REKLAMA
 
REKLAMA

Magazyny energii pomogły uniknąć blackoutu w Wielkiej Brytanii

Magazyny energii pomogły uniknąć blackoutu w Wielkiej Brytanii
fot. YouTube/Trina Storage

Akumulatorowe systemy magazynowania energii (BESS) wsparły system energetyczny Wielkiej Brytanii, kiedy interkonektor łączący ten kraj z Norwegią przestał eksportować energię na Wyspy. 

Jak poinformował brytyjski Solar Power Portal (SPP), magazyny energii pracujące w Wielkiej Brytanii i zakontraktowane do świadczenia usług utrzymania częstotliwości sieci zostały uruchomione 8 października br., kiedy interkonektor NSL łączący Wielką Brytanię i Norwegię nagle przestał dostarczać energię około godz. 8.47. To zagroziło bezpieczeństwu brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Zaangażowana w odpowiedzi na to wydarzenie flota magazynów energii zaczęła dostarczać energię do sieci z mocą 1,5 GW. Wykorzystane systemy magazynowania energii są własnością kilku różnych firm.

REKLAMA

Skutki drastycznego spadku norweskiego eksportu

Według informacji SPP norweski eksport energii poprzez interkonektor NSL spadł 8 października o godz. 8.47.57 z 1,4 GW do 0 GW. Sytuację przeanalizował w portalu LinkedIn Roger Hollies, CTO Arenko Group.

Jak wskazał Hollies, częstotliwość w sieci spadła do 49,59 Hz w ciągu 2 sekund od wskazanego czasu, co jest wynikiem znacznie poniżej limitów operacyjnych brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego NESO – wynoszą one 49,8-50,2 Hz. W kolejnych 2 sekundach częstotliwość osiągnęła 49,62 Hz, dalej poniżej limitów roboczych. W ciągu następnych 10 sekund ustabilizowała się na niskim poziomie 49,595 Hz.

Dzięki uruchomieniu usług szybkiego reagowania, zwłaszcza pracy magazynów energii, brytyjski system elektroenergetyczny odzyskał sprawność w ciągu 2 minut.

Częstotliwość brytyjskiej sieci 8 października w godz. 8.30-9.20 (wykres górny) i odpowiedź 12 systemów BESS  z platformy Arenko Nimbus (wykres dolny; MW). Źródło: Roger Hollies/LinkedIn

Jak analizuje CTO Arenko Group, w pierwszej sekundzie zareagowało 1,5 GW baterii zakontraktowanych w brytyjskiej sieci do świadczenia usług wsparcia częstotliwości sieci i dostarczyło energię, aby zrównoważyć utraconą moc.

REKLAMA

Solar Power Portal wskazuje także na analizę Charlotte Johnson, globalnej dyrektor ds. rynków w Kraken. W swoim wpisie na LinkedIn podkreśliła ona, że zamówione przez NESO 1,5 GW usług to tylko połowa zakontraktowanego wolumenu, a wystarczyła, by częstotliwość sieci wróciła do normy w ciągu 2 minut. Magazyny na platformie Kraken zapewniły w ramach tego incydentu łącznie ponad 450 MW mocy.

Chociaż nie jest rzadkością, że interkonektory się wyłączają, to duże awarie połączeń międzysystemowych mogą mieć natychmiastowy negatywny wpływ na sieć. Litowo-jonowe magazyny energii są jedynymi zasobami, które mogą temu zaradzić ze względu na ich zdolność szybkiego reagowania i zapewnienia dwóch kluczowych celów: po pierwsze – szybkiej reakcji, po drugie – obsługi działań rezerwowych, które pojawiają się po kilku minutach – powiedziała Charlotte Johnson w komentarzu dla Solar Power Portal.

Nowy krajowy operator systemu w Wielkiej Brytanii

Brytyjski Krajowy Operator Systemu Energetycznego (National Energy System Operator, NESO) to nowy organ sprawujący strategiczny nadzór nad systemami elektroenergetycznymi i gazowymi Wielkiej Brytanii. Ma zagwarantować, że infrastruktura energetyczna będzie bezpieczna, elastyczna i przygotowana na wyzwania przyszłości.

NESO rozpoczął działalność 1 października 2024 r. Operator ma być niezależny od rządu i przemysłu. Utworzenie tego organu miało wynikać z pilnej potrzeby ujednolicenia i optymalizacji brytyjskiego systemu energetycznego oraz zapewnienia bardziej zintegrowanej i skoordynowanej strategii. Dotychczas bowiem w Wielkiej Brytanii nie było jednego podmiotu odpowiedzialnego za nadzór nad strategicznym planowaniem i projektowaniem krajowych sieci energetycznych i gazowych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

MlaskaczWaflami 17-10-2024 08:35

Co za matoł wam tam wymyśla te tytuły? 1,5GW znika z sieci i nazywacie to blackoutem? To nawet nie jest clickbait tylko żenada.

1,4 GW zniknęło i to doprowadzić miało do ogólnego zaniku energii w całym kraju? To jaki oni mieli zapas energii w sieci. Jechali na styk, że im to destabilizowało sieć?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA