Chińczycy z sukcesem rozwijają baterię litowo-siarkową
Chiński producent GNE poinformował o osiągnięciu rekordowej gęstości energii w swoim prototypie baterii litowo-siarkowej (Li–S). Przewyższa ona gęstość oferowaną przez powszechnie stosowane baterie litowo-jonowe.
General New Energy (GNE) poinformował, że opracował prototyp baterii litowo-siarkowej (Li-S), który osiągnął rekordową gęstość energii. Udało się to dzięki szeregom udoskonaleń, których wymaga zastosowanie siarki w kontekście budowy magazynów energii.
Plusy i minusy stosowania siarki
Jak czytamy na portalu PV Magazine, teoretycznie zastosowanie siarki do budowy magazynów litowo-siarkowych może dać nawet 5-krotnie wyższą gęstość energii w porównaniu do baterii litowo-jonowych. Mowa o gęstości wynoszącej 2500 Wh/kg. Co więcej, siarka jest materiałem łatwo dostępnym, niedrogim i przyjaznym dla środowiska, co dodatkowo uzasadnia jej wykorzystanie w budowie magazynów energii (ESS).
Niestety jest także druga strona medalu – okazuje się, że zastosowanie siarki przy produkcji baterii wiąże się z szeregiem problemów natury technologicznej, które wynikają z właściwości samego surowca. Mowa tu m.in. o słabej przewodności elektrycznej siarki i oddziaływaniu na zwiększoną lepkość elektrolitu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszonej przewodności jonów i przyspieszonego spadku pojemności.
Dynamiczny postęp prac
Zespół badawczy GNE od kilku lat podejmuje się rozwiązywania podstawowych problemów dotyczących zastosowania siarki do produkcji baterii. Do tej pory naukowcy mieli poradzić sobie z kilkoma problemami dotyczącymi przewodnictwa siarki oraz ograniczenia jej zastosowania w celu zwiększenia cyklu życia baterii oraz zmniejszenia ryzyka związanego z bezpieczeństwem.
Skutkiem podjętych działań jest opublikowanie informacji o nowym prototypie baterii Li-S opracowanym przez General New Energy. Jak informuje chińska firma, jej bateria Li-S ma osiągać gęstość energii na poziomie 701,8 Wh/kg, co ma stanowić wynik niemal 4-krotnie lepszy w porównaniu z referencyjną pojemnością baterii litowo-jonowej na poziomie 184,1 Wh/kg.
Zaprezentowane przez GNE informacje z pewnością należy traktować jako wstępne. Producent nie informuje bowiem jeszcze o żadnych znaczących krokach ku komercjalizacji rozwiązania.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Coś nowego siarka przyjazna dla środowika .
@stv … ja natomiast jestem zaskoczony Twym zaskoczeniem …. używałeś kiedyś gipsu budowlanego .. albo jak nie używałeś, to może słyszałaś, że ktoś stosował w domu np. karton gips … jeśli dalej jesteś zagubiony, to tylko na marginesie Cię poinformuję, że gips, to jest uwodniony siarczan wapnia 😉
Pojemność podano a trwałość już nie.. bo tu nie ma się czym chwalić ( problem znany i nie rozwiązany )
Wątpię by poradzono siebie z cyklami..
@stv, @oo: Dodam jeszcze, że siarkę używa się jako nawóz dla roślin siarkolubnych, np. rzepak, groch, kapustne, buraki itp.
Co do samej rekordowej gęstości energii to teoretycznie najwyższą można uzyskać przy ogniwach litowo-fluorowych. Niemal trzy razy wyższą gestość energii niż przy opisywanym w artykule rozwiązaniu.
Najwyższa teoretyczna gęstość energii źródeł elektrochemicznych – ogniwa Li F2 (litowo-fluorowe) 6,294kWh/kg
Źródło: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2011/ee/c0ee00777c