W Bawarii ruszył ogromny magazyn energii
Uruchomiony dwugodzinny magazyny energii w Niemczech jest jednym z największych w tym kraju. Jednocześnie pojawiła się zapowiedź budowy jeszcze potężniejszego magazynu energii u zachodniego sąsiada Polski.
W Arzberg w Bawarii podłączony został do sieci magazyn energii o mocy i pojemności 100 MW/200 MWh. Wykorzystuje on technologię litowo-jonową.
Jak podaje PV Magazine, za inwestycję odpowiada szwajcarska firma MW Storage, która realizowała ją we współpracy z operatorem sieci dystrybucyjnej Bayernwerk, należącym do Grupy Eon, oraz związkiem gmin i spółek komunalnych Zukunftsenergie Nordostbayern (Zenob). Głównymi inwestorami projektu są MW Storage Fund i Reichmuth Infrastructure, również z siedzibą w Szwajcarii.
Energia dla 80 tys. mieszkańców przez pół doby
W ramach projektu w Arzberg wybudowano również podstację elektryczną z dwoma dużymi i 24 małymi transformatorami. Według informacji PV Magazine zbudowany magazyn jest częścią projektu WUNsiedler Weg Energie przedsiębiorstwa komunalnego SWW Wunsiedel.
Dwugodzinny magazyn będzie gromadził energię ze źródeł odnawialnych i uwalniał ją do sieci w momencie zapotrzebowania. Według wyliczeń SWW magazyn ma wystarczającą moc, by zapewnić energię elektryczną dla dzielnicy Wunsiedel, która liczy około 80 tys. mieszkańców, przez około 12 godzin. Ponadto magazyn energii można podłączyć do sieci wysokiego napięcia 110 kV.
Jeszcze większy magazyn wkrótce w budowie
Jak wskazuje PV Magazine, uruchomiony bateryjny magazyn energii (BESS) w Bawarii jest obecnie jednym z największych takich obiektów w Niemczech. W budowie i planach są jednak porównywalne projekty.
Ostatnio niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne EnBW ogłosiło inwestycję w magazyn energii o mocy i pojemności 100 MW/100 MWh. Obiekt powstanie w elektrowni gazowej Marbach w Badenii-Wirtembergii. Ten magazyn wykorzystywać ma baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4).
Magazyn w Marbach zostanie podłączony do sieci przesyłowej Transnet BW. Dla EnBW będzie to największy magazyn energii w jego obszarze wytwarzania. Przedsiębiorstwo obsługuje już system stabilizacji sieci przesyłowej dla TransnetBW na terenie elektrowni Marbach, a nowy BESS może wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, w tym podłączenie do sieci.
Planowany w Badenii-Wirtembergii magazyn ma być wykorzystywany do dostarczania mocy na żądanie, aby zrekompensować związane z pogodą wahania w produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Wielkość BESS ma wystarczyć do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną około 12,5 tys. gospodarstw domowych przez 24 godziny.
Budowa magazynu energii według planów ruszy na początku 2025 r. i ma zakończyć się jeszcze w tym samym roku.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.