General Motors wprowadza magazyny energii dla prosumentów
Marka kojarzona głównie z produkcją samochodów poinformowała, że jej spółka GM Energy wprowadziła na rynek magazyny energii przeznaczone dla prosumentów.
GM Energy Power Bank to system magazynowania energii opracowany dla prosumentów, pozwalający gromadzić energię na potrzeby zarówno autokonsumpcji, jak i zasilania urządzeń domowych w przypadku zaniku napięcia od strony operatora sieci dystrybucyjnej.
Prezentacja produktów związanych z magazynowaniem energii elektrycznej obok samochodu elektrycznego i ładowarki do jego zasilania pokazuje, że amerykański producent poważnie traktuje transformację energetyczną i zaczyna oferować kompleksowe rozwiązania dla osób zainteresowanych niezależnością energetyczną. Nowe magazyny energii współpracują z innymi produktami, takimi jak GM Energy PowerShift Charger oraz GM Energy Home Hub & Inverter. Dzięki temu wraz z np. fotowoltaiką zapewniają rozwiązanie holistyczne.
Dwa magazyny energii do wyboru
Magazyn energii General Motors jest dostępny w dwóch wersjach pojemnościowych. Pierwsza z nich to GM Energy PowerBank e1.10 oferująca pojemność brutto na poziomie 10,6 kWh (3 jednostki magazynujące, każda po 3,53 kWh). Wymiary urządzenia w przybliżeniu wynoszą 914 x 536 x 351 mm. Magazyn może ładować i rozładowywać z maksymalną mocą 5 kW zarówno w trybie on-grid jak i off-grid. Sposób montażu (na ścianie/na podłodze) oraz jego miejsce (wewnątrz/na zewnątrz) zależą od użytkownika.
Druga wersja magazynu energii General Motors, czyli GM Energy PowerBank e1.17, oferuje 17,7 kWh pojemności brutto (5 jednostek magazynujących, każda po 3,53 kWh). Wymiary urządzenia wynoszą w przybliżeniu 1245 x 536 x 351 mm. Moc wskazana powyżej wynosi dla jednostki o wyższej pojemności 7 kW.
Co ważne, zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie GM Energy, użytkownik końcowy może połączyć do 2 jednostek o pojemności 17,7 kWh, uzyskując tym samym magazyn energii o pojemności 35,4 kWh. Zdaniem sprzedawcy taka pojemność powinna wystarczyć do zasilenia pojedynczego gospodarstwa domowego przez jeden dzień na wypadek braku zasilania z sieci.
Na stronie GM Energy nie znaleźliśmy linku do oficjalnej karty katalogowej produktu, jest tylko kilka podstawowych informacji. Nie wiemy obecnie, jaką technologię baterii zastosowano w magazynach energii GE.
Interesująca może być informacja, która pojawia się w szczególnych warunkach gwarancji (udzielanej na 10 lat) i została opublikowana na oficjalnej stronie GM Energy. Otóż wskazano tam, że to LG Energy Solution jest głównym dostawcą technologii oferowanej pod marką GM Energy.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.