Chińczycy z sukcesem rozwijają baterię litowo-siarkową

Chińczycy z sukcesem rozwijają baterię litowo-siarkową
General New Energy

Chiński producent GNE poinformował o osiągnięciu rekordowej gęstości energii w swoim prototypie baterii litowo-siarkowej (Li–S). Przewyższa ona gęstość oferowaną przez powszechnie stosowane baterie litowo-jonowe.

General New Energy (GNE) poinformował, że opracował prototyp baterii litowo-siarkowej (Li-S), który osiągnął rekordową gęstość energii. Udało się to dzięki szeregom udoskonaleń, których wymaga zastosowanie siarki w kontekście budowy magazynów energii.

Plusy i minusy stosowania siarki

Jak czytamy na portalu PV Magazine, teoretycznie zastosowanie siarki do budowy magazynów litowo-siarkowych może dać nawet 5-krotnie wyższą gęstość energii w porównaniu do baterii litowo-jonowych. Mowa o gęstości wynoszącej 2500 Wh/kg. Co więcej, siarka jest materiałem łatwo dostępnym, niedrogim i przyjaznym dla środowiska, co dodatkowo uzasadnia jej wykorzystanie w budowie magazynów energii (ESS).

REKLAMA

Niestety jest także druga strona medalu – okazuje się, że zastosowanie siarki przy produkcji baterii wiąże się z szeregiem problemów natury technologicznej, które wynikają z właściwości samego surowca. Mowa tu m.in. o słabej przewodności elektrycznej siarki i oddziaływaniu na zwiększoną lepkość elektrolitu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszonej przewodności jonów i przyspieszonego spadku pojemności.

Dynamiczny postęp prac

Zespół badawczy GNE od kilku lat podejmuje się rozwiązywania podstawowych problemów dotyczących zastosowania siarki do produkcji baterii. Do tej pory naukowcy mieli poradzić sobie z kilkoma problemami dotyczącymi przewodnictwa siarki oraz ograniczenia jej zastosowania w celu zwiększenia cyklu życia baterii oraz zmniejszenia ryzyka związanego z bezpieczeństwem.

REKLAMA

Skutkiem podjętych działań jest opublikowanie informacji o nowym prototypie baterii Li-S opracowanym przez General New Energy. Jak informuje chińska firma, jej bateria Li-S ma osiągać gęstość energii na poziomie 701,8 Wh/kg, co ma stanowić wynik niemal 4-krotnie lepszy w porównaniu z referencyjną pojemnością baterii litowo-jonowej na poziomie 184,1 Wh/kg.

Zaprezentowane przez GNE informacje z pewnością należy traktować jako wstępne. Producent nie informuje bowiem jeszcze o żadnych znaczących krokach ku komercjalizacji rozwiązania.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.