REKLAMA
 
REKLAMA

12 tys. cykli pracy – nowy magazyn energii niemieckiego producenta

12 tys. cykli pracy - nowy magazyn energii niemieckiego producenta
Fot. EKD

Energiekonzepte Deutschland (EKD) wprowadziła do sprzedaży nowy system magazynowania energii oferujący konkurencyjną żywotność dzięki zastosowaniu baterii LFP. Znamy przykładowe ceny nowych magazynów energii.

Energiekonzepte Deutschland (EKD) to założona w 2018 r. firma zajmująca się dostarczaniem rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, magazynów energii, a także domowych stacji ładowania EV. Jak podaje niemiecka firma, na swoim koncie ma ponad 32 tys. zrealizowanych projektów.

Obecnie jednym z flagowych produktów oferowanych przez EKD jest domowy system magazynowania energii Ampere.StoragePro bazujący na pryzmatycznych ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Jak przekonuje EKD, zapewniają one wysoką gęstość energii, dłuższą żywotność oraz wyższą stabilność termiczną.

REKLAMA

Pojemność nowego magazynu energii

Klient może wybierać z szerokiej oferty dostępnych pojemności od 6,6 do 23,1 kWh. Użytkownikom, którzy charakteryzują się wysokim zużyciem energii i chcą przechowywać dużą jej ilość, EKD umożliwia łączenie poszczególnych jednostek Ampere.StoragePro. Końcowo można otrzymać system magazynowania energii o pojemności nawet 231 kWh. To pozwoli np. na naładowanie do pełna samochodu elektrycznego z baterią o dużej pojemności, a także zapewni wiele godzin zasilania urządzeń w domach czy przedsiębiorstwach.

Magazyn energii Ampere.StoragePro jest zintegrowany z 3-fazowym falownikiem o mocy do 20 kW (w zależności od konfiguracji). Ma 4 osobne trackery (MPPT) umożliwiające elastyczną konfigurację systemu z fotowoltaiką, która może być rozłożona w różnych kierunkach, na różnych powierzchniach pod zróżnicowanym kątem. Dostępna jest również dodatkowa funkcja Ampere.Offgrid gwarantująca zasilanie w przypadku awarii od strony operatora sieci dystrybucyjnej (OSD).

12 tys. cykli ładowania i 10 lat

Magazyn energii Ampere.StoragePro został zaprojektowany w taki sposób, aby oferować konkurencyjną liczbę cykli pracy. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie EKD magazyn energii ma zapewniać do 12 tys. cykli pracy (ładowanie/rozładowanie). Na tle konkurencyjnych rozwiązań do zastosowań domowych rzeczywiście stanowi to bardzo dobry wynik. Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do gwarantowanej przez producentów liczby cykli w okolicach maks. 1o tys.

REKLAMA

Gwarancja produktowa na urządzenie ma wynosić 10 lat i zgodnie z tym, co podaje EKD, we wspomnianym okresie użytkownik powinien zachować możliwość wykorzystania 100 proc. nominalnej pojemności. Firma podkreśla tym samym, że magazyn energii Ampere.StoragePro ma być szczególnie ekonomiczną inwestycją.

Współpraca z Porsche

Warto dodać, że magazyn energii Ampere.StoragePro, podobnie jak np. oferowana przez EKD stacja ładowania typu Wallbox, został zaprojektowany we współpracy ze Studio F. A. Porsche, którego sygnatura znajduje się na urządzeniu. Producent podkreśla, że jego system magazynowania energii wyróżnia się minimalistycznym designem i zastosowaniem materiałów najwyższej jakości, m.in. szczotkowanego i anodowanego aluminium.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w portalu PV Magazine, ceny magazynów energii Ampere.StoragePro mają rozpoczynać się od 6 tys. euro (około 26 tys. zł). Za pośrednictwem oficjalnej strony EKD można skonsultować się z doradcą i poznać wycenę dla konkretnej konfiguracji.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

12 tysięcy cykli przy jednym cyklu dziennie to daje blisko 33 lata pracy. Pytanie jak z trwałością samych baterii bo już pewnie w połowie tego okresu pojawią się problemy związane z degradacją i stabilnością samej chemii. Bardziej jednak obawiałbym się trwałości samej elektroniki sterującej i przetwarzającej energię elektryczną. Wynik oczywiście bardzo dobry i jakby taki magazyn wytrzymał bezawaryjnie 25 lat pracy to byłby na prawdę świetny wynik. Pytanie jak z ceną, bo obawiam się, że będzie kilka razy drożej, niż chińska konkurencja.

Niby jest cena czyli 26k zl za 6.6 czyli 3.9k za 1 kwh

@AQQ czekaj, przecież taka bateria nie ma tylko jednego cyklu dziennie, bo np zajdzie słońce i poleci z baterii jak pobór będzie większy niż panele bez słońca dadzą. A po paru min znowu wyjdzie i zacznie ładować. Wtedy to już są 2 cykle czy ciągle jeden?

Jeden pełny cykl ładowania to ładowanie od 0% do 100% i z powrotem do 0%, albo dwa razy w zakresie 30-80-30%.
Jeśli chodzi o LPF (litowo-żelazowo-fosforanowe), to na podstawie danych z samochodów wynika, że z czasem mogą ulegać znaczącej degradacji.

@Silv: Liczą się pełne cykle. Jeśli np. zrobisz dwa cykle po 50% rozładowania i ładowania to liczy się to jako jeden pełny cykl. Czasami w słoneczne letnie dni nie zrobisz nawet jednego pełnego cyklu na dobę bo będziesz miał dłuższy dzień i większą autokonsumpcję. W praktyce jeśli magazyn jest poprawnie dobrany do instalacji to wychodzi jeden pełny cykl na dobę. Chyba że chcesz się bawić w arbitraż cenowy przy taryfie dynamicznej, ładować magazyn tanią energią i odsprzedawać do sieci gdy jest drożej.

Podzielam także obawy Piotra, gdyż w dłuższej perspektywie ogniwom LFP bardziej zaszkodzi upływ czasu niż ilość cykli.

12 tyś cykli – ale to nic że po 2000 cykli sprawność będzie rzędu 30%.
Bajer jakich mało. Jakby Niemcy wymyślili super akumulator, to by nie wykupuwały tyle produkcji litu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA