To będzie największy magazyn energii w naszym regionie
Niedawno rozpoczęła się budowa potężnego kompleksu bateryjnych magazynów energii. Będzie on istotnym elementem procesu synchronizacji krajów bałtyckich z europejską siecią.
W Estonii wmurowano kamień węgielny pod magazyn energii budowany przez Baltic Storage Platform. Jest to spółka joint venture utworzona przez estońską firmę energetyczną Evecon, francuskiego producenta energii słonecznej Corsica Sole oraz Mirova, firmy zajmującej się zrównoważonym finansowaniem. Joint venture powstało w celu zbudowania dwóch dużych parków magazynowania energii w Kiisa na północy Estonii.
Parametry i cel projektu
Łączna moc wyjściowa budowanych w Kiisa magazynów energii osiągnąć ma 200 MW, a pojemność to 400 MWh (dwa razy po 100 MW/200 MWh). Każdy z magazynów zajmie 25 tys. m2. Pierwszy projekt powinien zostać uruchomiony do końca 2025 r., a drugi – w 2026 r. Baterie i transformatory dla pierwszego zespołu magazynów mają zostać dostarczone w drugim kwartale 2025 r.
– To historyczny moment zarówno dla Estonii, jak i dla całego sektora energetycznego państw bałtyckich z dwóch powodów. Po pierwsze jest to niezwykle ważny i realny krok w przygotowaniu synchronizacji dla krajów bałtyckich. Po drugie nikt jeszcze nie zbudował tak dużego kompleksu parków akumulatorowych w Europie kontynentalnej – powiedział Karl Kull, dyrektor generalny Eveconu.
– Jesteśmy dumni, że możemy wnieść nasze doświadczenie w zakresie systemów magazynowania energii, które opracowaliśmy na początku naszej działalności na francuskich wyspach i które obecnie eksportujemy do reszty Europy, aby zapewnić usługi niezbędne do zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznych i umożliwić integrację odnawialnych źródeł energii – dodał Michael Coudyser, dyrektor generalny Corsica Sole.
Deweloperzy projektu podkreślają, że bateryjne magazyny energii umożliwiają świadczenie usług regulacyjnych dla systemu elektroenergetycznego Estonii. Budowany park akumulatorów pomoże w regulacji częstotliwości sieci i zapewni szybką reakcję na potrzeby bilansowania – od 0 do 100 proc. w ciągu kilku sekund. Ponadto akumulatory zapewnią rezerwę energii w celu równoważenia wahań produkcji ze źródeł odnawialnych.
Powstający kompleks magazynowy będzie również istotnym elementem procesu synchronizacji krajów bałtyckich z europejskim systemem elektroenergetycznym w 2025 r.
Klimatyczny scenariusz Estonii
Wmurowanie kamienia węgielnego na początku października skomentowała estońska minister klimatu Yoko Alender. Wskazała jednocześnie krajowy cel dotyczący odnawialnych źródeł energii.
– Estonia ma jasny cel – do 2030 r. energia elektryczna, którą zużywamy, musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Magazynowanie energii odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ musimy przechowywać energię słoneczną i wiatrową na czas, gdy natura odpoczywa. Rozwój systemów magazynowania pomaga zapewnić czystą, niezawodną i niedrogą przyszłość energetyczną dla mieszkańców Estonii – powiedziała Yoko Alender..
.
.
Budowany park akumulatorów i stacja transformatorowa zostaną podłączone do sieci przesyłowej za pomocą podziemnego kabla prądu przemiennego o napięciu 330 kV. Ma to być pierwsze tego typu rozwiązanie w Estonii.
Estoński Evecon to spółka zajmująca się energią odnawialną. Zamierza do końca 2024 r. mieć portfel 78 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1465 MWp. Do końca 2026 r. natomiast chce zbudować 20 farm wiatrowych o mocy 1200 MW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.