Northvolt zwalnia 1600 pracowników. Wiadomo, co z polską fabryką
Producent ogniw akumulatorowych i magazynów energii utrzymuje strategię rozwoju wielkoskalowej produkcji ogniw w swojej fabryce Northvolt Ett. Jednocześnie zapowiada redukcję 1600 etatów w innych zakładach. Firma wyjaśnia, jaka jest sytuacja fabryki w Gdańsku.
Niedawno Northvolt informował, że jest w trakcie strategicznego przeglądu działalności. Wspominał wówczas o koniecznym cięciu kosztów (więcej na ten temat w artykule: Producent magazynów energii w Gdańsku szuka inwestora). Teraz firma potwierdziła skalę redukcji zatrudnienia w efekcie podjętych decyzji.
Northvolt zamierza wykorzystać swoje zasoby do przyspieszenia rozwoju wielkoskalowej produkcji ogniw w fabryce Northvolt Ett, w której chce zwiększyć produkcję do 16 GWh/rok. Jednak w ramach redukcji kosztów działalności firma zwolni pracowników w oddziałach w Skellefteå (1000 osób), Västerås (400 osób) i Sztokholmie (200 osób). Łącznie pracę straci 1600 osób.
Zawieszone projekty
W Skellefteå w Szwecji Northvolt zawiesza rozbudowę gigafabryki Northvolt Ett. Ten projekt miał zapewnić dodatkowe 30 GWh rocznej zdolności produkcyjnej ogniw bateryjnych. Decyzja o zawieszeniu została podjęta po wcześniejszym ogłoszeniu, że zakład produkcji katodowych materiałów aktywnych Northvolt Ett Upstream 1 przejdzie pod wyłączną opiekę działu utrzymania i konserwacji – do odwołania.
Z kolei w Västerås w Szwecji firma spowolni ekspansję Northvolt Labs i realizowanych tam programów. Kontynuowane będą działania umożliwiające badania i rozwój ogniw bateryjnych oraz ich industrializację. To bowiem ma wpływ na utrzymanie pozycji wiodącego europejskiego kampusu badawczo-rozwojowego w dziedzinie baterii litowo-jonowych.
W związku ze zmniejszeniem zakresu działalności w Szwecji Northvolt ograniczy też liczbę zatrudnionych na stanowiskach wspierających (pozaprodukcyjnych), głównie w Sztokholmie.
Priorytety Northvolt
Producent baterii i magazynów energii obecnie priorytetowo traktuje realizację zobowiązań wobec obecnych klientów z branży motoryzacyjnej.
– Ogólny trend związany z elektryfikacją nadal jest silny, ale musimy upewnić się, że podejmujemy właściwe działania we właściwym czasie w odpowiedzi na trudności na rynku motoryzacyjnym i sytuację w branży przemysłowej. Musimy teraz skoncentrować całą energię i inwestycje na naszej podstawowej działalności. Sukces w zwiększaniu produkcji w Northvolt Ett ma kluczowe znaczenie dla realizacji dostaw do naszych klientów i zapewnienia działalności biznesowej prowadzonej w sposób zrównoważony. Ostatnie rekordy produkcji w Northvolt Ett pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze, natomiast decyzje, które podejmujemy dzisiaj, choć trudne, są niezbędne do zabezpieczenia przyszłości Northvolt – powiedział Peter Carlsson, prezes i współzałożyciel Northvolt.
Zapowiedziane zwolnienie 1600 pracowników oznacza redukcję zatrudnienia w zakładach firmy w Szwecji o około 25 proc. (20 proc. w skali globalnej). W celu złagodzenia skutków tej decyzji Northvolt zaoferował pracownikom objętym redukcją wsparcie w kilku obszarach, przede wszystkim w szukaniu nowej pracy i relokacji. Producent informuje o tworzeniu wraz z partnerami zewnętrznymi grupy zadaniowej, która ma zapewnić dodatkową pomoc pracownikom posiadającym wizy pracownicze oraz ich rodzinom.
– Naszym priorytetem w tym czasie jest zaoferowanie jak największego wsparcia wszystkim pracownikom, zwłaszcza tym, których dotkną zwolnienia. Zadbamy o to, aby każdy z pracowników, który opuszcza firmę, został otoczony troską i otrzymał wskazówki potrzebne do podjęcia kolejnych kroków – skomentowała Daniela Maniaci, Chief People Officer.
Co z fabryką w Gdańsku?
Firma w swoim komunikacie przekazała jednocześnie, jakie są plany dotyczące zakładu produkującego magazyny energii w Gdańsku.
– Ogłoszona dziś decyzja nie dotyczy gdańskich zakładów Northvolt Dwa. Kontynuujemy rozmowy z potencjalnymi partnerami strategicznymi dla części biznesu zajmującego się produkcją systemów bateryjnych i magazynów energii, Northvolt Systems, do której należą polskie fabryki – poinformowała Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji w Northvolt Poland.
Przedstawicielka firmy dodała, że obecnie producent koncentruje się na realizacji strategicznych projektów i wypełnieniu zobowiązań wobec klientów i dostawców.
Jak podano w komunikacie: „Pomimo ograniczenia dotychczasowego zakresu działania Northvolt jest teraz bardziej niż kiedykolwiek zaangażowany w realizację swojej pierwotnej misji tworzenia europejskiego przemysłu produkcji baterii”. Firma prowadzi obecnie także projekty NOVO (Szwecja), Northvolt Drei (Niemcy) i Northvolt Six (Kanada).
Przyczyny problemów
W swoim poprzednim komunikacie dotyczącym strategicznego przeglądu działalności producent podawał, że przyczyną podejmowanych decyzji jest „trudne otoczenie makroekonomiczne”. Szwedzkie media wśród bezpośrednich powodów rewizji planów Northvolt wskazują m.in. wycofanie zamówienia na baterie przez BMW.
Jak podaje szwedzka gazeta „Dagens industri”, na początku września producent samochodów anulował zamówienie zakontraktowane w 2020 r. Wartość umowy miała wynosić około 22 mld koron szwedzkich (ponad 8 mld zł), a baterie miały powstać w fabryce w Skellefteå. Dostawy miały się rozpocząć w 2024 r., jednak w związku z dużymi opóźnieniami BMW zerwało umowę.
Portal SVT informuje także, że na opóźnione dostawy od Nothvolt jesienią ubiegłego roku zwracał uwagę szef Scanii, firmy produkującej elektryczne ciężarówki. W wyniku problemów z dostawami ogniw fabryka w ostatnich miesiącach wykorzystywała niewielką część mocy produkcyjnych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
„trudne otoczenie makroekonomiczne” dobre mi, jak to pięknie można ubrać w słowa, bo każdy boi się powiedzieć wprost że elektryków a co za tym idzie baterii nie chce nikt kupować, sztuczne pompowanie rynku elektryków w Europie nie odbija się czkawką tylko powoduje dużą niestrawność i wymioty
@max – mało trybisz z otaczającego Cię świata
Do SPS:w punkt