Northvolt zamyka fabrykę magazynów energii w Polsce

Northvolt zamyka fabrykę magazynów energii w Polsce
fot. Northvolt

Szwedzkie przedsiębiorstwo poinformowało, że zamyka działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii. Decyzja ta obejmuje także zakład produkcyjny w Gdańsku, nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji koncernu z aktywności na polskim rynku. 

Northvolt ogłosił dzisiaj zakończenie części działalności związanej z rozwojem i produkcją magazynów energii w Polsce i Szwecji. W związku z tym nie będzie kontynuowana również praca fabryki w Gdańsku, w której Szwedzi produkowali systemy magazynowania energii. Koncern podaje, że zakład zostanie przygotowany do sprzedaży.

Podjęta decyzja będzie miała konsekwencje dla pracowników w Szwecji i Polsce.

REKLAMA

Podczas gdy kontynuujemy obiecujące rozmowy dotyczące sprzedaży biznesu systemów bateryjnych dla przemysłu, niestety podjęliśmy trudną decyzję o zakończeniu rozwoju i produkcji magazynów energii. Mimo naszych wysiłków nie udało się znaleźć inwestora dla tej części działalności i w związku z tym zamknięta zostanie fabryka przy ul. Andruszkiewicza w Gdańsku. Teraz najważniejszym zadaniem jest wsparcie pracowników dotkniętych tą decyzją – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Poszukiwanie inwestora dla systemów bateryjnych

Jednocześnie Northvolt informuje, że prowadzi rozmowy na temat sprzedaży drugiej części działalności jednostki biznesowej Northvolt Systems, tj. produkcji systemów bateryjnych do zastosowań przemysłowych. Planowana sprzedaż ma objąć aktywa biznesowe, technologię, produkty oraz bazę klientów, a także zakład prototypowania systemów bateryjnych w Sztokholmie oraz zakład produkcyjny, który od 6 lat prowadzi działalność przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.

Northvolt twierdzi, że rozmowy są „obiecujące”. Zapowiada równocześnie, że podjęte decyzje nie oznaczają całkowitego wyjścia firmy z Polski. Kontynuowana będzie działalność Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku, które świadczy usługi w zakresie HR, IT, finansów oraz zakupów i logistyki dla spółek z Grupy Northvolt.

Cele Northvolt Systems

Northvolt Systems zostało założone przez spółkę Northvolt AB w 2018 r. Firma miała opracowywać i produkować systemy bateryjne dla klientów przemysłowych, a także bateryjne magazyny energii. Plan biznesowy Northvolt zakładał produkcję zarówno ogniw, jak i kompletnych systemów bateryjnych w ramach własnej działalności.

Northvolt Systems opracowało portfolio produktów wykorzystujących ogniwa litowo-jonowe, produkowanych w zakładach w Gdańsku. Trafiały one m.in. do takich klientów, jak: Epiroc, Konecranes, Mecalac, Pon, Dynell. Więcej na ten temat w artykule: Magazyny energii z Gdańska. Gdzie są wykorzystywane?.

Stan zatrudnienia

Obecnie Northvolt Systems zatrudnia 269 pracowników w Szwecji, 281 pracowników w fabrykach w Polsce oraz 64 osoby w Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku. Obecnie ma prowadzić rozmowy ze związkami zawodowymi w Szwecji oraz przedstawicielami pracowników w Polsce w związku ze sprzedażą biznesu systemów bateryjnych dla przemysłu i zakończeniem działalności związanej z magazynami energii.

REKLAMA

Firma ogłosiła też, że Peter Carlsson, który kierował firmą od czasu jej powstania w 2016 r, rezygnuje ze stanowiska CEO i obejmie rolę doradcy. Pozostanie również członkiem zarządu.

Restrukturyzacja działalności

Szwedzki koncern wyjaśnia, że decyzje dotyczące zakończenia (odsprzedaży) działalności Northvolt Systems wynikają z przeglądu strategicznego firmy, który ma na celu uproszczenie struktury organizacyjnej i skoncentrowanie się na wielkoskalowej produkcji ogniw bateryjnych.

Northvolt poinformował także o dobrowolnym złożeniu wniosku o reorganizację na podstawie Rozdziału 11 (Chapter 11) w Stanach Zjednoczonych. Pozwoli to firmie uzyskać dostęp do zabezpieczenia gotówkowego w wysokości 145 mln dolarów i finansowania dłużnika pozostającego w posiadaniu (ang. Debtor in Possesion – DIP) w wysokości 100 mln dolarów, a także kontynuować działalność – wypełniać zobowiązania wobec klientów, dostawców i pracowników – przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłużenia.

Podjęty proces ma pomóc zabezpieczyć długoterminową misję firmy polegającą na utworzeniu rodzimej, europejskiej bazy produkcji baterii przemysłowych. Kontynuowana będzie działalność Northvolt Ett, flagowej gigafabryki baterii w Skellefteå w Szwecji, a także Northvolt Labs w Västerås w Szwecji.

Koncern podaje, że Northvolt Germany i Northvolt North America – spółki zależne Northvolt AB z projektami w Niemczech i Kanadzie – są finansowane niezależnie i także będą kontynuowały normalną działalność poza procesem Chapter 11.

Ten zdecydowany krok pozwoli firmie Northvolt kontynuować misję stworzenia rodzimej, europejskiej bazy przemysłowej zajmującej się produkcją baterii. Pomimo krótkoterminowych wyzwań proces Chapter 11, mający na celu wzmocnienie naszej struktury kapitałowej, pozwoli nam wykorzystać popyt rynkowy na elektryfikację pojazdów. Cieszymy się również z silnego wsparcia, jakie otrzymaliśmy od naszych dotychczasowych pożyczkodawców i klientów – komentuje Tom Johnston, pełniący obowiązki Chairman of the Board.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.