Domowe magazyny energii doczekają się ważnej zmiany w przepisach

Domowe magazyny energii doczekają się ważnej zmiany w przepisach
Sonnen

W ustawie Prawo energetyczne pojawi się przepis umożliwiający prosumentom inwestycje w większe magazyny energii. Ich maksymalna moc była dotychczas przez tę ustawę wyraźnie ograniczona.

Na magazyny energii decyduje się coraz więcej prosumentów. Do takiej inwestycji zachęcają dotacje oferowane m.in. w programie Mój Prąd, ale także – i przede wszystkim – specyfika rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem po cenie RCE.

Rozliczanie nadwyżek energii oddawanej do sieci po cenach RCE skłania prosumentów do inwestycji w urządzenia, które pozwalające przechować energię i wykorzystać ją na własny użytek, gdy nie pracuje fotowoltaika – albo oddać do sieci później i w ten sposób wyraźniej zwiększyć wartość swojego depozytu prosumenckiego.

REKLAMA

Parametry magazynu energii, który może zainstalować prosument, były dotychczas ograniczone przez przepisy zawarte w ustawie Prawo energetyczne. Zgodnie z nimi moc magazynu nie mogła przekroczyć mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej. Teraz ma się to zmienić dzięki przepisom, które pojawiły się w przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Planowana nowelizacja Prawa energetycznego

Przepisy odnoszące się do magazynów energii, które zostały uwzględnione w ww. nowelizacji, po jej uchwaleniu zostaną wprowadzone do ustawy Prawo energetyczne.

„Obecnie sposób sumowania mocy mikroinstalacji i magazynu energii został określony w art. 7 ust 8d12 ustawy – Prawo energetyczne, który stanowi, że moc zainstalowanej mikroinstalacji nie obejmuje mocy zainstalowanego magazynu energii elektrycznej, pod warunkiem, że suma mocy zainstalowanego magazynu i łącznej mocy, którą można wprowadzić do sieci dystrybucyjnej poprzez mikroinstalację z magazynem energii elektrycznej, nie przekracza mocy zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji” – piszą autorzy projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych.

Jak wnioskuje resort klimatu, to skutkuje preferowaniem magazynów energii o mocy nieprzekraczającej mocy zainstalowanej mikroinstalacji. W rezultacie nieoptymalnie wykorzystuje się potencjał wynikający z prosumeryzmu, a także utrudnione jest skuteczne prowadzenie autokonsumpcji energii.

Zmiana tego ograniczenia mogłaby skłonić prosumentów do instalowania większych magazynów energii niż moc elektryczna mikroinstalacji, co pomogłoby w odciążeniu sieci elektroenergetycznej, gdyż większe wolumeny nadwyżek energii elektrycznej z mikroinstalacji mogłyby być magazynowane, a nie wprowadzane do sieci w okresach szczytowej podaży energii.

REKLAMA

Maksymalnie 2,2x mocy mikroinstalacji

Z tego powodu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym moc prosumenckiego magazynu energii będzie mogła stanowić 2,2x mocy mikroinstalacji.

Poprzez nowelizację ustawy o inwestycjach wiatrowych do Prawa energetycznego mają zostać wprowadzone następujące przepisy:

  1. b) w ust. 8d5 w pkt 1 po wyrazach „i mocy zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji” dodaje się wyrazy „ , a w przypadku przyłączania wraz z tą mikroinstalacją magazynu energii, również moc zainstalowaną elektryczną tego magazynu”,
  2. c) w ust 8d12 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

„1) moc zainstalowana magazynu energii elektrycznej jest nie większa niż 2,2-krotność mocy zainstalowanej mikroinstalacji oraz

2) łączna moc, która może być wprowadzana do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację z magazynem energii elektrycznej, jest nie większa niż moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji.”;

Takie rozwiązanie zostało wypracowane przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii (SBFiME) we współpracy z reprezentującym operatorów sieci Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Jak podkreślił Maciej Borowiak, prezes SBFiME, jeśli ostatecznie proponowany przepis zostanie uchwalony w takiej formie, będzie to ważny krok w rozwoju OZE i magazynowania energii w Polsce

Inwestycja we własny magazyn energii może umożliwić prosumentom objętym net-billingiem generowanie wyższego wynagrodzenia dzięki oddaniu nadwyżek energii do sieci w dogodnym momencie. Więcej na ten temat w artykule: Czy prosument może przetrzymać energię, aby sprzedać ją po wyższej cenie RCE?.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.