REKLAMA
 
REKLAMA

Na Wyspach zbudują ogromne magazyny energii w niszowej technologii

Na Wyspach zbudują ogromne magazyny energii w niszowej technologii
fot. YouTube/Highview Power

Projekt ogłoszony przez Highview Power obejmie cztery magazyny energii zlokalizowane w Anglii i Szkocji. Bazować będą na technologii magazynowania energii w skroplonym powietrzu (LAES).

Projekty długoterminowego magazynowania energii (Long Duration Energy Storage, LDES) ogłoszone przez angielską firmę Highview Power mają zapewnić łączną pojemność 10 GWh. Deweloper wskazuje, że wolumen ten stanowi ponad 10 proc. ustalonych przez Wielką Brytanię celów magazynowania LDES.

Highview Power rozwija technologię gromadzenia energii w skroplonym powietrzu – Liquid Air Energy Storage (LAES). Firma właśnie ogłosiła, że jej projekt budowy czterech magazynów o jednostkowej pojemności 2,5 GWh uzyskał wsparcie w ramach nowego programu pomocy inwestycyjnej uruchomionego przez brytyjski Departament Bezpieczeństwa Energetycznego i Zero Netto (Department for Energy Security and Net Zero, DESNZ).

REKLAMA

Ogłaszając ten program, Michael Shanks, brytyjski minister ds. energii, podkreślił, że zapewni on inwestorom stabilną perspektywę finansowania w długoterminowe magazyny energii.

To przełomowe projekty, takie jak ten, pomogą zwiększyć skalę wykorzystania energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, zasilając domy energią z tańszych, odnawialnych źródeł, nawet gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce. Ogłosiliśmy nowy program mający na celu odblokowanie miliardowych inwestycji w innowacyjne technologie długotrwałego magazynowania energii, a to już daje firmom pewność, że mogą inwestować w Wielkiej Brytanii, tworząc miejsca pracy i jednocześnie zwiększając nasze bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Michael Shanks.

Wielka Brytania stawia na LDES

Highview Power zamierza zbudować dwa magazyny o jednostkowej pojemności 2,5 GWh w Szkocji i dwa w Anglii. Pierwszym z nich będzie projekt o nazwie Hunterston w North Ayrshire w Szkocji.

Jak wylicza deweloper, dwa magazyny LAES o jednostkowej pojemności 2,5 GWh dostarczą więcej energii niż wszystkie istniejące w Wielkiej Brytanii baterie, wykorzystując w pełni zrównoważoną technologię o 40-letniej żywotności. Dodanie czterech takich magazynów do brytyjskiego systemu znacznie zwiększa szansę na osiągnięcie ustalonego przez rząd celu zerowych emisji netto dla systemu elektroenergetycznego do roku 2030.

 

schemat technologii LAES
Źródło: Highview Power

Finansowanie to odblokuje 10 GWh pojemności magazynowania, realizując ponad 10 proc. celów Wielkiej Brytanii w zakresie magazynowania energii bez baterii – powiedział Richard Butland, dyrektor generalny Highview Power. – Nasza technologia będzie jedną z pierwszych, które skorzystają z programu i wesprą Wielką Brytanię w osiągnięciu celów na 2030 r.

REKLAMA

Każda instalacja magazynowania energii w skroplonym powietrzu będzie w stanie – według wyliczeń dewelopera – zasilać 650 tys. brytyjskich domów przez ponad 12,5 godz.

Nasz raport dotyczący przyszłych scenariuszy energetycznych (FES) w ramach holistycznej ścieżki transformacji pokazuje, że do 2030 r. potrzebujemy do 81 GWh LDES, a ogłoszenie tej decyzji toruje drogę do realizacji tego celu – podkreślił Julian Leslie, dyrektor ds. strategicznego planowania energetycznego i główny inżynier Krajowego Operatora Systemu Energetycznego (National Energy System Operator, NESO).

Magazyn Highview Power w budowie

Highview Power to pionier w budowie komercyjnych magazynów energii w technologii skroplonego powietrza. Brytyjski deweloper od kilku lat rozwija bazujący na technologii LAES magazyn energii w Carrington w Manchesterze. Ten obiekt ma docelowo oferować pojemność na poziomie 300 MWh.

Highview Power pozyskał na ten cel kapitał w wysokości 300 mln funtów w ramach czerwcowej rundy finansowania. Była ona prowadzona przez UK Infrastructure Bank (UKIB) oraz brytyjską międzynarodową firmę energetyczną i usługową Centrica. Wśród inwestorów znaleźli się: Sumitomo, Rio Tinto, Goldman Sachs, KIRKBI i Mosaic Capital.

Magazyn energii LAES w Manchesterze ma być uruchomiony w 2026 r.

Więcej na temat technologii LAES i projektów Highview Power w artykułach: Powstaje największy na świecie magazyn energii w technologii LAES oraz Inwestorzy wyłożyli 70 mln dol. na magazyny w technologii LAES.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

No 10 GWh to konkretny magazyn. Jeśli się sprawdzi, to oby więcej takich, nie tylko w UK.

Pytanie tylko jaka jest sprawność magazynowania energii w tej technologii i jaka jest cena za MWh zmagazynowanej energii?

Sprawność nie ma kolosalnego znaczenia w sytuacji gdy jest nadwyżka prądu z OZE w sieci (a coraz częściej tak jest) i alternatywną do magazynowania jest wyłączanie instalacji (wiatraków, fotowoltaiki).

@Janek

Sprawność jak najbardziej ma znaczenie. Budowa tych magazynów nie jest darmowa, więc przy bardzo niskiej sprawności wyłączanie instalacji ma więcej sensu

Systemy LAES z odzyskiem ciepła i chłodu mają sprawność nawet na poziomie 70%.

Cześć, reprezentuję Huge.Energy. Podobnie jak Highview Power jesteśmy właścicielami technologii LAES i oferujemy ją w Polsce oraz UE. Zapraszam do kontaktu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA