REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy magazyn energii z Chin. Baterie wyróżnia duża gęstość energii

Nowy magazyn energii z Chin. Baterie wyróżnia duża gęstość energii
Fot. Envision Energy

Envision Energy to globalna firma technologiczna dostarczająca rozwiązania w zakresie turbin wiatrowych, wielkoskalowych systemów magazynowania energii oraz wodoru. W ramach tegorocznej edycji targów Energy Storage Expo (EESA EXPO), organizowanych w Szanghaju przez Electrical Energy Storage Alliance, producent zaprezentował nowy system magazynowania energii elektrycznej o pojemności 8 MWh i – jak zapewnia – wiodącej gęstości.

Nowy magazyn energii o masie 55 ton został zamknięty w kontenerze o długości 6 m. Zbudowano go na bazie ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) opracowanych przez japońską firmę AESC. Dostarcza ona swoje rozwiązania m.in. do zasilania pojazdów elektrycznych. Envision i ma większość udziałów w AESC.

Na oficjalnej stronie Envision Energy nie udostępniono na ten moment karty katalogowej produktu, jednakże z doniesień dowiadujemy się, że oprócz technologii LFP rozwiązanie ma wyróżniać się wysoką gęstością energii (na poziomie aż 541 kWh/m2). To stawiałoby produkt w pozycji lidera w swoim segmencie.

REKLAMA

Sprawność procesów ładowania/rozładowywania ma wynosić 96 proc. Roboczy zakres napięć to 1500-2000 V (system jest chłodzony cieczą). Magazyn ma oferować 16 tys. cykli, a jego pracą w kontekście czasu przechowywania energii można sterować w zakresie 2-8 godzin.

Nie wiemy jeszcze, kiedy nowy magazyn energii może trafić do oficjalnej sprzedaży.

Obecni w UK

Na oficjalną premierę i dystrybucję nowego magazynu energii o rekordowej gęstości trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Warto jednak wspomnieć, że w 2023 r. Envision Energy zakontraktował dostawy swoich systemów magazynowania energii na terenie Wielkiej Brytanii.

Partnerstwo zostało zawiązane z Harmony Energy Income Trust w celu dostarczenia – w pierwszym kwartale 2024 r. – systemów magazynowania energii dla elektrowni Harmony Energy w Wormald Green i Hawthorn Pit w Wielkiej Brytanii. W ramach współpracy na terenie Wormald Green zaplanowano uruchomienie systemu o mocy 33 MW i pojemności 66 MWh. Z kolei w Hawthorn Pit powstaje magazyn o mocy 49,9 MW i pojemności 99,8 MWh.

REKLAMA

Do budowy tych projektów Envision Energy wykorzystał również ogniwa dostarczone przez AESC.

Konkurencja za rogiem

Najnowszy magazyn energii Envision Energy niewątpliwie przez kolejne miesiące będzie zajmował pozycję lidera w swoim segmencie, jednak konkurencja nie śpi.

Największy chiński producent baterii CATL w kwietniu tego roku informował o wprowadzeniu do masowej produkcji magazyn energii o nazwie TENER i pojemności 6,25 MWh. Co ważne, jak deklaruje CATL, w ciągu pierwszych 5 lat eksploatacji TENER ma zachować zerową degradację mocy i pojemności.

Z ostatnich doniesień dowiadujemy się również, że chiński gigant współpracuje z innymi firmami nad zwiększaniem gęstości swoich ogniw LFP, które mają trafić m.in. do samochodów elektrycznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Gęstość energii jest niezbyt ważna w stacjonarnym magazynie. Stawia się na tanich gruntach i już. Kluczowa jest raczej wysoka sprawność i wolna degradacja.

Skoro duża gęstość energii, to to się musi ładnie palić przy przypadkowym zwarciu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA