Szkolenia w sektorze baterii zyskują na popularności
InnoEnergy Skills Institute ma wspierać przemysł, w tym sektor zrównoważonej energii, szkoląc wykwalifikowane kadry, dostosowane do wymagań nowoczesnych technologii. Działający od 2022 r. na podstawie mandatu Komisji Europejskiej instytut podaje, które szkolenia cieszyły się największym zainteresowaniem.
Europejski ośrodek szkoleniowy InnoEnergy Skills Institute zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji pracowników sektora zrównoważonej energii, w tym dynamicznie rozwijającej się branży bateryjnej. Instytucja przeszkoliła już ponad 100 tys. osób, z czego ponad 8 tys. uczestników pochodziło z Polski. To pokazuje rosnące znaczenie naszego kraju w europejskim łańcuchu dostaw baterii.
Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i partnerstwom z firmami technologicznymi instytut oferuje praktyczne programy edukacyjne, które opracowuje i prowadzi we współpracy z Akademią Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii. Kieruje swoje propozycje zarówno do nowych, jak i doświadczonych pracowników z sektora energii i przemysłu.
Popyt na specjalistów z sektora magazynowania energii
Uniezależnienie się Europy od dostaw baterii spoza Unii Europejskiej wymaga rozwoju lokalnej produkcji i kompetencji. Ponieważ Polska jest jednym z głównych graczy w produkcji baterii litowo-jonowych w Europie, także u nas stale rośnie potrzeba specjalistycznych szkoleń.
W 2024 r. największą popularnością z oferty InnoEnergy Skills Institute przygotowanej we współpracy z Akademią Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii cieszyły się kursy dla inżynierów i techników: „Systemy zarządzania bateriami” i „Technik baterii”. Ukończyło je 27 tys. osób.
Ponadto z dużym zainteresowaniem spotkały się kursy wprowadzające w rynek baterii, które umożliwiają zdobycie podstawowych umiejętności z tego obszaru. Największa liczba kursantów pochodziła z Niemiec (27,5 tys.), Francji (21 tys.), Hiszpanii (11 tys.). W Polsce i Rumunii wyszkoliło się po 8 tys. kursantów.
Wyposażenie europejskich pracowników w odpowiednie kompetencje jest niezbędne dla zachowania konkurencyjności Europy w strategicznych sektorach. Osiągnięcie poziomu 100 tys. przeszkolonych pracowników jest dowodem na istotną rolę inicjatyw szkoleniowych skierowanych do przemysłu. Przed nami długa droga do osiągnięcia celu, jakim jest stały rozwój umiejętności potrzebnych w procesie zielonej transformacji. Jestem dumna, że Akademia Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii ustanowiła nowy standard współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim – podkreśla Oana Penu, dyrektorka InnoEnergy Skills Institute.
Wsparcie państw UE
Europejski Sojusz na rzecz Baterii jest wspierany przez 13 państw członkowskich i regionów, m.in.: Polskę, Bułgarię, Francję, Hiszpanię, Irlandię, Rumunię, Słowację, Węgry, Flandrię, Walonię, Region Göteborga i Katalonię, a także partnerstwa branżowe z ManpowerGroup i NIIT oraz sieć 4 tys. lokalnych trenerów.
Po pomyślnym ukończeniu szkolenia przez 100 tys. kursantów Akademia Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii oraz jej partnerzy rozszerzą usługi szkoleniowe o pozyskiwanie, zatrudnianie, wdrażanie oraz stały rozwój pracowników z sektora baterii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.