie ich cenami oraz rekomendacjami instalatorów. A to zbyt mało, by dokonać przemyślanego wyboru, który będzie procentował przez kolejnych kilkanaście lat.

REKLAMA

Na co powinni zwrócić uwagę prosumenci poszukujący magazynu energii, aby dokonać dobrego wyboru?

Istotne jest to, aby nabyć produkt od podmiotu o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że faktycznie jest chroniony gwarancją produktową oraz że otrzyma wsparcie posprzedażowe. Ważne są także kwestie techniczne – wiedza na temat plusów i minusów zastosowanego rozwiązania technologicznego oraz zachowanie kompatybilności magazynu energii z falownikiem.

Kto obecnie najczęściej kupuje domowe magazyny energii?

Naszymi bezpośrednimi klientami są instalatorzy i redystrybutorzy technologii OZE. Z uzyskiwanych od nich informacji wynika, że obecnie większość klientów to osoby indywidualne, lecz widoczny jest też wzrost sprzedaży magazynów energii dla biznesu. Dużą grupę klientów stanowią prosumenci, którzy założyli panele fotowoltaiczne jeszcze w starym systemie rozliczania energii i obecnie kupują magazyny energii, aby zwiększyć autokonsumpcję.

Warto zwrócić też uwagę na klientów, którzy po rozpoczęciu magazynowania energii przekonali się, że idą za tym duże oszczędności. Teraz wracają oni po większe urządzenia, aby móc korzystać z wyprodukowanej energii także do ładowania kupionego w międzyczasie samochodu elektrycznego.
.

.

Okres zwrotu inwestycji w magazyn energii

Jaki jest obecnie okres zwrotu magazynów energii ze średniej półki cenowej?

Na przestrzeni ostatniego roku okres zwrotu tych urządzeń wyraźnie się skrócił i obecnie wynosi około 7-8 lat. Wyższe koszty energii oraz malejące ceny magazynów energii sprawiają jednak, że ten okres zwrotu nadal się skraca.

Ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, podłączając domowy magazyn energii do paneli fotowoltaicznych?

Odpowiem na to pytanie, używając obrazowego przykładu. Prawidłowo dopasowany magazyn energii pozwala w praktyce na wyzerowanie kosztów energii elektrycznej na rachunkach z ośmiu miesięcy w roku.

Jaki będzie rok 2025 r. dla rynku domowych magazynów energii?

Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż magazynów energii będzie w dalszym ciągu rosła. Nie tylko zresztą w 2025 r. – ten trend powinien pozostać z nami na dłużej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

„wzrostu sprzedaży magazynów energii, który wynika głównie z coraz bardziej przystępnych cen oraz wprowadzania na rynek nowych urządzeń” – wg mnie wynika raczej z tego, że dotacja Mój Prąd wymaga magazynu energii (lub ciepła).

@Jasiek masz ograniczone horyzonty. Po pierwsze, instalacje kwalifikujące się do dotacji stanowią niewielki odsetek magazynów sprzedawanych w Polsce. Po drugie jak na razie to pomimo atrakcyjnych dotacji mało kto się na nie napala, więc chyba wciąż jednak jest za drogo.

@Sprzedawca – a jakie to się nie kwalifikują?

@Jasiek – 1. każda instalacja na firmę 2. każda powyżej 20 kW 3. Każda która skorzysta z programu Czyste Powietrze, gdzie nie ma obowiązku instalacji magazynu, 4. Każda z programu dotacji gminnych, o ile nie określono takiego obowiązku. Wszystkie powyższe to popierdółki przy aukcjach mocy, rynek magazynów w Polsce na aukcjach mocy to dziesiątki MW, a za parę lat będzie liczony w GW.

Czy autor tekstu przyglądał się cenom RCE za ostatnie kilka miesięcy? Po za tym że tendencja ceny jest malejąca to za grudzień średnia cena jest zdecydowanie niższa niż cena zamrożona… Okres zwrotu się znacznie wydłuża…

Tylko najpierw uswiadomcie ludzi ze zakladajac magazyny od razu ich pobor pradu momentalnie wzrasta. Przy falowniku Deye 15kWh to obecnie conajmnie 2,2. Kwh dziennie na prace falownika. Latwo policzyc zuzycie roczne. Przy niskim rocznym poborze pradu ponownie nie zakladalismy magazynu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA