Ulga termomodernizacyjna od 2025 na magazyny energii i turbiny wiatrowe

Ulga termomodernizacyjna od 2025 na magazyny energii i turbiny wiatrowe
BMZ

Na początku tego roku rząd zapowiedział objęcie ulgą termomodernizacyjną inwestycji w domowe magazyny energii i mikroelektrownie wiatrowe. Teraz w końcu jest szansa na przeforsowanie tego pomysłu za sprawą działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Ulga termomodernizacyjna pozwala zmniejszyć koszty inwestycji właścicieli domów w urządzenia służące do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Od kilku lat podatkową ulgą termomodernizacyjną można objąć inwestycje między innymi w domowe instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Dotychczasowe przepisy nie umożliwiały natomiast pomniejszenia kosztów – dzięki uldze termomodernizacyjnej – inwestycji w magazyny energii (działające samodzielnie bez współpracy domową instalacją fotowoltaiczną) czy przydomowe elektrownie wiatrowe. Zmianę tego stanu rzeczy zapowiedziała w marcu br. podczas wystąpienia w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

REKLAMA

Chciałabym od przyszłego roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To byłoby bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat, aby taki dodatkowy program wsparcia dla obywateli zrobić – mówiła szefowa resortu klimatu.

Problematyczne magazyny energii

Brak uwzględnienia zwłaszcza magazynów energii w przepisach określających zasady ulgi podatkowej był dotychczas powodem niejasności i zapytań kierowanych przez prosumentów do Krajowej Izby Skarbowej.

W swoich interpretacjach Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej oceniał, że domowe magazyny energii można rozliczyć w uldze termomodernizacyjnej, ale tylko jeśli są połączone z instalacją fotowoltaiczną prosumenta. Wówczas bowiem można takie urządzenie uznać za uwzględniony w przepisach o uldze termomodernizacyjnej „osprzęt instalacji fotowoltaicznej”. Inaczej jest z pracującym samodzielnie magazynem energii, którego w uldze termomodernizacyjnej już uwzględnić nie można.

Ulga termomodernizacyjna w 2025 zostanie rozszerzona

Taki stan rzeczy mają zmienić przepisy, których projekt opracowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy mają rozszerzyć o magazyny energii i mikroinstalacje wiatrowe katalog materiałów budowlanych, urządzeń i usług podlegających uldze termomodernizacyjnej. Znajduje się on w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Autorzy projektu rozporządzenia przyznają, że możliwość wsparcia ulgą termomodernizacyjną zakupu i montażu magazynów energii budziła wątpliwości w dotychczasowej praktyce interpretacyjnej. Jak tłumaczą, uznawano, że jeżeli magazyn energii jest sprzężony z instalacją OZE (np. panelami fotowoltaicznymi), to stanowi część tej instalacji i wydatki poniesione na jego zakup i montaż mogą być odliczone od podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wątpliwości występowały natomiast w sytuacji, kiedy podatnik nabywał sam magazyn energii. W celu ostatecznego przesądzenia tej kwestii rozporządzenie zawiera sformułowania precyzyjnie wskazujące, że koszty nabycia i montażu magazynów energii mogą być objęte ulgą termomodernizacyjną.

Zgodnie z brzmieniem zaproponowanych przepisów ulgą termomodernizacyjną mają zostać objęte nie tylko magazyny energii elektrycznej, ale także magazyny ciepła – wraz z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania. Co więcej, w katalogu przedsięwzięć podlegających uldze termomodernizacyjnej mają zostać dopisane systemy zarządzania energią.

Magazyn energii ma tylko co 132. prosument

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że magazyny energii są niezbędne w celu dalszego rozwoju OZE i przyłączania do sieci kolejnych prosumentów. Tymczasem według danych, na które powołuje się resort rozwoju, w Polsce jest obecnie zaledwie około 11 tys. przydomowych magazynów energii wobec blisko 1,45 mln mikroinstalacji prosumenckich. To oznacza, że tylko co około 132. prosument posiada mikroinstalację wyposażoną w przydomowy magazyn energii.

REKLAMA

.

.

.

Osprzęt zniknie z rozporządzenia

Jednocześnie autorzy projektu nowelizacji rozporządzenia określającego katalog przedsięwzięć podlegających uldze termomodernizacyjnej chcą usunąć z niego pojęcie „osprzęt”.  Jak podkreślają, to pojęcie nie pojawia się w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ponadto zwracają uwagę na przepis wprowadzony do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakładający wsparcie dla inwestorów w budynkach wielorodzinnych realizujących instalacje OZE w ramach grantu OZE. Zgodnie z nim do kosztów przedsięwzięcia podlegającego wsparciu wlicza się „koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji odnawialnego źródła energii”.

W związku z tym resort rozwoju proponuje dostosowanie treści rozporządzenia do pojęcia stosowanego w powyższej ustawie i zamianę pojęcia „osprzęt” na pojęcie „infrastruktura niezbędna do funkcjonowania” danego odnawialnego źródła energii.

Co daje ulga termomodernizacyjna?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku – w ramach ulgi termomodernizacyjnej – wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku (określone w przepisach rozporządzenia), które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Zgodnie z ustawą kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby przepisy rozszerzające ulgę termomodernizacyjną na magazyny energii i ciepła oraz przydomowe mikroelektrownie wiatrowe i systemy zarządzania energią weszły w życie już 1 stycznia 2025 r.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.