Szwedzi uruchomili największy w krajach nordyckich park magazynów energii
Portfel uruchomionych akumulatorowych magazynów energii obejmuje 14 wielkoskalowych inwestycji. Znajdują się one w lokalizacjach strategicznych dla działania szwedzkiej sieci energetycznej.
Projekt wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwijała szwedzka spółka Ingrid Capacity we współpracy ze szwajcarską BW ESS. Zbudowany park magazynowy ma łączną moc i pojemność 211 MW/211 MWh. To największy jak dotąd projekt BESS w krajach nordyckich.
Deweloperzy pracowali nad 14 magazynami energii od 2023 r. Wszystkie znalazły się w strategicznie wybranych lokalizacjach w Szwecji – obszarach energetycznych oznaczonych jako SE3 i SE4. Magazyny zwiększą elastyczność i odporność szwedzkiego systemu energetycznego, co wpłynie także na podniesienie konkurencyjności tego kraju.
– Szwecja stoi w obliczu znacznie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, któremu należy zaradzić poprzez połączenie zwiększonej produkcji energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, silniejszych sieci energetycznych i ulepszonego magazynowania energii – powiedziała Romina Pourmokhtari, szwedzka minister ds. klimatu i środowiska, podczas inauguracji projektu. – Dzięki wysiłkom Ingrid Capacity i BW ESS zmniejszamy przeciążenia sieci i umożliwiamy zwiększoną produkcję energii.
Opłacalna i skalowalna technologia
Ingrid Capacity podaje, że przy czasie budowy magazynu energii wynoszącym do dwóch lat – jak w tym wypadku – jest to najszybszy sposób na zapewnienie elastycznego, opłacalnego i odpornego systemu energetycznego. Ponadto, jak wskazuje, magazynowanie energii w akumulatorach stanowi najtańszą i najszybciej rozwijającą się czystą technologię. Wspomina przy tym o 90-proc. redukcji kosztów akumulatorów w ciągu ostatnich 15 lat, która napędza ten segment rynku.
– Rozwiązania w zakresie elastyczności, takie jak wielkoskalowe magazynowanie energii w akumulatorach, okazały się zarówno opłacalne, jak i skalowalne. Zmniejsza to koszty społeczne, jednocześnie tworząc możliwości rozwoju przemysłowego i elektryfikacji, co ma zasadnicze znaczenie dla przyszłej konkurencyjności Szwecji i zielonej transformacji – wskazał Axel Holmberg, dyrektor generalny Ingrid Capacity.
Dyrektor szwedzkiej spółki dodał, że zamierza ona stać się wiodącym dostawcą usług elastyczności w Europie. Do 2030 r. planuje zarządzać aktywami o mocy 8 GW.
Kolejne magazyny energii w budowie
Przy okazji otwarcia parku akumulatorów o mocy i pojemności 211 MW/211 MWh Ingrid Capacity zapowiedziało także rozpoczęcie budowy kolejnych, niewiele mniejszych obiektów tego typu. Będzie to 13 bateryjnych magazynów energii w Szwecji o parametrach 196 MW/196 MWh. Deweloper podaje, że do drugiej połowy 2025 r. będzie współwłaścicielem magazynów energii o łącznej mocy i pojemności ponad 400 MW/400 MWh, podłączonych do szwedzkiej sieci elektroenergetycznej.
Firma zamierza rozwijać działalność także poza Szwecją. Obecnie buduje zespół, który będzie odpowiedzialny za rynek niemiecki.
Partnerstwo między Ingrid Capacity a BW ESS rozpoczęło się w kwietniu 2023 r., kiedy BW ESS zainwestowało około 88 mln euro w Ingrid Capacity. Celem współpracy jest rozwój projektów BESS o mocy 400 MW. Obejmie to 20 projektów w całej Szwecji.
Miesiąc temu BW ESS zakończyło przejęcie brytyjskiego Penso Power poprzez wykupienie akcji, które jeszcze nie należały do szwedzkiego dewelopera. Transakcja ta zwiększa portfolio BW ESS o ponad 2 GW brytyjskich i australijskich projektów Penso Power. Łącznie spółki mają już globalny portfel inwestycji o mocy około 5 GW. Wśród nich jest budowany obecnie system magazynowania energii Bramley (100 MW/331 MWh) w Hampshire w Anglii. Jego uruchomienie ma nastąpić w czwartym kwartale 2024 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.