Krok bliżej do elektrowni szczytowo-pompowej Taurona

Krok bliżej do elektrowni szczytowo-pompowej Taurona
fot. YouTube/agencjaSTUDIOA

Grupa Tauron zamierza zbudować elektrownię szczytowo-pompową w sąsiedztwie istniejącej elektrowni wodnej. Zabezpieczyła tereny pod realizację inwestycji i przeprowadziła wstępne studium wykonalności.

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu prac przygotowawczych elektrowni szczytowo-pompowej (ESP) w Rożnowie. Projekt o nazwie Rożnów II zakłada budowę ESP w sąsiedztwie Elektrowni Wodnej Rożnów.

Spółka ma prawa do terenu pod inwestycję dzięki umowom dzierżawy zawartym z Lasami Państwowymi i Tauronem Ekoenergią – administratorem zbiornika w Rożnowie. Koncern zakończył też wstępne studium wykonalności uwzględniające aspekty geologiczne i hydrologiczne i złożył wniosek o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.

REKLAMA

Magazyn energii i zbiornik chroniący przed powodzią

Wstępna koncepcja ESP Rożnów II zakłada budowę obiektu o mocy około 700 MW i pojemności energetycznej powyżej 3 GWh. ​Oprócz zapewniania funkcji magazynu energii zbiornik ma być również ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej regionu. Według wyliczeń Taurona będzie mógł przyjąć do 10 proc. dopływu fali powodziowej Dunajca do Jeziora Rożnowskiego.

Spółka pracuje nad uszczegółowieniem wariantu koncepcji ESP (projektu podstawowego). Potencjalne nakłady inwestycyjne na ESP sięgną kilku miliardów złotych. Dlatego też Tauron rozpoczął rozmowy na temat możliwości dofinansowania projektu w ramach mechanizmów pomocowych oraz współfinansowania banków i międzynarodowych funduszy.

Mamy wstępne zainteresowanie partnerów biznesowych tą inwestycją. Od jego poziomu, dostępności mechanizmów wsparcia i potwierdzenia założeń dotyczących nakładów inwestycyjnych zależeć będą decyzje o realizacji kolejnych faz projektu – powiedział Michał Orłowski, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Elektrownia szczytowo-pompowa to wielkoskalowy magazyn energii. Przewiduje się, że rozwój magazynów będzie skutecznym narzędziem w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez stabilizowanie parametrów pracy sieci oraz produkcję energii wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna – dodał Orłowski.

Planowana data rozpoczęcia eksploatacji obiektu to rok 2033.

Duże inwestycje Taurona na rynku OZE

Pod koniec września Tauron przejął jeden z największych projektów wiatrowych w Polsce, kupując spółkę celową Finadvice Polska 1 sp. z o.o. Farma wiatrowa rozwijana w gminie Miejska Górka w województwie wielkopolskim na osiągnąć moc zainstalowaną 190 MW. Łączne nakłady związane z przejęciem i budową farmy szacowane są na około 1,9 mld zł.

Projekt w Miejskiej Górce jest już w fazie gotowości do budowy. Ma być ukończony w drugiej połowie 2027 r. Ta wielkoskalowa farma wiatrowa istotnie zwiększy moc OZE Grupy Tauron. Obecnie całkowita jej moc wytwórcza wynosi 5,1 GW, z czego prawie 0,7 GW stanowią źródła odnawialne.
.

REKLAMA

.
Jak podkreśla Tauron, po tej akwizycji inwestycja w elektrownię szczytowo-pompową Rożnów II stanowi kolejny istotny krok w kierunku transformacji energetycznej grupy.

Brak entuzjazmu dla ESP w Polsce?

W ostatnich latach PGE Polska Grupa Energetyczna informowała o intensywnych pracach nad projektem ESP Młoty w Kotlinie Kłodzkiej. W roku 2023 została przyjęta nawet specustawa traktująca elektrownie szczytowo-pompowe jako inwestycje celu publicznego. To umożliwia m.in. zastosowanie przyspieszonego trybu pozyskiwania gruntów pod takie projekty.

Poprzedni rząd w 2022 r. zapewniał, że chce doprowadzić do uruchomienia nawet 10 nowych elektrowni szczytowo-pompowych o mocy 5-6 GW. Jedną z nich miała być ESP Młoty koło Bystrzycy Kłodzkiej. W projekt zaangażował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który stał się udziałowcem spółki celowej o nazwie PGE Inwest 12.

W zeszłym roku dla projektu Młoty opracowano studium wykonalności i zakończono 12-miesięczną inwentaryzację przyrodniczą. PGE złożyło też wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia do sieci i na początku 2024 r. uruchomiło w Bystrzycy Kłodzkiej punkt informacyjny dla mieszkańców.

Później jednak te intensywne działania mocno wyhamowały. O dalszych planach dotyczących ESP Młoty można przeczytać w artykule: Cisza wokół elektrowni szczytowo-pompowych. Co dzieje się z projektem Młoty?.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.