REKLAMA
 
REKLAMA

Bateryjne Allegro zebrało miliony dolarów na magazyny przepływowe

Bateryjne Allegro zebrało miliony dolarów na magazyny przepływowe
Fot. Allegro Energy

Start-up Allegro Energy zamierza zwiększyć moce produkcyjne swoich przepływowych baterii w technologii przepływowej (redox), po tym jak w ramach rundy finansowania A pozyskał ponad 10 mln dolarów.

Allegro Energy to start-up, który opracował elektrolit na bazie wody umożliwiający magazynowanie energii elektrycznej. Elektrolit ma pozostawać niepalny, znacznie bezpieczniejszy oraz tańszy stosowany w konkurencyjnych bateryjnych technologiach przechowywania energii.

Szereg potencjalnych zastosowań

Choć karta techniczna przepływowej baterii (redox flow battery, RFB) od Allegro Energy nie jest na ten moment dostępna na oficjalnej stronie, producent opisuje szereg zastosowań dla swojego urządzenia. Magazyn energii oparty na elektrolicie na bazie wody ma wspomóc dostawców energii w zapewnieniu stabilnych dostaw, szczególnie w momentach największego zapotrzebowania. Ma to miejsce, kiedy farmy fotowoltaiczne nie pracują z najwyższą wydajnością. Baterie mogą zatem pomóc w operacjach polegających na zapewnieniu stabilności sieci elektroenergetycznej i końcowo przyczynić się do redukcji niezbędnych nakładów finansowych potrzebnych na jej modernizację.

REKLAMA

Baterie od Allegro Energy mają trafić również do klientów przemysłowych zużywających duże ilości energii elektrycznej najczęściej w ramach procesów produkcyjnych. Takie zakłady bardzo często są wyposażone w instalacje fotowoltaiczne o dużej mocy, które mogłyby nadwyżki energii przesyłać do magazynu zamiast do sieci.

Magazyny energii typu redox mogą także stanowić bank energii współpracujący ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych, zapewniając wystarczającą ilość energii na bieżące potrzeby właścicieli aut elektrycznych.

Choć Allegro Energy dokładnie nie opisuje swojej technologii, możemy zakładać, że ich przepływowy magazyn energii opiera swoje działanie na reakcjach redox (utleniania i redukcji), w których energia jest magazynowana/uwalniana podczas przepływu elektrolitów przez ogniwo elektrochemiczne. System oparty na wodzie jest bezpieczny i nietoksyczny, co czyni go bardziej zrównoważonym.

Miliony wsparcia na rozwój

Według najnowszych informacji australijski producent pozyskał od krajowych z Australii (m.in. Origin Energy) i międzynarodowych (m.in. The Grantham Foundation) 11,6 mln dolarów (około 45 mln zł) w ramach zamkniętej rundy finansowania A. Firma zamierza spożytkować pieniądze na zwiększenie swoich mocy produkcyjnych.

REKLAMA

Origin Energy po zeszłorocznej inwestycji w australijski start-up posiada 5 proc. udziałów. Oprócz tego firma miała podpisać umowę z Allegro Energy na opracowanie pilotażowego systemu przepływowego redox w elektrowni Eraring w Hunter Valley w Nowej Południowej Walii.

Pilotażowa bateria będzie początkowo oferowała moc 100 kW i pojemność 800 kWh. W drugim etapie firmy chcą rozbudować system do mocy 5 MW i pojemności 60 MWh, zapewniając 12-godzinny cykl pracy. Pierwszy etap projektu ma zostać ukończony jeszcze w 2024 r.

 

 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jak zwykle zero przydatnych informacji. Zwykły zielony bełkot dla małoogarniętych ekofanatyków. Każdy elektrolit jest oparty na wodzie – gdzie tu innowacja? Nawet nie wyjaśniono po co elektrolit jest w ruchu. Dziennikarski bubel. No i te megalomańskie zapędy: mamy bateryjkę, ale już myślimy o zasilaniu całego miasta. Ja też złożyłem samolocik z papieru ale już myślę o przelocie do Brazylii… Kolejny przekręt aby zmalwersować granty na badania tego co już było wiadomo 100lat temu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA