LG będzie produkować w Polsce magazyny energii

LG będzie produkować w Polsce magazyny energii
LG Energy Solution

Koreańska grupa LG produkuje już w naszym kraju baterie wykorzystywane w samochodach elektrycznych. Spowolnienie koniunktury na europejskim rynku elektromobilności Koreańczycy chcą wykorzystać do przygotowania swoich linii do produkcji magazynów energii i dedykowanych ogniw bateryjnych.

LG Energy Solution produkuje baterie do samochodów elektrycznych w Biskupicach pod Wrocławiem. Największa europejska fabryka baterii odpowiada za 3 proc. polskiego eksportu i tylko z tytułu podatku CIT generuje wpływy do polskiego budżetu przekraczające 500 mln zł.

Obecne zdolności produkcyjne podwrocławskiej fabryki, wynoszące ponad 80 GWh/rok, są wykorzystywane jednak tylko mniej więcej w połowie. Winny jest spadek koniunktury w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, który musi się mierzyć z coraz większą aktywnością chińskich producentów aut elektrycznych korzystających z własnych łańcuchów dostaw.

REKLAMA

Stacjonarne magazyny energii w planach

LG chce wykorzystać częściowe przestoje do uruchomienia nowej gałęzi produkcji, jaką mają być stacjonarne magazyny energii. W tym celu koreańska grupa chce także rozkręcić pod Wrocławiem produkcję ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), których do tej pory w Polsce nie wytwarzała. Mają one coraz większe znaczenie w sektorze elektromobilności i stają się także podstawową technologią dla magazynów energii.

Kierownictwo firmy deklaruje, że uruchomienie produkcji magazynów energii w Biskupicach nastąpi już w drugiej połowie przyszłego roku. Na początku LG chce się skupić na produkcji dużych kontenerowych magazynów energii. Z czasem możliwe jest rozszerzenie produkcji na mniejsze magazyny do zastosowań prosumenckich.

Wiadomo, że ekspansję na europejskim rynku magazynów energii LG chce rozpocząć od Polski. Na obecnym etapie Koreańczycy nie formułują jeszcze celów w tym zakresie. Nie są też określone parametry magazynów, których produkcja ma ruszyć już za rok w Biskupicach. Zarząd fabryki chce poznać zapotrzebowanie rynku i na tej postawie sformułować swoją strategię wejścia na polski i europejski rynek magazynów energii.

Wyzwaniem z pewnością będzie silna chińska konkurencja ze strony takich firm jak Sungrow czy Trina Storage, które zdobywają większość kontraktów na najbardziej rozwiniętych rynkach wielkoskalowych magazynów energii w Europie – w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Kierownictwo polskiego zakładu LG Energy Solution liczy na wprowadzenie preferencji dla magazynów energii „made in Europe”, które ułatwiłyby konkurowanie europejskim fabrykom z Chińczykami. Krytyczny jest także dostęp do taniej i czystej energii elektrycznej, która ma ogromny udział w kosztach takich fabryk jak podwrocławski zakład LG.

LG narzeka na brak zielonej energii

Kierownictwo polskiego zakładu LG mocno podkreśla, że kluczowym czynnikiem dla utrzymania i rozwoju działalności zakładu w Biskupicach pod Wrocławiem jest dostęp do energii odnawialnej. Fabryka LG zużywa ponad 1 TWh energii elektrycznej rocznie. Dla porównania zużycie energii w całej Polsce wynosi około 170 TWh w skali roku.

Aby utrzymać konkurencyjność, zwłaszcza w czasie spowolnień w produkcji, LG potrzebuje taniej energii, która w dodatku musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Takiego pochodzenia energii zużywanej do produkcji baterii wymagają klienci.

REKLAMA

Koreańska grupa sama nie zdecydowała się na uruchomienie własnych inwestycji w OZE, dzięki którym mogłaby zaspokajać zapotrzebowanie na energię fabryki w Biskupicach. Kierownictwo zakładu liczy w tym zakresie na wsparcie ze strony polskiego rządu, które zapewni LG i innym firmom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych bezpośredni dostęp do energii odnawialnej.

Na razie LG musi radzić sobie, podpisując umowy PPA na zakup energii odnawialnej (obecnie pokrywają one około 15 proc. zapotrzebowania zakładu), a także dokupując gwarancje pochodzenia na pozostałe wolumeny konsumowanej energii. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na prąd LG jest kluczowym podmiotem na krajowym rynku gwarancji pochodzenia.

LG chętne na budowę magazynu energii w Żarnowcu

Zainteresowanie wejściem na polski rynek magazynów energii LG zasygnalizowało ostatnio, zgłaszając swoją ofertę w przetargu na ogromny magazyn energii w Żarnowcu. Jego budowę na Pomorzu planuje Polska Grupa Energetyczna. Oferty złożone przez Koreańczyków, jak również przez drugiego oferenta – firmę Corab – okazały się jednak zbyt wysokie w stosunku do założeń przetargu przyjętych przez PGE. Więcej na temat inwestycji w Żarnowcu w artykule: PGE ogłosiła przetarg na wykonanie ogromnego magazynu energii.

LG jest obecne na rynku magazynów energii od wielu lat. Do tej pory jednak aktywność koreańskiej firmy w obszarze inwestycji bateryjnych skupiała się na rynku amerykańskim. W zakresie rozwiązań dla wielkoskalowych magazynów energii LG oferowało dotychczas między innymi moduły bateryjne JF1 DC Link 2.4 oraz JH4 DC Link 2.8 o pojemności odpowiednio 2,45 MWh i 2,86 MWh.

Koreańczycy mają na koncie między innymi dostawę magazynów do największej bateryjnej inwestycji na świecie, która została zrealizowana w Moss Landing w Kalifornii. Więcej na ten temat w artykule: Największy magazyn na świecie pomieści jeszcze więcej energii.

 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.